Kora dębu na stany zapalne i biegunkę

Istnieje ok. 200 gatunków dębów. Korę o właściwościach leczniczych pozyskuje się z kil ku z nich, m.in. z rosnącego w Polsce dębu szypułkowego.

Reklama

Występowanie. Dęby spotkamy na całej półkuli północnej. Korę zbiera się wiosną z młodych drzew, zanim pojawią się na nich liście. Co zawiera? Najcenniejsze są garbniki.

Na co pomaga? Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym korę dębu stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej. Dobroczynny wpływ na stany zapalne narządów płciowych i odbytu (hemoroidy) sprawia, że często sporządza się z niej parówki i nasiadówki łagodzące stany zapalne tych miejsc.

Okłady z naparu kory dębu pomogą na owrzodzenia żylaków i niewielkie oparzenia. Kora dębu znalazła też zastosowanie w kosmetyce – płukanka z kory dębu przyciemnia kolor i likwiduje nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Za co cenię olej rzepakowy?

    Za jego uniwersalność. Ma delikatny smak, jest bezzapachowy, można stosować go do smażenia, duszenia, marynowania, sałatek. Jest powszechnie dostępny i polski. A na dodatek ma dobry skład. więcej