Badania profilaktyczne kobiet: Jakie zrobić?

Diagnostyka dróg rodnych jest bezbolesna i niekłopotliwa. Daje szansę na uniknięcie groźnej choroby.

Ginekolog może skierować Cię na badania diagnostyczne nawet wtedy, gdy nie masz żadnych dolegliwości. Intymna strefa wymaga szczególnej troski, bo wiele chorób kobiecych rozwija się w ukryciu.

Cytologia i USG to podstawa

Reklama

USG dopochwowe rób raz w roku, cytologię – raz na dwa lata (pozwala wykryć stan zapalny i stany przedrakowe). Zanim poddasz się badaniu, zapytaj lekarza, czy na pewno stosuje nową metodę, rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Powinien on pobrać materiał z szyjki macicy okrągłą szczoteczką (cervex-brush).

Na cytologię zgłoś się między 10. a 20. dniem cyklu, a co najmniej 2 dni przed miesiączką i po jej zakończeniu. Jeśli stosujesz leki dopochwowe, odstaw je 4 dni przed badaniem. Na 24 godziny przed nim powstrzymaj się od współżycia.

Kolposkopia

Lekarz często kieruje na nią wówczas, gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy. Szyjkę macicy bada się w dużym powiększeniu specjalnym urządzeniem optycznym.

Kolposkopia wykrywa niepokojące zmiany na szyjce (również w obrębie nabłonka pochwy i sromu) nawet w przedinwazyjnym stadium raka, gdy są największe szanse na wyleczenie. Dzień przed badaniem zaniechaj współżycia oraz irygacji.

Biopsja

Gdy kolposkopia wykazuje komórki dysplastyczne lub ginekolog podejrzewa nowotwór, często kieruje pacjentkę na biopsję.Pobiera się wówczas igłą tkanki z szyjki macicy lub endometrium. Przy okazji można usunąć polipy czy brodawki (kłykciny). Jeśli zabieg ma być wykonany w uśpieniu, nie jedz przez 6 godzin przed nim.

Histeroskopia

To wziernikowanie macicy, pozwalające na obejrzenie jej wnętrza w dużym powiększeniu i wykrycie wszelkich zmian, również przedrakowych.

Cewnik z narzędziami i kamerą wprowadza się przez pochwę do jamy macicy. W czasie zabiegu można też pobrać wycinki tkanek do badania mikroskopowego, a także np. usunąć polip czy małe mięśniaki.

Badanie wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym ogólnym. Trzeba zostać w lecznicy jeszcze parę godzin na obserwacji.

Na histeroskopię zgłoś się w I połowie cyklu (powinnaś mieć ze sobą prawidłowe wyniki badań bakteriologicznych). Na 6 godzin przed badaniem nie jedz i nie bierz leków.

Marker CA-125

Najczęściej oznacza się go w celu monitorowania efektów leczenia raka jajnika albo u kobiet z wysokim ryzykiem tego nowotworu. Zdarza się też, że wartość CA-125 rośnie wskutek stanu zapalnego wywołanego endometriozą czy infekcją jajnika. Podwyższone stężenie markera nie musi więc świadczyć o raku.

Jak wykryć groźne chlamydie?

Konieczny jest wymaz z dróg rodnych albo analiza krwi na przeciwciała IgM lub IgG (wykazują nie tylko obecność baterii, ale także fazę zakażenia).

Chlamydie wywołują zapalenia przydatków i cewki moczowej. Także – stawów i spojówek oczu. Przewlekła infekcja może przez długi czas nie powodować żadnych objawów.

Laparoskopia zwiadowcza

Laparoskopia to specjalna technika oceny stanu narządów płciowych za pomocą wprowadzanych przez powłoki brzuszne miniaturowych kamer i narzędzi. Przeprowadza się ją w szpitalu, pod znieczuleniem ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Badanie to wykorzystuje się do diagnozowania przyczyn bólów narządów rodnych i miednicy mniejszej albo np. ciąży pozamacicznej. Laparoskopię stosuje się również w diagnostyce endometriozy i schorzeń jajników.

W czasie badania lekarz może wykryć zrosty i pobrać wycinki tkanek do badań histopatologicznych oraz bakteriologicznych.

Konsultacja ginekologa

Szybka diagnoza pozwoli zapobiec poważnym powikłaniom, których skutkiem u młodszych kobiet może być niepłodność, zaś u starszych nawet konieczność usunięcia macicy czy jajników.

Gdy szpital oferuje Ci zbyt długie terminy, zgłoś się do innego. Krótsze kolejki są w szpitalach niepublicznych (mających kontrakt z NFZ). Badania możesz tu wykonać gratis.

dr Monika Kiljańska, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również