Ból i kręcz szyi. Szybka pomoc

Reklama

Najczęściej takie dolegliwości to skutek długiego trzymania głowy w niewygodnej pozycji (np. podczas snu) i napięcia mięśni oraz więzadeł szyi. Są niezawodne metody, by je złagodzić.

Postaraj się rozgrzać i rozluźnić mięśnie

Weź ciepły natrysk na kark. Pozwól, by strumień wody przyjemnie uderzał o bolące miejsce przez co najmniej kilka minut (ale unikaj przy tym pochylania głowy).

Po osuszeniu się ręcznikiem połóż na kark poduszkę elektryczną lub wsmaruj w skórę maść rozgrzewającą (np. z kamforą i ekstraktem z arniki albo jałowca, jeżówki, miłorząbu japońskiego, rozmarynu i papryki chili).

Zrób delikatny masaż

Możesz wykorzystać do tego celu choćby... piłkę tenisową. Chwyć ją dłonią znajdującą się po mniej bolesnej stronie szyi i powoli tocz po karku we wszystkich kierunkach, jakbyś rozwałkowywała mięśnie.

Możesz też użyć specjalnego automasażera lub poprosić kogoś, by ostrożnie rozmasował ci kark, a dodatkowo barki i ramiona (ale zrezygnuj z masażu, jeśli odczuwasz silny ból).

Potem okryj się ciepłym kocem i odpocznij w wygodnej pozycji półleżącej, z głową wspartą na poduszce, najlepiej profilowanej, tzw. ortopedycznej.

Weź proszek przeciwbólowo- -przeciwzapalny

Sięgnij po środek z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. z kwasem acetylosalicylowym, diklofenakiem, ibuprofenem, naproksenem.

Powinien skutecznie zmniejszyć ból (ale nie stosuj go, jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym, np. występują u ciebie objawy choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy; także przy schorzeniach nerek oraz wątroby – lek może nasilać powodowane przez nie dolegliwości).

Chroń szyję przed zimnem

Koniecznie pamiętaj o tym, gdy wychodzisz na zewnątrz. Szyję i kark osłaniaj golfem i dodatkowo szalikiem lub wysokim kołnierzem. Ale także gdy jesteś w domu, unikaj przeciągów.

Lepiej zrezygnuj też ze spania przy uchylonym oknie. Zamiast tego, przewietrz wieczorem sypialnię (wyjdź na ten czas z pomieszczenia).

Spróbuj specjalnego plastra

Naklejony na kark plaster do kinesiotapingu (z apteki) może ukoić ból, zmniejszyć uczucie napięcia i sztywności mięśni, a równocześnie usprawnić krążenie krwi oraz limfy i regenerację tkanek. Działa wyłącznie mechanicznie, dlatego możesz go stosować, nawet jeśli masz skłon- ność do częstych uczuleń.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej