Herbata i żelazo - niebezpieczny duet

Herbata (zarówno czarna, jak i zielona) zawiera działającą przeciwzapalnie katechinę. Jeśli serwujemy sobie rozsądne ilości tego napoju (2-4 filiżanki dziennie), pomaga on obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi.

Polifenole (przeciwutleniacze) będące kolejnym ważnym składnikiem herbaty mogą też zmniejszyć ryzyko zawału serca. Smakosze tego aromatycznego trunku powinni być jednak ostrożni, bo zawarte w herbacie składniki mogą wchodzić w reakcje z niektórymi lekami i suplementami diety.

Reklama

Napojem tym nie należy popijać (ani pić bezpośrednio po zażyciu) m.in. preparatów żelaza. Garbniki zawarte w herbacie zmniejszają bowiem wchłanianie tego pierwiastka, a w efekcie odpowiednie stężenie żelaza we krwi nie zostaje osiągnięte.

W tym przypadku jest to równoznaczne z brakiem działania leczniczego zażywanego preparatu. Podobne efekty (a raczej ich brak) może przynieść popijanie herbatą innych składników mineralnych (np. potas, wapń).

Ostrożnie z kofeiną

W interakcje z lekami i suplementami wchodzi także kofeina (czarna herbata zawiera jej średnio około 4,5 proc.). Właśnie ze względu na ten silnie działający składnik nie należy też herbatą (ani kawą) popijać preparatów magnezu i wapnia, ponieważ kofeina znacznie przyspiesza wydalanie z organizmu tych pierwiastków.

Substancja ta może także osłabić działanie leków regulujących ciśnienie i w rezultacie doprowadzić do jego podniesienia. Nie należy pić napojów takich jak czarna i zielona herbata, kawa, cola, drinki energetyczne, jeśli bierzemy środki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Kopiryna, Etopiryna, Alka-Prim), paracetamol (Panadol, Apap) albo propyfenazon (Gardan P, Saridon, Cefalgin).

Kofeina zwiększa bowiem znacznie działanie przeciwbólowe tych substancji. Warto mieć świadomość, że działanie leku i kofeiny wziętych jednocześnie jest nawet silniejsze niż suma działania leku i kofeiny podawanych oddzielnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co jeść?

    Jeśli zastanawiamy się co jeść warto spojrzeć na przykłady z innych krajów. W Stanach Zjednoczonych, w których jest nadmierne spożycie tłustych wędlin, mięsa, ciast i chipsów wiele osób cierpi na... więcej