Męczysz się bez powodu? Zespół przewlekłego zmęczenia Warto wiedzieć!

Osoby stale zmęczone uważane są zwykle przez otoczenie za hipochondryków lub po prostu leni. Tymczasem ciężkie i niewyjaśnione zmęczenie może być chorobą.

Osłabienie trwające powyżej 6 m-cy powinno być wyraźnym sygnałem do niepokoju. Zespołu przewlekłego zmęczenia (ang. chronic fatique syndrome – CFS) nie da się pomylić z np. z przesileniem wiosennym. Stan chorego jest znacznie poważniejszy.

Objawy

Reklama

Najczęściej występują stany podgorączkowe, przewlekłe zapalenie zatok, stany alergiczne (pokrzywka i utrzymujący się alergiczny nieżyt nosa), bóle w klatce piersiowej, nocne poty, kołatania serca, zmiany masy ciała, bóle stawów (bez obrzęku, zaczerwienienia) oraz zaburzenia miesiączkowania i regulacji temperatury ciała.

Osoby z CFS często skarżą się na objawy zespołu jelita drażliwego, nadwrażliwość na alkohol i niektóre leki, a nawet zanieczyszczenie środowiska.

Kto powinien uważać?

Na CFS szczególnie narażeni są pracoholicy. Życie na wysokich obrotach powoduje zaburzenia snu, rozdrażnienie, zaburzenia seksualne, wyobcowanie z rodziny, nadużywanie kawy, papierosów i narkotyków. W konsekwencji wystarczy banalna infekcja, aby wyzwolić chorobę.

Problem może pojawić się też u osób odchodzących na emeryturę (uczucie zbędności). Rozpoznanie Trzeba wykluczyć inne schorzenia, które mogą dawać podobne objawy. Są to choroby endokrynologiczne, nowotworowe, immunologiczne, infekcyjne, zakażenie wirusem HIV, choroby mięśniowe oraz niektóre psychiczne.

MP

Grzegorz Prasałek internista

Dolegliwości nieco zmniejsza leczenie objawowe i psychoterapia. Zdaniem amerykańskich lekarzy, aby uniknąć CFS, należy pracować tak, jak robi to Twoje serce, czyli odpoczywać zanim się zmęczysz.

Po każdym skurczu serca następuje krótki okres odpoczynku. Przy tempie 70 uderzeń na minutę, serce pracuje tylko 9 godzin w ciągu doby, a krótkie przerwy dają w sumie do 15 godzin odpoczynku dziennie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Telemax
Więcej na temat:

Zobacz również