Coś mnie ukąsiło!

Ugryzienia owadów i kleszczy powodują ból, stany zapalne, a nawet zagrażają życiu.

Pokąsały cię komary i meszki? I co, nic ci się nie stało? Ale czy wiesz, że z wiekiem możesz być bardziej wrażliwa na jad owadów? Wtedy nawet ugryzienie meszki staje się groźne. Jak się bronić przed tymi małymi insektami?

Złośliwe komary

Ukąszenia rodzimych komarów są dokuczliwe. Na skórze pojawia się bąbel, czasem opuchlizna, zaś u osób wrażliwych – owrzodzenie. Ulgę przyniesie posmarowanie swędzącego miejsca preparatem przeciwuczuleniowym (np. Fenistil). Aby zaś zapobiec kąsaniom przez komary, warto kupić środki odstraszające lub domowym sposobem posmarować się olejkiem cytrynowym.

Uporczywe meszki

Reklama

Pojedynczo nie stanowią zagrożenia, ale zwykle atakują masowo, więc mogą dotkliwie pokąsać. Ich jad jest często przyczyną źle gojących się ran, opuchnięć, a u osób szczególnie wrażliwych – bólu głowy, gorączki, a nawet reakcji alergicznej. Trzeba wtedy koniecznie szukać pomocy u lekarza. Ranki należy zdezynfekować (i starać się ich nie drapać), czasem konieczne jest podanie antybiotyku. Meszki można odstraszyć olejkiem waniliowym.

Owady w paski

Użądlenia owadów błonkoskrzydłych (np. osa, pszczoła, szerszeń), dla osób uczulonych na ich jad, mogą skończyć się ostrą reakcją alergiczną. Szczególnie groźne jest ukąszenie szerszenia. Atakuje on bez powodu. Jego jad rozprzestrzenia się poprzez krew, może zaatakować mięśnie i uszkodzić nerki. Pojawia się burchel, obrzęk, a nawet gorączka, dreszcze, duszność i ból w klatce piersiowej.

Alergicy potrzebują natychmiast pomocy lekarza, innym ulgę przyniesie okład z octu. Osy potrafią kłuć wielokrotnie, wstrzykując jad, który wyzwala rozpad krwinek czerwonych i działa drażniąco na zakończenia nerwowe. Powstałe bąble warto posmarować maścią z hydrokortyzonem. Równie niebezpieczne są pszczoły, które jako jedyne zostawiają w ciele żądło i to z gruczołem jadowym. Nie wolno go ściskać (żadnej pęsety!), aby nie uwolniło jadu. Najlepiej wyskrobać żądło paznokciem lub nożykiem, a następnie ranę odkazić i przyłożyć okład z sody.

Podstępne kleszcze

Zanim wbiją się w skórę, znieczulają miejsce swoją śliną. To z nią przenoszą takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej: chwycić pęsetą blisko skóry i wyciągnąć szybkim półobrotowym ruchem.

Nie wolno smarować go tłuszczem, bo wypuści zakażoną ślinę. Ranę trzeba odkazić. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawi się rumień, należy zgłosić się do lekarza! W uniknięciu roli ofiary pomogą nam środki odstraszające kleszcze oraz ubiór zakrywający szczelnie ciało.

Konsultacja: dr Grzegorz Borstern, internista

Gdy masz alergię

Kontaktów z owadami powinni unikać alergicy. Po użądleniu pojawia się u nich nie tylko rumień i opuchlizna. Może wystąpić pokrzywka lub obrzęk naczyń, obejmujący twarz, wargi i powieki. W skraj nych przypadkach dochodzi do duszności, a nawet utraty przytomności. Trzeba wezwać pogotowie. Zanim przybędzie, ratunkiem może okazać się przepisana zapobiegawczo przez lekarza ampułko- strzykawka z adrenaliną.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej