Co mnie tak piecze? Grzybica pochwy

Gdy ten problem dotyczy miejsc intymnych, jest bardzo dokuczliwy. Zgłoś się więc do ginekologa!

Nie tylko piecze, ale również szczypie i boli. Takie nieprzyjemne objawy nasilają się z reguły przy oddawaniu moczu. Utru dniają codzienne funkcjonowanie i wykluczają stosunki seksualne. O czym mogą świadczyć takie dolegliwości?

Grzybica pochwy

Wywołują ją grzyby, które są zwykle zwalczane przez pożyteczne bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Ale jeżeli tych bakterii jest za mało, grzyby szybko się namnażają. Ich rozwojowi sprzyja wszystko, co zaburza naturalną florę bakteryjną, np. antybiotyki.

Reklama

Pieczeniu towarzyszą wtedy serowate, białawe upławy bez określonego zapachu. Co robić? Stosuje się globulki dopochwowe na receptę i maści łagodzące stan zapalny.

Niekiedy ginekolog zleca też lek doustny i badanie laboratoryjne (tzw. antymykogram), dzięki któremu rozpoznaje się rodzaj grzyba.

Zapalenie bakteryjne

Inaczej nazywamy je waginozą. Mała ilość kwasu mlekowego stwarza warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii, np. Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis.

Sprzyja im spadek odporności, np. z powodu antybiotyków, miesiączki (lub okresu przed), ciąży. Może nas też zarazić partner, nawet gdy nie ma objawów. Gdy dojdzie do zapalenia, pojawia się świąd, pieczenie, szczypanie, białawe, wodniste upławy o rybim zapachu.

Co robić? Leczenie polega na stosowaniu miejscowych leków na receptę. Należy wstrzymać od współżycia i leczyć również partnera. Kuracja trwa tydzień i nie wolno jej przerywać.

Zaniedbana infekcja może przejść w stan przewle kły, grozi nawet zapaleniem jajnika i jajowodów.

Atak alergii

Uczuleniowa reakcja dotyczy wszystkich błon śluzowych, także tych w pochwie, które są zbudowane z takiego nabłonka jak w układzie oddechowym. Bo pieczenie i świąd pochwy może być niekiedy ogólną reakcją alergiczną np. na pyłki! Alergię wywołują również środki do prania, płyny do podmywania, bielizna i podpaski.

Co robić? Należy wykryć alergen i go wyeliminować. Ulgę przynoszą nasiadówki z nadmanganianu potasu (np. Tantum rosa). Pomocne są doustne leki antyalergiczne.

Infekcje intymne

Można się nimi zarazić m.in. podczas stosunków seksualnych. Ale nie tylko. Także gdy używamy tego samego ręcznika, mydła czy gąbki. Należy do nich opryszczka genitalna, która wywołuje piekące, swędzące owrzodzenia i obrzmienie nabłonka pochwy.

Objawy rzęsistka to obfite, pieniste upławy o żółtej i zielonkawej barwie, przykrym zapachu i piekące, swędzące podrażnienie. Rzeżączka powoduje niewielkie, ropne upławy, pieczenie, ból i problemy w oddawaniu moczu.

Co robić? Leczeniem musi zająć się ginekolog. Opryszczkę leczy się miejscowo i doustnie (gdy nawraca). W pozostałych chorobach stosuje się leki doustne.

Wina hormonów

Pieczenie dokucza także w okresie menopauzy, podczas którego z powodu spadku hormonów wysycha błona śluzowa. Podrażniają ją również środki antykoncepcyjne: pigułki, galaretki plemnikobójcze, nawilżacze i prezerwatywy.

Co robić? Podczas menopauzy pomagają leki hormonalne na receptę, specjalne kremy i nawilżające żele z kwasem hialuronowym. Gdy przyczyną jest antykoncepcja, należy zmienić sposób zapobiegania ciąży.

Konsultacja: dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog

Uwaga na grzyby

Kobiety zwykle atakuje grzyb o nazwie Candida albicans. Sprzyja mu stres, brak odpoczynku, siedzący tryb życia, brak witamin, minerałów, cukrzyca (cukier jest pożywką). A także nieprawidłowa higiena intymna – zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste mycie się oraz agresywne środki myjące, które niszczą pożyteczne bakterie zwalczające grzyby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej