Ból brzucha. Jaką chorobę może oznaczać?

Skurcze, gniecenia, kłucia... Większość z nas dobrze zna te objawy. Winę za nie najczęściej ponosi nieodpowiednia (za tłusta i zbyt obfita) dieta. Czasem jednak przyczyna bólu jest zupełnie inna.

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się do lekarza. Staramy się sobie pomóc także na własną rękę – dostępne bez recepty środki usprawniające trawienie należą do najlepiej sprzedających się specyfików leczniczych.

Kupujemy je, bo uważamy, że za nasze dolegliwości odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Prawda jest jednak taka, że ból brzucha odczuwamy, gdy dochodzi do skurczów mięśni gładkich.

Reklama

Znajdują się one w ścianach wszystkich organów wewnętrznych (m.in. przewodów moczowych i pęcherza, narządów rodnych). Ból brzucha może więc świadczyć zarówno o kłopocie trawiennym, jak i o kamieniu w nerce, torbieli w jajniku czy życiu w przewlekłym stresie.

Jelita czy trzustka?

✣ Jeśli nagły ostry ból rozpoczyna się w górnej części brzucha, a następnie szybko obejmuje całą jamę brzuszną, może to świadczyć o per foracji wrzodu żołądka. Szczególnie jeśli bólowi towarzyszą (przypominające fusy kawowe) wymioty z krwią. Należy wtedy jak najszybciej wezwać pogotowie, bo konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

✣ Bywa, że mylimy niestrawność z niedrożnością jelit. Początkowo objawy są podobne, ale przy niedrożności ból brzucha nie przechodzi, tylko zaczyna się nasilać. Brzuch jest mocno wzdęty, dochodzi do zaparcia i zatrzymania gazów. Chora osoba nie ma apetytu, odczuwa nudności, zdarzają się też wymioty.

Konieczny jest kontakt z lekarzem. Jeśli bowiem drożność jelita nie zostanie przywrócona, może dojść do jego pęknięcia. Zazwyczaj udaje się to osiągnąć, stosując odpowiednie środki farmakologiczne, ale czasami jelito musi być udrożnione operacyjnie.

✣ Ostry, promieniujący do pleców ból środkowej części brzucha to objaw zapalenia trzustki. Ta choroba musi być leczona w szpitalu. Chory otrzymuje sil ne leki przeciwbólowe i zmniejszające wydzielanie soku trzustkowego. Na początku leczenia konieczna jest zwykle głodówka oraz odżywianie pozajelitowe (dożylne).

✣ Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zwykła, wynikająca z błędów dietetycznych niestrawność. Jej charakterystyczne objawy (nie muszą się razem pojawić) to bolesne gniecenie w nadbrzuszu, uczucie pełności, odbijania, nudności, wymioty, wzdęcia, a czasem także biegunka.

Z niestrawnością możemy sobie poradzić domowymi środkami, pijąc zioła (np.: rumianek, miętę, kocankę) albo zażywając wspomagające trawienie środki (np. tabletki na niestrawność Enzyvit). Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić tę niegroźną przypadłość od dolegliwości wymagających szybkiego wezwania pogotowia.

Ślepa kiszka

✣ Ból, który pojawia się w okolicach pępka, a potem przemieszcza do dolnej prawej części brzucha jest często oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego.

Charakterystyczne jest, że dyskomfort nasila się przy kaszlu i ucisku. Przy zapaleniu wyrostka najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie i natychmiastowa operacja. Dlatego przy takich objawach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Lecznicze przyprawy

Gdy po obfitym posiłku dopadnie nas niestrawność, możemy się ratować, np. zaparzając w filiżance łyżeczkę kminku (wypijamy napar i zjadamy nasionka) albo kawałek drobno posiekanego świeżego imbiru. Te przyprawy mają działanie rozkurczowe, więc szybko zmniejszą dolegliwości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej