Bezpłatne badania kontrolne tina lLeczenie nie wymaga skierowania. Masz prawo do 3 wizyt kontrolnych

Czasem zaniedbujemy zdrowie, bo nie wiemy, że mamy możliwość wykonania za darmo różnych badań... A jest ich całkiem sporo! Sprawdzamy, co ci przysługuje.

Reklama

Ze skierowaniem od lekarza poz

Badania krwi: dla ogólnej orientacji w stanie zdrowia (np. co 1–2 lata) – morfologia krwi obwodowej, OB; 4 gdy chcesz sprawdzić, czy twój układ krążenia jest zdrowy (np. raz na 2–3 lata) – cholesterol (całkowity, LDL, HDL), trójglicerydy; gdy chcesz ocenić, czy grozi ci cukrzyca (j.w.) – glukoza; dla sprawdzenia, jak pracuje tarczyca (np. raz na 3–5 lat) – TSH, FT3, FT4; dla oceny pracy wątroby (j.w.) – ASPAT, ALAT, bilirubina.

Badania moczu: gdy chcesz sprawdzić pracę nerek (np. co 1–2 lata) – ogólne z oceną właściwości fizycznych, chemicznych, oceną mikroskop. osadu; przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej dróg moczowych – posiew moczu połączony z antybiogramem.

Badania kału: przy powtarzających się bólach brzucha, biegunkach i podejrzeniu pasożytów w przewodzie pokarmowym – ogólne, na pasożyty; w ramach profilaktyki raka jelita grubego (np. raz na 3–5 lat) – na krew utajoną.

Inne badania: dla sprawdzenia pracy serca (np. raz na 3–5 lat) – EKG spoczynkowe; gdy palisz papierosy, miewasz duszności, kaszel – spirometria; przy objawach choroby wrzodowej – gastroskopia.

BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE: www.nfz.gov.pl (zakładki: Dla pacjenta,Informacje o świadczeniach, Podstawowa Opieka Zdrowotna, Lista badań dostępnych w POZ).

W gabinecie stomatologa

W ramach specjalnych programów zdrowotnych

Cytologia – Program profilaktyki raka szyjki macicy . Przysługuje ci bezpłatnie raz na 3 lata, jeśli: jesteś w wieku 25–59 lat; w ciągu ostatnich 3 lat nie miałaś robionej cytologii w ramach programu.

Gdzie powinnaś się zgłosić: do gabinetu ginekologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ – jaki to jest, dowiesz się na stronach oddziałów NFZ (zakładki: Dla pacjenta, Programy profilaktyczne, Program profilaktyki raka szyjki macicy, Wykaz placówek). Nie potrzebujesz skierowania.

Mammografia – program profilaktyki raka piersi Masz do niej prawo bezpłatnie co 2 lata, jeśli: jesteś w wieku 50–69 lat; w ciągu ostatnich 2 lat nie badałaś się w ramach programu.

Gdzie się zgłosić: do pracowni (stacjonarnej lub mobilnej), która podpisała umowę z NFZ) – informacji szukaj na stronie oddziału NFZ (w zakładkach: Programy profilaktyki raka piersi, Wykaz placówek). Bez skierowania.

Badania ukł. krążenia – program profilaktyki chorób ukł. krążenia. Przysługują ci bezpłatnie raz na 5 lat, jeśli: masz 35, 40, 45, 50, 55 lat; występują u ciebie czynniki ryzyka, m.in.: nadwaga lub otyłość, stres, palenie tytoniu; nie korzystałaś z programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Gdzie się zgłosić: do lekarza POZ – na pomiar ciśnienia, BMI, poziomu cholesterolu i trójglicerydów. spirometria, terapia odwykowa.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych Przysługuje ci, jeśli: palisz tytoń; masz 40–65 lat; nie masz już rozpoznanej choroby płuc, nie korzystałaś wcześniej z programu.

Gdzie się zgłosić: 4do przychodni, która ma umowę z NFZ – informację znajdziesz na stronie oddziału NFZ (zakładka: Wykaz placówek).

Bezpłatne badanie cukru we krwi, pomiar ciśnienia i BMI zrobisz w tzw. Diabetobusie. Szczegółowe informacje: www.fundacjaneuca.pl (zakł.: O fundacji, Aktualności, Światowy dzień walki z cukrzycą, Harmonogram).

U specjalisty

Bez skierowania od lekarza POZ dostaniesz się do: ginekologa, położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa. Do pozostałych – wymagane jest skierowanie.

Przysługuje ci w razie podejrzenia lub rozpoznania nowotworu złośliwego przez lekarza (POZ lub specjalistę). W praktyce oznacza to np. wykonanie potrzebnych badań w ciągu 9 tygodni. Więcej na: www.pakietonkologiczny.gov.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również