Chlamydia – objawy i przyczyny

Od kilku lat nie mogę zajść w ciążę, a ostatnio okazało się, że w mojej krwi są obecne przeciwciała chlamydii. Czy to przez to nie mogłam zostać mamą?

Może się tak zdarzyć. Chlamydia typu trachomatis powoduje infekcje narządów płciowych. Niestety zakażenie tą bakterią w 80 proc. przypadków przebiega bezobjawowo i wiele osób nawet nie orientuje się, że jest zakażonych. To naraża je na rozwój infekcji, ale także przyczynia się do nieświadomego roznoszenia bakterii.

Zakażenie chlamydią może wywołać stany zapalne jajowodów, prowadzące do ich zwężenia. W zwężonym jajowodzie nie może dojść do zapłodnienia albo rozwija się ciąża pozamaciczna. Na pochlamydiową niedrożność jajników cierpi w Europie ponad 120 tys.kobiet.

Reklama

Kilka tygodni temu zaczęłam cierpieć z powodu zapalenia pęcherza moczowego. Lekarz podejrzewa, że zakaziłam się chlamydią. Czy to możliwe?

Chlamydia trachomatis może rzeczywiście wywoływać zapalenie cewki i pęcherza moczowego z objawami bolesnego oddawania moczu, częstomoczu albo nawet ropomoczu.

Mimo że bakterią tą mogą zakazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, chlamydialne zapalenie pęcherza moczowego dotyka najczęściej kobiety.

By wyleczyć dokuczliwe zakażenie, powinnaś przyjmować antybiotyki, dlatego jak najszybciej zgłoś się na badania krwi, w celu oznaczenia obecności przeciwciał chlamydii oraz do urologa, który przepisze Ci odpowiednie leki.

Moja mama ma upor czywy kaszel i zapalenie płuc. Nic jej nie pomaga. Lekarz zasugerował, że czasami przyczyną może być chlamydioza. Co to znaczy?

Takie objawy wywołać może Chlamydia pneumoniae. Bakteria, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, nierzadko powoduje zapalenie płuc, nawracające kaszle i katary, czy dychawicę oskrzelową.

Nieleczona infekcja tą bakterią może powodować uszkodzenie nabłonka rzęskowego w oskrzelach i alergiczne przestrojenie organizmu.

By stwierdzić obecność tego drobnoustroju w organizmie, trzeba przeprowadzić badanie laboratoryjne – plwocin, wymazu z gardła i popłuczyn oskrzelowych – określane jako test Elisa.

Zdiagnozowano u mnie zapalenie stawów o niewyjaśnionym pochodzeniu. Przeczytałam, że zakażenie chlamydią może wywołać takie objawy. Czy to prawda?

Tak. Zakażenie Chlamydią trachomatis i pneumoniae może spowodować tzw. reaktywne zapalenie stawów (ReA), czyli nieropne zapalenie stawów.

Objawia się ono obrzękiem stawów, zasinieniem, charakterystyczną siateczką rozszerzonych naczynek krwionośnych wokół stawów i dotkliwym bólem, niekiedy uniemożliwiającym normalne poruszanie się.

Czasami zdarza się, że chorują pojedyncze stawy lub asymetryczne – choroba niekoniecznie obejmuje od razu wszystkie.

Podobno trudno jest zauważyć objawy zakażenia chlamydią. Jak zatem dowiedzieć się czy jestem zakażona?

Jeśli infekcja tą bakterią nie daje żadnych objawów – a jest to dość częste (80 proc. zarażonych nie ma symptomów) – to jedyną metodą odkrycia czy w organizmie toczy się infekcja, jest wykonanie badań krwi na obecność przeciwciał.

U pozostałych osób zakażenie chlamydią wywołuje charakterystyczne objawy: upławy ropno-śluzowe, parcie na pęcherz, świąd okolic intymnych, pieczenie podczas oddawania moczu, bóle w podbrzuszu, bóle podczas stosunku, krwawienia między miesiączkami.

Czasami zakażeniu towarzyszy gorączka lub mdłości. Z kolei przewlekły kaszel, zapalenie gardła, płuc może być objawem zakażenia Chlamydią trachomatis. Gdy infekcja się rozwija, może pojawić się zapalenie stawów lub spojówek.

Lekarz stwierdził, że mam chlamydię. Dostałam antybiotyki. Czy mój partner też powinien je przyjmować?

By kuracja była skuteczna, powinniście razem z partnerem przyjmować leki – w przeciwnym razie może dojść do zakażenia wtórnego. Jednak koniecznie róbcie to pod kontrolą lekarza.

To on ustala sposób dawkowania i przyjmowania lekarstw. Po całej kuracji trzeba wykonać kontrolne badania krwi u obojga, by sprawdzić, czy terapia była efektywna.

W przyszłości, by uniknąć ponownego zakażenia, unikajcie ryzykownych kontaktów seksualnych, a kochając się z partnerem, którego zdrowia nie jesteście pewni – stosujcie prezerwatywy. One chronią przed przenikaniem bakterii.

Pojawiły mi się na nogach czerwone, gorące guzki. Co to może być? Czy to możliwe, żeby zakażenie chlamydią, którą u mnie wykryto, mogło wywołać również takie symptomy?

Niestety tak. Guzki, które opisujesz, to prawdopodobnie rumień guzowaty, czyli zapalenie tkanki tłuszczowej, które objawia się tworzeniem się bolesnych, czerwonych, słabo odgraniczonych, ciepłych guzków tuż pod skórą.

Guzy mogą mieć wielkość o 1 do 10 cm i lokalizują się najczęściej w przedniej części podudzi lub przedramion. Tuż przed ich wykwitem może pojawić się stan gorączkowy, chudnięcie, ogólne osłabienie. Rumień guzowaty może być wynikiem infekcji bakteryjnych (w tym zakażenia chlamydią) lub grzybiczych.

By pozbyć się rumienia guzowatego, należy wyleczyć jego przyczynę, a więc zakażenie bakteriami lub grzybami. Do tego stosuje się najczęściej antybiotyki, kortykosteroidy lub jodek potasu (w zależności od przyczyny). Miejscowo, by przyspieszyć znikanie guzków, można stosować maść ichtiolową lub słabo działające maści sterydowe.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Zakazić chlamydią można się w czasie przypadkowych kontaktów seksuanych. Myj ręce po kontakcie z psami, kotami oraz szczurami – te zwierzęta przenoszą chlamydie. Gdy jesteś na basenie albo w saunie, zawsze używaj swojego ręcznika.

Jest świadoma zagroźeń

Megan Prescott Gwiazda niezwykle popularnego serialu „Kumple” wzięła udział w kampanii uświadamiającej zagrożenie, jakie niesie przypadkowy seks oraz zagrożenie chlamydią.

Statystyki są alarmujące, z roku na rok rośnie liczba osób zakażonych tą niebezpieczną bakterią, a nieświadomych tego faktu. Z tego powodu coraz więcej kobiet cierpi na bezpłodność albo rodzą dzieci zakażone tą bakterią. Megan wierzy, że wiedza jest kluczem do tego, by rodziło się na świecie więcej zdrowych i szczęśliwych dzieci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej