Rozgrzewamy ręce i stopy

Marzną najszybciej i łatwo je odmrozić. Gdy tylko poczujesz, że skostniały, mrowią lub pieką, zastosuj poniższe sposoby.

Reklama

Zanurzamy je w wodzie

Do miski wlej wodę o temperaturze 30 stopni (lub jeśli nie masz możliwości jej zmierzenia – umiarkowanie ciepłą, wywołującą uczucie delikatnego rozgrzewania; nigdy – gorącą i parzącą).

Zanurz dłonie lub stopy. Co chwilę dolewaj ciepłą wodę i stopniowo zwiększaj jej temperaturę (ale nie przesadnie). Postępuj tak przez 20–40 min.

Chowamy ręce pod pachy, ruszamy nogami

Ta metoda sprawdzi się, gdy jesteś poza domem i nie możesz ogrzać kończyny w ciepłej wodzie. Trzymaj dłonie pod pachami lub między udami. Poruszaj palcami stóp. Zadbaj, by garderoba nie uciskała nadgarstków ani kostek.

Pijemy ciepły napój

To bardzo pomocne w przywracaniu właściwej temperatury w zmarzniętych kończynach. Każdy napój będzie dobry – ważne, by był ciepły.

Sprawdzi się herbata z miodem, słodkie kakao, ale także np. pikantny rosół. Popijaj go małymi łykami co chwilę. Nie spożywaj żadnego alkoholu.

Wkładamy gaziki między palce

Gdy podejrzewasz, że palce mogły ulec odmrożeniu, po ogrzaniu ich w ciepłej wodzie, dokładnie osusz je ręcznikiem i oddziel suchymi gazikami (najlepiej wcześniej trzymanymi chwilę na kaloryferze).

To pomoże ogrzać krew w drobnych naczyniach krwio nośnych i usprawnić krążenie w palcach. Stosuj, aż palce przestaną być zimne i bladosine.

Sprawdź, co może zaszkodzić

Tego absolutnie nie wolno:

- mocno rozcierać zmarzniętych miejsc ani nacierać ich śniegiem (ze względu na ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze)

- kłaść rąk lub stóp na grzejniku

- polewać kończyn gorącą wodą

- ogrzewać ich suszarką (grozi to poparzeniem).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Koniec z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, „parciem” na pęcherz i koniecznością nadmiernie częstych wizyt w toalecie. Dzięki FEMANNOSE® N odzyskasz komfort i zapomnisz, co to zapalenie pęcherza. więcej