Jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie wiosną

8 marca, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto skorzystać z tej okazji, znaleźć chwilę dla siebie i zadbać o swoje zdrowie, urodę i dobre samopoczucie.

Reklama

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Pozwalają one wykryć dolegliwości, zanim sytuacja stanie się poważna. Najlepiej spotkać się z lekarzem, wziąć skierowanie na badania i umówić się na wizytę, gdy będą gotowe wyniki.

Tu przypomnienie – do ginekologa nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy umówić się na wizytę. Trzeba pamiętać, by raz w roku powtórzyć badania i zrobić cytologię. Ponadto powinno się wykonywać samobadanie piersi i korzystać z możliwości ich zbadania podczas każdej wizyty u lekarza. Warto też korzystać z coraz częstszych okazji bezpłatnych badań USG piersi czy mammografii.

Szczupła figura

Poza zdecydowanymi chudzielcami niemal każda z nas uważa, że jest za gruba. Możliwe. Ale waga to nie wszystko, gdyż zależy także od budowy kości i stanu mięśni. Dlatego nie warto poddawać się modzie i szaleć z dietą, zwłaszcza zimą. Owszem, warto ograniczyć ilość słodyczy, cukru, tłuszczów zwierzęcych, tłustego mięsa i wędlin na rzecz ryb, warzyw, owoców (te z mrożonek też zawierają witaminy).

Zimą i wczesną wiosną od zdobycia figury modelki ważniejsza jest odporność. Służą jej produkty zawierające dużo witaminy C, ale nie tylko.

Uśmiechnij się!

Zdaniem naukowców długi, szczery śmiech ma takie same znaczenie, jak pół godziny biegu. Podczas śmiechu cały organizm jest tak aktywny i „podkręcony”, że przyśpiesza znacznie przemianę materii. A także funkcjonowanie systemu immunologicznego, który pod wpływem tego ogólnego ożywienia tworzy obronne antyciała. Hormony szczęścia łagodzą ewentualne bóle, usuwają lęki i depresyjne nastroje.

Natomiast kosmetolodzy twierdzą, że codzienny kwadrans śmiechu to prawdziwa kuracja piękności, gdyż skóra jest lepiej ukrwiona, a więc lepiej napięte są mięśnie utrzymujące owal twarzy. Śmiech wywołuje także napięcie mięśni brzucha, co ułatwia pozbycie się nadmiernych krągłości.

Codzienna dawka relaksu

Chociaż mamy na głowie milion spraw, trzeba każdego dnia znaleźć chwilę na odpoczynek. Dzięki niemu ładujemy nasze wewnętrzne akumulatory i mamy siłę do dalszej pracy. Jeśli boimy się, że nie zdążymy ze wszystkimi domowymi obowiązkami, poprośmy o pomoc pozostałych domowników.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat Seriali