Jak wpływa na zdrowie palenie papierosów

Już po kilku godzinach od zaprzestania wdychania dymu tytoniowego w organizmie zachodzą pozytywne zmiany.

Przez wiele dziesięcioleci palenie było modne. Bohaterowie filmów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wręcz nie rozstawali się z „dymkiem”. Teraz aktorzy na ekranie rzadko palą. W wielu środowiskach nie wypada pokazywać się z papierosem. Rzucenie palenia szybko daje poprawę zdrowia i urody.

Po około ośmiu godzinach od ostatniego papierosa w organizmie zmniejsza się poziom trujących substancji

Reklama

M.in. spada poziom tlenku węgla, a wzrasta tlenu. A więc wszystkie tkanki dostają więcej potrzebnych do procesów przemiany materii substancji odżywczych i tlenu. Zaczynają się regenerować zakończenia nerwów, dlatego powoli poprawiają się węch i smak. Po kilku dniach swobodniej się oddycha.

Palenie bardzo często jest przyczyną chrapania i tzw. bezdechu sennego (zatrzymania oddechu na kilka sekund). Powoduje to niedotlenienie organizmu i budzenie się nawet kilka razy w nocy. Taki stan skutkuje sennością, zmęczeniem i kłopotami z koncentracją w ciągu dnia. Średnio po czterech miesiącach pojemność płuc zwiększa się o około 30 proc.

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). U już chorujących, jeśli rzucą palenie, choroba przestanie się rozwijać. Im wcześniej to zrobią, tym większa szansa na zatrzymanie procesu zapalnego w płucach.

Wraz z wciąganym do płuc dymem trafiają tam szkodliwe gazy i substancje smoliste

Uszkadzają rzęski oskrzeli. To osłabia odporność, bo układowi oddechowemu trudniej pozbyć się zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Zmniejsza się objętość płuc, co przyspiesza zmęczenie. Rzucenie palenia pomaga pozbyć się zadyszki.

Zmniejsza też aż o 4 razy ryzyko paradontozy. Przyczyną tej choroby jest odkładanie się na zębach tzw. płytki nazębnej. Tworzy się ona pod wpływem bakterii beztlenowych. Substancje z dymu tytoniowego przyspieszają ich rozwój. Bakterie zmniejszają też przeciwutleniające właściwości śliny, przez co przyzębie łatwiej ulega uszkodzeniom.

Po roku nikotynowej abstynencji aż o połowę może spaść ryzyko choroby niedokrwiennej serca

Po 15 latach możliwość zapadnięcia na tę chorobę będzie podobna jak u osoby niepalącej. Po 5 latach aż o 50 proc. spada ryzyko raka płuc, jamy ustnej, przełyku i krtani: są to nowotwory, na które najbardziej narażone są osoby palące 20-40 papierosów dziennie.

Rezygnacja z papierosów korzystnie wpływa na urodę. Już po tygodniu skóra stanie się bardziej elastyczna i nawilżona, odzyska naturalny odcień. Zniknie nieprzyjemny zapach z ubrań i włosów palacza.

Dla zerwania z nałogiem najważniejsze jest mocne postanowienie i silna wola. Pomagają preparaty z apteki – plastry, tabletki, gumy do żucia. I środki roślinne – żucie plasterka kłącza tataraku zmniejsza potrzebę palenia, a imbir nudności wywołane odstawieniem nikotyny.

Dym tytoniowy uszkadza górne i dolne drogi oddechowe.

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wykrywa badanie za pomocą spirometru. Polega na pomiarze ilości wdychanego i wydychanego powietrza oraz szybkości jego przepływu w drogach oddechowych. Palacze powinni też co dwa lata wykonywać RTG płuc.

Palenie w ciąży szkodzi

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, spec. chorób wewn. i alergologii: Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Palenie przez nie (także bierne) znacząco podnosi ryzyko pojawienia się u ich dzieci alergii i astmy.

Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc w okresie płodowym. Zawarte w nim szkodliwe substancje docierają do organizmu dziecka wraz z powietrzem, które wdycha kobieta. Maleństwo w jej brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym.

Co się kryje w dymie tytoniowym?

Rozpoznano w nim ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Producenci papierosów dodają do tytoniu różne substancje – aromatyczne, konserwujące itd. Substancje te szkodzą nie tylko palaczom.

Wpływają też negatywnie na organizmy osób z ich otoczenia (to tzw. palacze bierni). Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych, uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające. Oto niektóre z tych szkodliwych substancji.

Kontrowersje wokół e-papierosów

Opinie na ich temat są podzielone. Jedni uznają je za najskuteczniejszą formę walki z nałogiem, inni za niebezpieczne dla zdrowia. Dla osób uzależnionych od nikotyny wydają się mniejszym złem. Jeśli jednak „palą” je ci, którzy nigdy nie mieli w ustach tradycyjnego papierosa, mogą się uzależnić.

A nie wiadomo, jakie będą odległe skutki e-nałogu. Na rynku jest ponad 5 tys. firm produkujących e-papierosy i ponad 7 tys. liquidów – płynów zawierających nikotynę. Nie zawsze wiadomo, jakie są ich receptury. Mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Dobry Tydzień

Zobacz również