10 faktów o menopauzie

Choć to naturalny etap w życiu kobiety, budzi wiele pytań, obaw i wątpliwości. O zdrowie w okresie menopauzy pytamy naszego eksperta dr n. med. Edytę Wlaźlak, ginekologa- -położnika, z Centrum Medycznego Dermed w Łodzi.•Notowała Olga Kamińska

1. Czy istnieją sposoby, alby opóźnić nadejście menopauzy?

Reklama

O czasie nadejścia menopauzy decydują głównie geny. Gdy matka przechodziła menopauzę po 50. roku życia, jest duża szansa, że córka też będzie ją miała w podobnym wieku.

Na czas ostatniej miesiączki wpływa także styl życia. Palenie papierosów może przyspieszyć menopauzę o 2-3 lata. Nikotyna uszkadza jajniki. Znaczenie ma też silny, przewlekły stres, wstrząsy psychiczne.

Rzucenie palenia czy umiejętność opanowania stresu może sprawić, że przekwitanie nie przyjdzie wcześniej niż zaplanowała to natura.

2. Podobno pierwsze objawy przekwitania mogą być zaskakujące?

O czasie nadejścia menopauzy decydują głównie geny. Gdy matka przechodziła menopauzę po 50. roku życia, jest duża szansa, że córka też będzie ją miała w podobnym wieku.

Na czas ostatniej miesiączki wpływa także styl życia. Palenie papierosów może przyspieszyć menopauzę o 2-3 lata. Nikotyna uszkadza jajniki.

Znaczenie ma też silny, przewlekły stres, wstrząsy psychiczne. Rzucenie palenia czy umiejętność opanowania stresu może sprawić, że przekwitanie nie przyjdzie wcześniej niż zaplanowała to natura.

3. Jeśli nie HTZ, to co złagodzi dolegliwości?

Możemy sięgnąć po preparaty na bazie soi i z wyciągiem z koniczyny czerwonej zawierające tzw. fitoestrogeny. Nie należy ich jednak przyjmować bez konsultacji z ginekologiem.

Można je łatwo przedawkować. Nie powinny ich zażywać panie po leczeniu raka piersi czy macicy.

Mogą one wybrać preparaty bez fitoestrogenów, a działające podobnie, np. z wyciągiem z pluskwicy groniastej. Dolegliwości przekwitania pomogą też łagodzić zioła, np. dziurawiec, melisa, kozłek lekarski, szyszka chmielu.

4. Czy istnieje zbyt późna menopauza?

Późna menopauza to ta, która występuje po 52. roku życia, a zwłaszcza po ukończeniu przez kobietę 54 lat. Zwiększa się wówczas ryzyko raka macicy.

Kobiety późno przekwitające wymagają regularnych wizyt u ginekologa – maksimum co pół roku, niekiedy okresowego łyżeczkowania diagnostycznego macicy, a czasem usunięcia macicy.

5. Czy HTZ zwiększa ryzyko raka?

Zależy to od tego, jaką terapię hormonalną stosujemy. HTZ łącząca estrogeny i progestageny może nieznacznie zwiększać ryzyko raka piersi, jeśli jest stosowana dłużej niż 5-7 lat.

Gdy podawane są same estrogeny, nie zwiększa się ryzyko raka piersi. Obie terapie hormonalne nie wpływają na zachorowanie na raka szyjki macicy.

Za to udowodniono, że zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

6. Dlaczego kobiety w tym okresie częściej cierpią na infekcje intymne i stany zapalne?

Z powodu niskiego poziomu estrogenów dochodzi do zmian w śluzówce pochwy, sromu. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje podrażnienia, pieczenie.

Sprzyja to infekcjom, stanom zapalnym. Leczenie polega na podawaniu dopochwowym estrogenów (kremy, globulki). Dolegliwości pomogą też złagodzić delikatne środki do higieny intymnej i noszenie „oddychającej” bielizny.

7. Czy stosować antykoncepcję po menopauzie?

Gdy menopauza wystąpiła przed 50. rokiem życia, zalecane jest stosowanie antykoncepcji przez dwa lata po ostatniej miesiączce. Jeśli natomiast menopauza pojawiła się po 50. roku życia, antykoncepcja jest wskazana przez rok po ostatniej miesiączce. Rodzaj antykoncepcji należy ustalić z ginekologiem. HTZ nie jest formą antykoncepcji.

8. W czasie menopauzy wiele pań zaczyna chorować, np. na serce. Dlaczego?

Estrogeny chronią nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i kostnego. Z nadejściem menopauzy to ochronne działanie wygasa.

Kilka lat po ostatniej miesiączce znacznie wzrasta ryzyko choroby wieńcowej. Kobiety stają się zagrożone zawałem tak jak mężczyźni.

9. Czy pigułki są polecane paniom tuż przed menopauzą?

Ok. 5 lat przed ostatnią miesiączką u wielu pań pojawiają się zaburzenia hormonalne (np. nieregularne miesiączki). Jeśli nie są leczone, zwiększają ryzyko raka macicy po 50. r.ż.

Dlatego paniom w tym wieku poleca się pigułkę antykoncepcyjną. Leczy zaburzenia hormonalne, łagodzi też objawy menopauzy.

10. Wiele kobiet po menopauzie przybiera na wadze. Jak tego uniknąć?

Tycie nie ma związku z menopauzą, a z wiekiem. Od 40. r.ż. zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu i zwalnia tempo przemiany materii.

Można zapobiec nadwadze dzięki systematycznej aktywności fizycznej, np. spacerom i lekkiej, urozmaiconej diecie.

Badania, które potwierdzają menopauzę

Wywiad i badanie ginekologiczne – lekarz pyta o dolegliwości mogące być sygnałem przekwitania. Bada, czy zmiany w narządach rodnych są spowodowane spadkiem hormonów.

Badanie ph pochwy – powyżej 5-7 to oznaka przekwitania.

Badanie poziomu hormonów – o menopauzie świadczy estradiol poniżej 30 pg/mL i FSH powyżej 30 mIU/mL.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej