Chorujesz? Idź do dentysty!

Oto najnowsze metody walki z próchnicą

Reklama

Bezbolesne leczenie laserowe. Można usunąć ubytki zębów, zniszczyć chorobotwórcze bakterie. Laser jest bardzo precyzyjny, usuwa chore tkanki, nie naruszając przy tym zdrowych, co oszczędza zęby.

Nowoczesne leczenie kanałowe – dentysta robi znieczulenie, umieszcza na chorym zębie gumowy separator, który zapobiega przedostawaniu się bakterii ze śliny do kanału zęba, a następnie wypełnia kanały specjalnym płynnym (podgrzanym wcześniej) wypełnieniem, które idealnie przylega do kości.

Metoda daje 90 proc. pewności, że ząb jest wyleczony już po pierwszej wizycie. Pewność ta jest mniejsza przy tradycyjnym wypełnieniu, kiedy dentysta musi z ogromną precyzją, małymi porcjami wkładać stale wypełnienie w kanał zęba.

Od kilku lat nękają mnie zapalenia jajników. Chorowałam już 4 razy! Ginekolog pytał, kiedy ostatnio byłam u dentysty. O co mu chodzi?

Bakterie próchnicze, powodujące psucie się zębów, są bardziej niebezpieczne, niż sądzisz. Wraz z krwią wędrują do innych narządów, wywołując procesy zapalne.

Gdy zaatakują jajniki, pojawiają się bóle w podbrzuszu, zaparcia (lub biegunki), czasami nudności. Może też wystąpić gorączka. Powinnaś nie tylko wyleczyć jajniki (konieczny jest antybiotyk, np. penicylina), ale szczególnie zadbać o zęby.

Poproś dentystę o zastosowanie fluoru, zabezpieczającego szkliwo przed uszkodzeniem (co 6 miesięcy). Myj zęby 3 razy dziennie (minimum 3 minuty).

Siostra ma 44 lata. Straciła już kilka zębów. Gastrolog, u którego leczy wrzody, radzi jej szybko zrobić sobie protezę. Dlaczego?

Braki w uzębieniu – tak samo jak ogniska próchnicze i ból – uniemożliwiają dokładne pogryzienie pokarmu. Twoja siostra musi połykać zbyt duże kawałki jedzenia, a to jest przyczyną złego trawienia. Źle rozdrobniony pokarm stymuluje błonę śluzową żołądka do wydzielania większej ilości kwasów trawiennych, w tym agresywnego kwasu solnego. Nadmiar kwasów prowadzi do nadżerek w żołądku i dwunastnicy. Jak widzisz, proteza jest u siostry naprawdę konieczna. Inaczej nie pozbędzie się wrzodów.

Cierpię na straszne bóle głowy. Neurolog mówi, że mogą je wywoływać zepsute zęby. Jak?

Nad Twoją górną szczęką znajdują się zatoki szczękowe. Jeśli górne zęby są zaatakowane próchnicą i zaniedbane, bakterie mogą łatwo przedostać się do zatok i wywołać w nich stan zapalny. Objawem takiego zakażenia bywają właśnie dotkliwe bóle głowy, zlokalizowane zawsze z jednej strony. Podobne dolegliwości mogą być spowodowane również nieprawidłowym zgryzem, nadmiernymi obciążeniami stawów żuchwowo-skroniowych oraz zbyt silnymi naciskami zębów szczęki dolnej i górnej. Idź do dentysty, warto również skonsultować się z ortodontą.

Mój mąż strasznie chrapie, czasem przestaje oddychać! Przeczytałam, że takie dolegliwości można leczyć u dentysty. Czy to prawda?

Tak. Stomatolodzy rzeczywiście zajmują się leczeniem bezdechu sennego. Wykonują oni specjalne, indywidualnie dopasowane aparaty MAD (Mandibular Advanced Devices), które przesuwają nieco do przodu dolną szczękę, jednocześnie rozszerzając drogi oddechowe u podstawy języka. To pozwala na swobodny przepływ powietrza podczas snu, ogranicza więc chrapanie i usuwa bezdech.

Boli mnie policzek od strony ucha. Myślałam, że mnie przewiało, ale wyczytałam, że taki ból mogą wywołać zęby...

Rzeczywiście nieleczona próchnica może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji na miazgę zęba. Jeśli zapalenie trwa długo, może doprowadzić do samoistnego obumarcia miazgi. Wtedy ząb przestaje boleć (to nie oznacza, że choroba wyleczyła się sama), a zaczynają boleć sąsiadujące z zębami tkanki – stąd ból połowy twarzy, zatok, ucha, a nawet głowy.

Dermatolog, u którego leczę cellulitis, pytał, czy nie mam problemów z zębami. Jaki to może mieć związek?

Infekcja bakteriami próchniczymi może rozprzestrzeniać się w tkankach miękkich (np. wzdłuż powięzi) i wywoływać cellulitis, czyli zapalenie tkanki łącznej. Nie ma ono nic wspólnego z pomarańczową skórką zwaną potocznie cellulitem. Cellulitis może powodować zaczerwienienie oraz pieczenie skóry, a także ból przy dotykaniu. Gdy stan zapalny obejmuje okolice szyi, może być groźny. Dlatego z leczeniem nie należy zwlekać. Warunkiem ustąpienia stanów zapalnych jest wyleczenie wszystkich zębów.

Odkąd lekarze zdecydowali się usunąć 70-letniemu ojcu zęby, ma dużo lepsze wyniki badań serca. Jak to możliwe?

Próchnica i zapalenie przyzębia, powstające wskutek namnażania się bakterii, zwiększają ryzyko chorób serca, np. zapalenia wsierdzia lub uszkodzenia zastawek. Stany zapalne sprzyjają też miażdżycy naczyń krwionośnych, w tym, co szczególnie niebezpieczne, tętnic wieńcowych. Zwiększa to ryzyko zawału serca. Jeśli zaś proces zapalny podstępnie niszczy tętnice szyjne, może dojść nawet do udaru mózgu.

Ostatnio okazało się, że mam ropień przy korzeniu. Prawie nie czułam bólu, chociaż ząb był żywy. Jak to możliwe, że chory ząb nie boli?

Chore zęby, w tym nawet zapalenie miazgi, mogą nie powodować bólu. Odczuwanie bólu to sprawa indywidualna, dlatego kontrolowanie zębów co pół roku jest konieczne nawet wtedy, gdy nie odczuwasz dolegliwości. Jednym z najgroźniejszych schorzeń, które mogą rozwijać się bezobjawowo, jest parodontoza.

Podobnie jak próchnica, zagraża wielu narządom, w tym sercu i nerkom. Polega na obniżaniu się dziąseł, co po dłuższym czasie nieuchronnie prowadzi do rozchwiania i wypadania zębów. Chore dziąsło i powstały w efekcie ropień to sygnał, który powinnaś potraktować poważnie (ropnie mogą się tworzyć również w innych zębach). Oprócz antybiotyku trzeba stale stosować irygator i płukać zęby specjalnym płynem, np. Eludrinem.

Czy istnieje związek między zębami a rakiem? Mój dentysta twierdzi, że tak. Straszy?

Nie. Badania prowadzone przez japońskich naukowców z uniwersytetu w Nagoyi w 2012 r. wykazały, że osoby z chorobami zębów i przyzębia częściej zapadają na raka przełyku (ryzyko wzrasta prawie 1,5 raza, czyli o 136 proc.), nowotwory głowy i szyi (o 68 proc.), a ponadto na raka płuc (o 54 proc.) i trzustki niż ludzie z zadbanymi, leczonymi na bieżąco zębami i dziąsłami. Nieleczenie zębów zwiększa też podatność na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeciętny dorosły Polak ma aż 13 zębów objętych próchnicą. 60 proc. z nich nie idzie do dentysty.

Czytelnicy pytają – odpowiada dr Julian Kamiński, internista

Wywołujące próchnicę L. acidophilus oraz paciorkowce to jedne z najgroźniejszych bakterii dla człowieka.

Chore zęby mogą wywołać nie tylko zapalenie jajników, ale raka płuc, przełyku, jamy ustnej. Przedwczesny poród i niska waga maleństwa to efekt nieleczenia zębów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej