Mężczyznom łatwiej rzucić palenie

W ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuc spowodowanego paleniem tytoniu w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych.

Z 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy aż 3,5 mln to kobiety! Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce od kilku lat wzrasta wśród kobiet zachorowalność na raka płuc spowodowanego paleniem papierosów.

Reklama

Kobiety łatwiej niż mężczyźni uzależniają się od palenia i trudniej im z tym nałogiem skończyć. Przypuszcza się, że bardziej niż od nikotyny kobiety uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności, w których sięgają po papierosa.

Uzależnienie od papierosów pojawia się niepostrzeżenie. Papierosy to jeden z najbardziej uzależniających narkotyków znanych dziś na świecie, nikotyna uzależnia silniej niż alkohol. Pocieszające jest, że co druga paląca kobieta chciałaby rozstać się z nałogiem.

Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne (indywidualnie dobrane do potrzeb) po wsparcie psychologiczne. Pomocna może okazać się rozmowa. Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (tel: 801-108-108), chcesz rzucić – dzwoń już dziś.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat & Ludzie