Alternatywne metody na ból pleców

Akupunktura i akupresura

Reklama

Naturalne metody, do których zaliczana jest akupunktura i akupresura doskonale sprawdzają się przy bólach pleców. Pozwalają też ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych. Stymulacja igłami (akupunktura) lub uciskiem (akupresura), biologicznie aktywnych miejsc na powierzchni skóry, powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia – endorfin, które mają działanie przeciwbólowe.

Akupunktura. Podczas zabiegu używa się specjalnych, jednorazowych igieł (różniących się jednak budową od igieł do zastrzyków). Specjalista odkaża najpierw skórę, a potem w ściśle określone miejsca wbija igły, omijając przy tym znamiona lub zmiany na skórze. Dla uzyskania efektu przeciwbólowego wystarcza 10-20 igieł, a samo nakłuwanie trwa ok. 15-20 minut. Podczas zabiegu trzeba spokojnie leżeć, zrelaksować się, a najlepiej zasnąć.

Uczucie relaksu i odprężenia wzmacnia efekt leczniczy. Po nakłuciu można nadal odczuwać senność, więc najlepiej byłoby wrócić do domu i odpocząć. Medycyna akademicka uznała już akupunkturę jako metodę leczenia bólu. Jest polecana także przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a nawet refundowana przez NFZ.

Zabiegi można wykonać prywatnie w całej Polsce w ośrodkach stosujących tę metodę, a także w klinikach specjalizujących się w leczeniu bólu. Prywatnie jeden zabieg kosztuje ok. 55-75 zł. Akupresura to metoda polegająca na masażu uciskowym poszczególnych miejsc (tzw. punktów biologicznie aktywnych). Masaż akupresurowy powoduje lepsze ich ukrwienie. Nacisk akupresurowy wpływa na układ nerwowy i pobudza zakończenia nerwowe, łagodząc ból. Zabieg nie jest trudny i możesz wykonać go sama, np. gdy boli cię kark.

Opuszkami palców wskazującego, środkowego i serdecznego oraz kciukiem uciskaj obolały, napięty mięsień na szyi. Nie pocieraj skóry, lecz uciskaj ją punktowo, niezbyt mocno, ale odczuwalnie. Robiąc przerwę co 3 sekundy, masuj bolesne miejsce przez 3 minuty. Akupresurze możesz poddać się w gabinetach masażu. Kosztuje ok 45 zł/ 35 minut.

Maty wibrujące wymasują plecy

Siedzący tryb życia daje ci się we znaki, ale nie masz czasu chodzić na masaże. Nie będziesz musiała rezygnować z korzyści, jakie dają, jeśli sprawisz sobie matę masującą. Wystarczy przypiąć ją do domowego fotela i nie wychodząc z domu poddać się przyjemnemu zabiegowi. Zrelaksuje cię, rozluźni mięśnie wokół kręgosłupa, pobudzi krążenie. To bardzo dobry sposób, by pozbyć się bólu pleców.

Na domowy fotel - dostępne są różne warianty mat. Mogą mieć właściwości masujące, uciskowe, wałkujące, rozcierające, pobudzające, rozgrzewające lub ugniatające. Efekt masażu zapewniają kulki obracające się wewnątrz maty. Niektóre modele są wyposażone w specjalne głowice, wysyłające na powierzchnię maty delikatne wibracje.

Większość zawiera jeszcze dodatkowe udogodnienia – mają np. wbudowane podgrzewanie lub są wyposażone w specjalny mechanizm do różnego rodzaju masażu (całościowego, punktowego). Można go także ustawić na różne prędkości. Najprostszą matę można kupić od 120 zł.

Bardziej skomplikowana, wyposażona w dodatkowe funkcje jest mata nefrytowa. Wykorzystuje zdrowotne działanie nefrytu. Wykonane z tego kamienia rolki, po rozgrzaniu powodują, że mata ma właściwości lecznicze – takie, jakie daje działanie promieniowania podczerwonego.

Mata może być też wyposażona w funkcję masażu akupresurowego. Kosztuje od 990 zł.

W samochodzie również możesz używać maty masującej kręgosłup. Jest wyposażona w specjalny mechanizm masujący plecy lub kark. W ten sposób, gdy po całym dniu siedzenia przy biurku, stoisz w korku, możesz poddać się masażowi, który cię zrelaksuje i rozluźni spięte mięśnie pleców, zanim dojedziesz do domu.

Matę samochodową przymocowuje się paskami do fotela. Jest wyposażona w końcówkę, umożliwiającą podłączenie jej do samochodowej zapalniczki. Kosztuje od 120 zł.

Masująca poduszka jest wyposażona w różne funkcje, które uruchamia się pojedynczo lub włącza jednocześnie. Do wyboru jest np. masaż Shiatsu, czyli system obracających się kul, które masują wybrane partie ciała – obolały kark, plecy, ale nadaje się też do masażu, np. stóp.

Zamontowane są w niej silniki do masażu wibracyjnego – jest delikatniejszy od masażu Shiatsu. Dodatkowo poduszka posiada funkcję podgrzewania, więc daje efekt termoterapii. Takie funkcje ma np. poduszka Maxi-Well 3, ok. 490 zł.

Przeciwbólowe zabiegi w gabinecie

Poprawiają ukrwienie bolesnego miejsca. Dzięki temu do tkanek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Działają przeciwbólowo na wybrane miejsce.

Interdyn i diadynamik wykorzystują działanie prądów leczniczych. Mają działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Skuteczne w przypadku bólu w odcinku kręgosłupa szyjnego, wywołanego nadmiernym napięciem mięśni.

Laser dostarcza tkankom energii, która wspomaga leczenie stanów zapalnych, przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza dolegliwości bólowe.

Galwanizacja jest zabiegiem opierającym się na stałym przepływie prądu, generowanego za pomocą dwóch elektrod. Powoduje zwiększenie metabolizmu i lepsze odżywienie tkanek.

Ze skierowaniem od lekarza (ortopedy, internisty) wszystkie wymienione zabiegi rehabilitacyjne są refundowane.

Terapia manualna odblokuje ucisk

Jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z uciążliwym bólem pleców. Często jest kojarzona z kręgarstwem, „nastawianiem” kręgosłupa. A to nie to samo. Terapia manualna opiera się na naukowej wiedzy medycznej i anatomii. Zajmują się nią lekarze i fizjoterapeuci, którzy przeszli odpowiedni kurs lub szkolenie w tej dziedzinie.

Jeśli więc zamierzasz skorzystać z tej metody u osoby prywatnej, koniecznie sprawdź, czy ma odpowiednie kwalifikacje. To skuteczna forma rehabilitacji kręgosłupa piersiowego, zwłaszcza u osób, które mało się ruszają i z tego powodu cierpią na częste bóle w różnych odcinkach kręgosłupa.

Pokrewną metodą terapii manualnej jest osteopatia. Fizjoterapeuta najpierw dowie się, jaki jest twój stan zdrowia, obejrzy zdjęcie RTG kręgosłupa. Oceni stan ruchomości stawów, sprawdzi, co może być przyczyną twoich dolegliwości. Podczas zabiegu przez odpowiedni ruch rąk przywróci prawidłowe napięcie mięśni i ustawienie przemieszczonych struktur otaczających kręgosłup. Posługuje się przy tym specjalnymi chwytami – uciskiem, rozciąganiem, stosuje różne techniki masażu i dzięki temu dociera do bolących miejsc. Elementem tej terapii są też ćwiczenia, które wykonasz pod okiem terapeuty, a potem w domu.

Efekty zabiegu. Odblokowuje przeciążone partie mięśni wokół kręgosłupa, co powoduje zlikwidowanie bólu. Zwiększa też ruchomość innych stawów, bądź przywraca ich prawidłową pracę. Zabiegi terapii manualnej, ze skierowaniem od lekarza są refundowane. Prywatnie zapłacisz ok. 60 zł za zabieg. Ich liczba zawsze zależy od stanu zdrowia pacjenta.

Kinezjotaping wzmocni mięśnie

Metoda tapingu najpierw zyskała popularność wśród sportowców, którzy często nadwerężają mięśnie podczas treningów. Potem okazało się, że równie dobrze sprawdza się jako terapia przynosząca ulgę kręgosłupowi.

Na czym polega zabieg? To naturalna metoda leczenia, która polega na oklejaniu specjalnymi taśmami wybranych fragmentów ciała. Naklejona na osłabione mięśnie taśma delikatnie napina skórę, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a tzw. powięzią, czyli błoną osłaniającą mięśnie.

Dzięki temu zwiększa się ilość przepływającej limfy. Szybciej goją się stany zapalne, będące przyczyną bólu. Ważny jest ściśle określony sposób naklejania taśm. Dlatego na pierwszy zabieg wybierz się do fizjoterapeuty. Oklei bolesny odcinek kręgosłupa i nauczy cię, jak możesz zrobić to następnym razem sama. Jeśli najbardziej dokucza ci odcinek lędźwiowy lub piersiowy kręgosłupa, będziesz jednak musiała poprosić o pomoc drugą osobę. Na kark i szyję możesz nakleić plastry sama.

Taśma do tapingu jest wodoodporna (możesz się z nią myć, nie odklei się), przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie podrażnia skóry i nie powoduje uczulenia. Ważne jest, by skóra przed oklejeniem była czysta, sucha i niczym nie natłuszczona (nie smaruj się wcześniej balsamem). Taśma działa przez 24 godziny i nie jest nasączona żadnymi płynami.

Efekty zabiegu Łagodzi bóle, pleców, wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Naklejenie taśmy na odcinek lędźwiowy to koszt ok. 50 zł. W aptece możesz kupić różne rodzaje kolorowych taśm w cenie od 5 zł.

Terapia ciepłem pobudzi krążenie

Rozgrzewanie obolałych pleców przynosi ulgę w bólu. Możesz w tym celu zastosować różne warianty terapii ciepłem, które rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi. Pomaga to w regeneracji tkanek i rozluźnieniu spiętych mięśni.

Lampy. Bolące miejsce – kark, plecy czy odcinek lędźwiowy możesz rozgrzać w domu za pomocą lampy emitującej promieniowanie podczerwone, np. Sollux Beurer IL 30, ok. 120 zł. Gdy rozgrzejesz bolące miejsce, wystarczą 3-4 minuty naświetlania, wsmaruj maść o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Do leczenia bólów kręgosłupa wykorzystuje się też światło polichromatyczne emitowane przez lampę Bioptron Compact III, ok. 2000 zł.

Ciepłe kąpiele. Gdy plecy bolą cię po całym dniu dźwigania, weź wieczorem rozgrzewającą kąpiel. To wystarczy, by do rana ból minął, bez konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych. Do wanny z ciepłą wodą wsyp garść soli bocheńskiej (jodowo-bromowa).

Ciepła woda ułatwia wchłanianie przez skórę składników mineralnych, a sól działa rozgrzewająco. Jeśli dodasz też kilka kropli olejku, np. melisowego kąpiel cię zrelaksuje i pozwoli odprężyć przemęczone mięśnie karku oraz pleców. Woda nie powinna być gorąca, lecz ciepła, pozostań w niej ok. 20 minut.

Okłady. Ciepłe kompresy możesz zrobić, przykładając termofor z gorącą wodą, gotowe kompresy żelowe ciepło-zimno, które można kupić w aptece, ok. 11 zł lub kładąc się do łóżka na poduszce elektrycznej. Dobrze sprawdzają się maści rozgrzewające, np. Końska maść forte, ok. 14 zł.

Przy bólach w okolicy karku ulgę przyniesie wcieranie maści borowinowej, ok. 18 zł. Na dolegliwości w części lędźwiowej pomoże maść rozgrzewająca z eukaliptusem, ok. 10 zł.

Najlepsza aktywność dla pleców

Gdy nie zmuszasz codziennie swojego ciała do żadnego wysiłku fizycznego, stopniowo wiotczeją wszystkie mięśnie, także te, które tworzą gorset wspomagający kręgosłup. Niektóre formy aktywności doskonale mu służą:

Joga dla kręgosłupa. Tego rodzaju ćwiczenia pomogą ci wzmocnić plecy. Gdy będą silne i elastyczne, ból przestanie ci dokuczać. Zestaw specjalnych ćwiczeń z elementami jogi możesz wykonywać w domu, korzystając np. z filmów instruktażowych na You Tube. W klubach fitness prowadzone są też specjalne zajęcia dla osób skarżących się na bóle pleców.

Aqua aerobic. Rozluźnione w wodzie mięśnie odciążą zmęczone uciskiem krążki międzykręgowe. Dzięki temu ból szybko ustępuje. Zestaw ćwiczeń w wodzie możesz wykonywać nawet, jeśli nie umiesz pływać.

Zabiegi z olejkami rozgrzeją plecy

1 Olejek eukaliptusowy. Łagodzi napięcie mięśni i ból pleców. Przygotuj wieczorną kąpiel, dodając 5-6 kropli olejku do ciepłej wody w wannie.

2 Olejek tymiankowy . Do rozgrzewającego masażu pleców użyj 2 krople olejku tymiankowego i 2 eukaliptusowego. Wymieszaj z oliwką.

3 Olejek lawendowy wykorzystaj do przygotowania ciepłych okładów, np. na kark. Działa miejscowo znieczulająco i rozgrzewająco.

Nie rozgrzewamy przy stanie zapalnym

Nawet proste, domowe zabiegi rehabilitacyjne nie mogą być wykonywane w ostrym stanie choroby, kiedy mamy do czynienia z procesem zapalnym, obrzękiem i dużą bolesnością. Nie należy wtedy stosować zabiegów rozgrzewających.

Niewskazane są też wówczas wszelkiego rodzaju maści, okłady i gorące kąpiele – mogą one wpłynąć na zaostrzenie toczącego się stanu zapalnego. W takich wypadkach konieczna jest najpierw wizyta u lekarza, który znajdzie przyczynę bólu. Ulgę przyniosą okłady chłodzące.

♦ Rehabilitacja w domu Jeśli nasz kręgosłup wymaga wzmocnienia ćwiczeniami warto skorzystać z usług fizjoterapeuty, który nauczy nas, jak postępować w przypadku bólu, pokaże ćwiczenia, które pozwolą odciążyć kręgosłup i nauczy, jak je poprawnie robić samodzielnie w domu.

Warto też skorzystać ze wskazówek specjalisty, jak na co dzień postępować, by w przyszłości zapobiegać bólom pleców, np. jak prawidłowo siedzieć przy biurku.

Anna Gumowska; kons. dr n. med. Tomasz Kozicki, ortopeda; dr n. med. Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej