4 pytania o hemoroidy

Ma je co drugi Polak. Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku.

1. Co im sprzyja?

Przede wszystkim siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie pracownicy biurowi i kierowcy, czyli osoby mające tzw. pracę siedzącą. Winna jest także zła dieta: niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i za mało płynów. Żylakom odbytu sprzyja ciąża i związane z nią zmiany hormonalne.

2. Kto jest szczególnie narażony?

Choroba częściej dotyka osoby otyłe i cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi. Na hemoroidy skarżą się też osoby z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolicy odbytu i krocza oraz kobiety, które urodziły kilkoro dzieci. Częściej powstają u osób starszych. Winę ponoszą również geny.

Reklama

3. Jak się objawiają?

Choroba zaczyna się od swędzenia odbytu. Świądowi towarzyszy podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina. Na pa- pierze toaletowym pojawiają się śladowe ilości krwi.

4. Co przynosi ulgę?

Ból łagodzi ciepła woda, która wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu. Ukojenie może przynieść wlany do wody roztwór z ziół. Wysuszająco i ściągająco działa napar z kory dębu, wyciąg z oczaru wirginijskiego, rumianku lub nagietka. Spróbuj 20 minut nasiadówki po każdym wypróżnieniu i dwa-trzy razy dziennie. Pomogą także ziołowe czopki.

Ważnym elementem walki z hemoroidami jest uregulowanie wypróżnień.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej