Alergia: Jak leczyć

Osoby uczulone są nadwrażliwe na pewne substancje, które nie szkodzą zdrowemu człowiekowi. Nieprzyjemne dolegliwości mogą wywołać np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz oraz jedzenie. Zdarza się, że reakcje alergiczne pojawiają się w późnym wieku. Dowiedz się, jak je rozpoznać, leczyć oraz czego się wystrzegać.

Reklama

Różnego typu alergie dotykają blisko 20% dzieci i ponad 12% dorosłych. Najbardziej rozpowszechnioną postacią choroby jest tzw. pyłkowica, należąca do alergii wziewnych.

Cierpi na nią co dziesiąty Polak. Jest to uczulenie na pyłki drzew, traw, zbóż i chwastów. Objawia się katarem siennym, czyli zatkanym nosem z wodnistym wyciekiem, świądem oraz kichaniem.

Zapalenie spojówek

Często towarzyszy temu zapalenie spojówek, ból głowy i ogólne rozbicie. Nieleczona pyłkowica, jak każdy rodzaj alergii, może przekształcić się w astmę, będącą najniebezpieczniejszą z postaci chorób uczuleniowych.

Jak zidentyfikować

Aby je zidentyfikować, należy wykonać odpowiednie badania specjalistyczne, zwłaszcza oznaczenie stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi, gdzie wysokie przemawia za alergią.

Dalszym krokiem są testy RAST, określające poziomy IgE dla poszczególnych alergenów. Im wyższe stężenie IgE w teście dla danej substancji uczulającej, tym bardziej jesteśmy na nią wrażliwi.

Innym sposobem poznania wroga są testy skórne, pozwalające wykryć atakujące nas alergeny wziewne.

Jakie preparaty stosować

Polegają na wprowadzeniu do skóry małej dawki wrogiej substancji. Uczulenie objawia się pieczeniem testowanego miejsca i powstaniem czerwonego bąbla. W leczeniu alergii stosuje się preparaty zmniejszające nasilenie reakcji uczuleniowej. Występują w postaci tabletek, maści, kropli i aerozoli. Sterydy stosowane są dopiero w ostrym przebiegu choroby.

Najpopularniejsze są leki antyhistaminowe, dostępne są również bez recepty, np. Zyrtec i Allertec. Odczulanie zalecane jest wtedy, gdy unikanie alergenu jest niemożliwe. Poddaje się jemu pacjentów z alergią na pyłki, jad owadów, roztocza i czasami na pleśnie.

Terapia trwa lata

Niestety, terapia trwa minimum 3 lata, a na wizyty trzeba się stawiać najpierw raz w tygodniu, a później co miesiąc. W przypadku uczulenia na pyłki trzeba przestrzegać pewnych zasad, by nie zaostrzyć przebiegu alergii.

Przede wszystkim należy śledzić informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu danych alergenów w powietrzu. Jeśli będzie ich dużo, warto w tym czasie przebywać w pomieszczeniach zamkniętych, rzadko wychodzić na dwór – i tylko w okularach, które osłonią oczy.

Nie powinno się planować urlopu

Nie powinno się wtedy planować urlopu ani uprawiać sportu na świeżym powietrzu. Zaleca się zainstalować w domu i samochodzie specjalne filtry powietrza.

W gorszej sytuacji są osoby uczulone na sierść, ponieważ odczulenie jest właściwie niemożliwe. Wiąże się to zwykle z koniecznością oddania pupila, bo trzeba pamiętać, że przebywanie w środowisku pełnym alergenów obniża naszą odporność, a to prowadzi do astmy.

GP

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Kurier TV

Zobacz również