Ubranie, którego nie lubi twoje ciało

Zanim założysz wąskie spodnie lub stringi...

Uważasz, że współczesne ubrania są swobodne i wygodne, w niczym nie przypominają narzędzi tortur, jakim były gorsety czy krynoliny? Na pewno masz rację, ale nie do końca.

W szafie i twojej, i twojego mężczyzny, i dzieci na pewno znajdą się ubrania, które mogą zaszkodzić waszemu zdrowiu. Czy musisz je od razu wyrzucić? Niekoniecznie. Dowiedz się, dlaczego szkodzą, a potem noś je tylko na naprawdę wyjątkowe okazje.

Obcisłe dżinsy, bielizna z syntetycznych materiałów

Reklama

Poza tym bardzo obcisłe nogawki tamują krążenie, mogą sprzyjać powstawaniu żylaków.

Dżinsowe spodnie przylegające do ciała jak druga skóra wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nie noś ich na co dzień. Powodują bowiem przegrzewanie okolic intymnych. Pocenie się sprzyja rozwojowi grzybów (np. Candida albicans). Nawracająca grzybica pochwy może być spowodowana właśnie noszeniem nieodpowiednich spodni.

W wypadku panów natomiast noszenie ciasnych spodni i przegrzewanie okolic krocza może nawet być przyczyną niepłodności. Stringi, czyli majtki, które z tyłu mają tylko wąski sznureczek, mogą powodować infekcje intymne i choroby układu moczowego. U pań odbyt, pochwa i cewka moczowa sąsiadują ze sobą.

Stringi wpijające się między pośladki sprzyjają przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów (np. bakterii E. coli) z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej, powodując infekcje bakteryjne pochwy i zapalenie pęcherza.

W dodatku stringi są bardzo często wykonane z syntetycznych materiałów, nie są przewiewne, blokują dostęp powietrza. Powodują, że ciało bardziej się poci. Dlatego sprzyjają nadmiernemu rozwojowi grzybów i prowadzą do grzybicy.

Z tego samego powodu niekorzystne dla zdrowia układu moczowego i okolic intymnych są także bardzo obcisłe majtki-bokserki.

Biustonosz

Zbyt luźny obwód stanika pod biustem powoduje mimowolne garbienie się i napinanie mięśni. Efektem jest ból barków, karku, szyi i pleców. Czasem ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Konieczne bywają zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia.

Za ciasny obwód i za małe miseczki stanika powodują uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa i bóle w tym miejscu. Gdy uszkodzone kręgi uciskają nerwy, może to być przyczyną bólów głowy.

Za ciasny biustonosz może powodować bóle w okolicy łopatek, a nawet przykurcze mięśni. Staniki typu push-up deformują piersi, spłaszczają je i tworzą w dolnej części wgłębienia. Zaburza się też przepływ chłonki.

W dodatku długotrwały ucisk na piersi powoduje poszerzenie się przewodów mlecznych. Mogą tworzyć się tzw. brodawczaki. Są to guzki powstałe z nabłonka wyściełającego przewody mleczne. Brodawczaki trzeba usuwać chirurgicznie.

Wyszczuplająca bielizna

Dzięki wyszczuplającym majtkom, body lub gorsetom bez trudu zmieścisz się w obcisłą wizytową sukienkę i będziesz wyglądać na szczuplejszą o kilka kilogramów.

Nie należy ich jednak nosić na co dzień. Bielizna modelująca figurę może bowiem wywołać dolegliwości układu pokarmowego.

Długotrwały nacisk na żołądek i jelita sprawia, że trawienie jest zaburzone. Efektem są zaparcia lub rozwolnienia, a nawet choroba reflukso wa. Ucisk w do- le brzucha wypycha kwas żo łądkowy z powrotem do przełyku. Skutkiem refluksu mogą być wrzody żołądka.

Stały nacisk na pęcherz, który powoduje wyszczuplająca bielizna może doprowadzić do rozluźnienia się zwieracza i nietrzymania moczu.

Skarpety i pończochy samonośne, zakończone u góry szerokimi mocnymi ściągaczami uciskającymi nogi tylko w jednym miejscu, mogą zaburzać krążenie, powodować zastój krwi żylnej oraz powstawanie żylaków.

Buty przyczyną dolegliwości

Obuwie na bardzo wysokich, cienkich obcasach (tzw. szpilkach), z wąskimi czubkami, na cienkiej, mało elastycznej podeszwie niszczy stopy. Powoduje mikrourazy prowadzące do stanu zapalnego i tzw. ostrogi piętowej. Z kolei stały ucisk na śródstopie może powodować tzw. płaskostopie poprzeczne. Jeśli masz predyspozycje genetyczne (np. specyficzne ustawienie kości sródstopia), to jego skutkiem bardzo często bywają halluksy.

Dobre przykłady

1. Obuwie powinno mieć szeroki, stabilny obcas, nie wyższy niż 3-4 cm. Musi być dopasowane tak, by umożliwić swobodne poruszanie palcami (szerokie i wysokie noski), do wnętrza powinno dopływać powietrze. Wyściółka powinna wchłaniać wilgoć i pozwalać stopie oddychać. Podeszwa z elastycznego tworzywa zamortyzuje wstrząsy, a miękka cholewka nie będzie zaburzać krążenia krwi.

2. Biustonosz – we właściwie dobranym biustonoszu: tył leży poziomo, zapięcie pozostaje na tej samej wysokości – nie przesuwa się w górę w trakcie noszenia. Piersi są uniesione (nie powinny dotykać brzucha!), ramiączka nie wpijają się w ramiona. Biust w całości mieści się w miseczkach, nad kra- wędzią miseczki lub w okolicy pachy nie tworzą się „bułeczki” ani fałdki. Fiszbiny okala- ją piersi, nie wbijają się w żadnym miejscu w tkankę biustu. Miseczki nie marszczą się ani nie fałdują, lecz leżą gładko na piersiach.

3. Letnie stroje (spodnie, spódnice, bluzki i sukienki) powinny być uszyte z materiałów lekkich i przewiewnych oraz naturalnych (np. bawełny, lnu) lub syntetycznych, ale tzw. oddychających. Wybieraj luźne fasony, unikaj ciasnych pasków. Dzięki temu będziesz mniej się pocić, zmniejszysz też ryzyko zachorowania na grzybicę.

Warto wiedzieć

Jak wynika z badań brytyjskiego stowarzyszenia osteopatii (British Osteopathic Association - BOA), kobiety lekceważą dolegliwości spowodowane noszeniem modnych butów i toreb.

Co druga dorosła kobieta odczuwa bóle wywołane tym, że ich torby są zbyt ciężkie.

Są to najczęściej bóle pleców, szyi i ramion. Ciężkie torby noszone na jednym ramieniu mogą doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Zdaniem specjalistów zamiłowanie do wielkich torebek może skończyć się też zaburzeniem równowagi tłuszczowej organizmu. U wielu kobiet tłuszcz gromadzi się właśnie po tej stronie, po której noszą one swoje torby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Obalamy mity na temat oleju rzepakowego!

    Na temat tłuszczów w diecie krąży dużo - często sprzecznych - informacji. Wiele mitów pojawiło się również na temat oleju rzepakowego, który przez pewien czas był traktowany w naszym kraju jako... więcej