Co robić, gdy krwawią dziąsła

Po porannym i wieczornym myciu zębów na mojej szczoteczce zostają ślady krwi. Czy to może być objaw jakiejś choroby? Anna, 35 lat, Nowy Targ

Zdjęcie

lek. stom.   Agnieszka Sicińska /Arch./Wawa
lek. stom. Agnieszka Sicińska
/Arch./Wawa

Reklama

Sprawdź, czy w twojej diecie nie brakuje witamin i mikroelementów

Jedną z przyczyn tej przypadłości jest niedobór witaminy C, która bierze udział w produkcji włókna kolagenowego będącego składnikiem tkanek naszego organizmu.

Kiedy kolagen nie tworzy się prawidłowo, bakterie łatwiej przenikają przez tkankę dziąseł, a to ułatwia wystąpienie stanu zapalnego. Współcześnie niedobory witaminy C zdarzają się jednak dość rzadko i dotyczą głównie sytuacji niedożywienia, np. gdy przez długi czas stosujemy restrykcyjną dietę zupełnie pozbawioną warzyw i owoców, albo w przebiegu chorób układu pokarmowego, np. przy wrzodach żołądka.

Przyczyną krwawień może być również zbyt niski poziom wpływającej na proces krzepnięcia krwi witaminy K. Jej niedobory mogą się pojawić u osób, które długo zażywają antybiotyki.

Jeśli mamy skłonność do takich krwawień, ważne jest, aby w naszej codziennej diecie nie zabrakło produktów bogatych w witaminy A i E oraz cynk.

Składniki te wpływają na stan śluzówek oraz na szybkość gojenia się ran. Ich niedobór może spowodować, że rany na dziąsłach będą goiły się wolniej i krwawiły mocniej.

Zazwyczaj jest to związane z nadmiarem kamienia nazębnego

Krwawienie dziąseł to najczęściej skutek niewłaściwej higieny – zarówno zbyt intensywnej, jak i niedostatecznej. Energicznie szorując zęby, mechanicznie uszkadzamy tkankę i doprowadzamy do krwawienia.

Rzadkie mycie zębów prowadzi natomiast do nadmiernego rozwoju bakterii, które w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą płytkę bakteryjną.

Płytka nazębna, która nie jest systematycznie usuwana, przekształca się w zmineralizowany kamień, który wnika pod dziąsła, odpycha je od korzeni i wywołuje stan zapalny.

Kiedy dziąsła krwawią, należy je myć i masować, używając miękkiej szczoteczki i prowadząc ją od korzeni w stronę koron, tak by nasuwać dziąsła na zęby. Kamień może się także gromadzić w nieszczelnych uzupełnieniach protetycznych – mostach i koronach ceramicznych.

Efektem jest ból, obrzmienie dziąseł i ich krwawienie. Takie objawy mogą jednak być również skutkiem nieprawidłowego założenia plomb, które podrażniają dziąsło, wywołując stan zapalny.

W takiej sytuacji wypełnienia należy wymienić lub poprawić ich ułożenie.

Przyczyną mogą być takie choroby, jak anemia i niewydolność wątroby

Krew, która pojawia się na dziąsłach, może być objawem skazy krwotocznej spowodowanej wytwarzaniem przez organizm zbyt małej ilości czynników krzepnięcia lub innymi chorobami krwi i szpiku kostnego. Czasem jest to pierwszy objaw anemii.

Tego typu schorzeniom towarzyszą zwykle także inne ob jawy: zmęczenie, bladość skóry, łamliwość włosów i paznokci, przedłużające się krwawienia miesiączkowe, skłonność do siniaków. W przypadku ich wystąpienia trzeba się skonsultować z lekarzem i wykonać badania krwi oraz badania na obecność krwi utajonej w kale.

Krwawienie (z dziąseł i innych błon śluzowych) może być także objawem niewydolności wątroby (narząd ten jest odpowiedzialny za produkcję czynników krzepnięcia krwi).

Inne przyczyny tej dolegliwości to uboczne skutki stosowania niektórych leków: antykoncepcyjnych, przeciwbólowych (NLPZ) oraz preparatów stosowanych w leczeniu astmy, alergii, nadciśnienia tętniczego.

Po konsultacji lekarskiej i modyfikacji leczenia problem powinien zniknąć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej