Angelina Jolie przeszła kolejną operację...

Media zawrzały po informacji, że Angelina Jolie przeszła kolejną operację. Nie jest to jednak, jak można było przypuszczać operacja plastyczna. Aktorka zdecydowała się na zabieg usunięcia jajników i jajowodów. Ma to ją uchronić przed nowotworem, na który zmarła jej matka, babcia i ciotka. Dwa lata temu Angelina poddała się już obustronnej mastektomii. Teraz postanowiła pójść o krok dalej, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko raka.

Zdjęcie

Agelina Jolie usunęła jajniki i jajowody /AFP
Agelina Jolie usunęła jajniki i jajowody
/AFP

Angelina Jolie podobnie jak około 200 000 Polek jest nosicielką mutacji w genie BRCA. Odpowiada ona m.in. za dziedziczną postać raka piersi i jajników. Nosicielstwo mutacji BRCA1 powoduje, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta aż do 50-80%, z kolei raka jajników do 40%. Jest to aż 10 razy więcej niż u kobiet, które nie posiadają wyżej wspomnianej mutacji.

Groźny rak ...

Rak piersi jest drugim po raku płuc najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co 2 minuty diagnozuje się go u  jakiejś kobiety z krajów Unii Europejskiej. Co 6 minut jedna z nich umiera ... Statystyki te są więc zatrważające. Dziwi fakt, że choć tak wiele się o nim mówi, to nadal jego profilaktyka kuleje. Zalecenia są proste - samodzielne badanie piersi i regularne badania takie jak USG czy Mammografia. Wiele pań zapomina jednak o tym. Dopiero, gdy pojawiają się niepokojące objawy udajemy się do lekarza, a wtedy najczęściej jest już za późno.

Reklama

Warunkiem skutecznego leczenia każdego nowotworu jest jego wczesna diagnoza. W początkowym stadium rozwoju rak nie ma jeszcze zdolności do przerzutów. Dopiero, gdy choroba jest bardziej zaawansowana pojawiają się nacieki okolicznych tkanek i przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów. Wtedy efektywne leczenie jest już bardzo trudne, a rokowania pacjentki nie są najlepsze. 

Po pierwsze profilaktyka!

Tylko w Polsce na raka piersi zapada co roku 14 tysięcy osób. Aż połowa z nich przegrywa z chorobą. Tymczasem skuteczne leczenie jest możliwe. Ważne jednak, aby nowotwór został jak najszybciej wykryty i zdiagnozowany.

Niepokojące objawy:

·         Zaciągnięcie brodawki

·         Opuchlizna na piersi - pojawiająca się miejscowo lub na całej piersi 

·         Nietypowy ból oraz tkliwość piersi

·         Wydobywające się z piersi upławy

·         Stwardnienie lub guzek pod pachą

·         Zaczerwienienie skóry nad piersią lub jej zaciągnięcie

Każda zmiana w wyglądzie czy kształcie piersi lub nieprawidłowość wyczuwalna przy dotyku powinna zostać natychmiast skonsultowana z lekarzem. Jeśli nie lubisz samobadania piersi lub nie masz do tego cierpliwości, wykonuj regularnie USG. Takie badanie jest refundowane przez NFZ.

Kto jest zagrożony?

Rakiem piersi zagrożona jest każda z nas.  Jak każdy nowotwór rozwija się on na skutek mutacji. Ta może pojawić się samoistnie lub zostać odziedziczona. Statystyki pokazują, że nawet co 8 z nas w ciągu swojego życia zachoruje na raka piersi. Zwykle jednak choroba dotyczy pań w zaawansowanym wieku.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka to:

·         wiek,

·         płeć - choroba znacznie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn,

·         predyspozycje genetyczne (mutacja w genach BRCA1 i BRCA2),

·         rak jednej piersi,

·         choroby gruczołu piersiowego,

·         siedzący tryb życia,

·         nieprawidłowa dieta (obfita w tłuszcze zwierzęce),

·         palenie papierosów,

·         duże spożycie alkoholu,

·         późna ciąża lub jej brak,

·         nadwaga,

·         promieniowanie jonizujące,

·         zastępcza terapia hormonalna.

Dziedziczna postać raka piersi związana jest z mutacją w genie BRCA1 i BRCA2. Okazuje się, że taką mutację może mieć aż 200 000 Polek. Jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki nowotworu piersi czy jajników warto podjąć kroki w kierunku odpowiedniej diagnostyki. Świadomość posiadania mutacji oraz stała kontrola lekarska pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet do 10%.


 

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej