Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - naturalne metody leczenia

Mój dziadek Stanisław przez 20 lat chorował na zapalenie stawów kręgosłupa. Babunia często przygotowywała mu różne przeciwbólowe okłady na plecy. Dziadkowi największą ulgę przynosiła miazga ze świeżo utartego korzenia chrzanu, czasami jednak narzekał, że piecze go potem skóra. Jak przygotować taki okład, żeby nie spowodował poparzenia? Ludka z Białegostoku

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zaliczane jest do najcięższych schorzeń reumatycznych. To postępująca choroba zapalna z autoagresji, prowadząca do usztywnienia ciała. Częś ciej zapadają na nią mężczyźni.

Reklama

Pierwsze objawy to bóle w okolicy krzyża i pośladków. Dokuczają w drugiej połowie nocy i są tak dolegliwe, że potrafią wybudzić ze snu. Zmniejszają się w ruchu. Dodatkowym symptomem bywa ból w klatce piersiowej podczas kichania i kaszlu.

Z czasem ZZSK powoduje, że chora osoba zaczyna coraz bardziej się garbić, zmniejsza się ruchomość tułowia i głowy. Oprócz kręgosłupa choroba może zaatakować stawy kończyn, prowadząc do coraz większych usztywnień ciała.

Często dochodzi do zapalenia błony naczyniowej oka, zapalenia zastawek aorty, zmian w jelitach, na skórze i błonach śluzowych. Niestety, przyczyna ZZSK nie jest znana. Dlatego w jej przypadku zaleca się tylko terapie objawowe, które zmniejszają ograniczający ruchomość stan zapalny.

Jak działa chrzan?

W medycynie ludowej świeży korzeń chrzanu jest znanym środkiem leczniczym. Chrzanową miazgę stosuje się m.in. do okładów przy zapaleniu korzonków nerwowych, zapaleniu opłucnej i płuc oraz do łagodzenia bólów gośćcowych.

Olejek lotny powoduje korzystne dla zdrowia przekrwienie skóry, lecz uwaga! – po pewnym czasie może wywołać silne poparzenie.

Przepis na okład: utrzyj świeży korzeń chrzanu, miazgę nałóż na kawałek czystego płótna, umieść na skórze. Przykryj ceratką albo folią. Zdejmij po kilku minutach lub szybciej – w chwili, gdy tylko pojawi się nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Napary i soki do picia

Herbatka z melisy. Na po czątku choroby warto pić 3 razy dziennie herbatę z łyżki liści melisy zaparzonej w szklance wrzątku. Związki zawarte w melisie zapo biegają zaostrzeniom choroby.

Mieszanka z jarzębiną. Wy mieszaj w równych ilościach: kwiat dziewanny, owoc bzu czarnego, owoc róży, liść pokrzywy, owoc jarzębiny. Łyżkę rozdrobnionych ziół zalej szklanką wrzątku, parz 30 minut. Pij 3 razy dziennie.

Sok z pokrzywy. Z nastaniem wiosennych dni pij przynajmniej przez 4 tygodnie surowy sok wyciśnięty z liści młodych pokrzyw – po kieliszku 3 razy dziennie. Zamiast pokrzywy można pić również surowy sok wyciśnięty z liści mniszka.

Ziołowa wanna

Kąpiel z jałowcem. Ulgę w bólu przynoszą kąpiele z dodatkiem igliwia. Kilogram pokrojonych gałązek jałowca i garść potłuczonych owoców zalej 5 l zimnej wody, zagotuj. Zdejmij z ognia, zostaw pod przykryciem na pół godziny. Odcedź, wlej do wody w wannie o temp. 37–38°C.

Pierwsza kąpiel powinna trwać 10 minut, kolejne wydłużaj stopniowo do 20 minut. Zabiegi wykonuj dwa, trzy razy w tygodniu. Po każdej kąpieli natychmiast połóż się do łóżka.

Kąpiel wieloskładnikowa. Wymieszaj po 50 g kwiatu na gietka i bławatka, ziela świetlika, koszyczka rumianku i kory wierzby. Zalej 5 l wody, zagotuj. Wlej do wody o temp. 38°C. Pierwsza kąpiel powinna trwać 5 minut, kolejne do 10 minut.

Kuracja gorczycowa

Do okładów suchych wykorzystuj łagodną gorczycę białą. W płótno, poprzeszywane wzdłuż, nasyp ziaren gorczycy i noś stale w miejscu zaatakowanym bólem lub śpij z nim w nocy. Można też kupić specjalne materace wypełnione białą gorczycą.

Ostrożnie używaj gorczycy czarnej o ciem nych ziarenkach. Za wiera synigrynę, która pod wpływem wody wy dziela silny izosiarkocy janian. W zetknięciu ze skórą powoduje on roz szerzenie naczyń włosowatych, zaczerwienie i uczucie palenia.

Prze pis: Sproszkuj 100 g nasion gorczycy czarnej, utrzyj z letnią wo dą. Przenieś na płótno, przyłóż na chore miejsce na 10 minut.

Miejscowe okłady

Z siana. Płócienny woreczek napełnij w 2/3 objętości sianem, zeszyj. Włóż do garnka, zalej wrzątkiem. Trzymaj pod przykryciem 10 mi nut. Wyciągnij szczypca mi, wyciśnij wodę między dwiema deseczka mi. Gdy nieco ostygnie, przyłóż na chore miejsce na godzinę.

Z liści maliny. 2 łyżki liści zalej szklanką wody, trzymaj na małym gazie pół godziny, nie do puszczając do wrzenia. Odcedź płyn, nasącz grubo złożoną gazę i stosuj do okładu pod ceratką. Zdejmij po godzinie.

Z ziemniaków. Ugotuj ziemniaki w mundurkach, roztłucz na miazgę. Przełóż do lnianego woreczka, umieść na obolałej części krzyża na godzinę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dieta probiotyczna

    Lekarze doceniają zdrowotne właściwości produktów fermentowanych, które doskonale służą zdrowiu. więcej