Gdy z nerwów boli brzuch, odstresuj się!

To nie tylko przedświąteczne zamieszanie, po prostu martwisz się o różne rzeczy, a potem źle się czujesz. Odpuść trochę, pobaw się z wnukami, idź na spacer z psem…

Zdjęcie

Ból brzucha może mieć podłoże psychologiczne /123/RF PICSEL
Ból brzucha może mieć podłoże psychologiczne
/123/RF PICSEL

Stres wpływa nie tylko na psychikę człowieka, ale odbija się przede wszystkim na naszym zdrowiu. Wywołuje m.in. schorzenia układu pokarmowego: bóle brzucha (jakby ktoś zaciskał Ci żołądek w imadle), biegunkę, skurcze jelit, czasem zaparcia, a nawet wymioty.

Ci z nas, którzy dosyć impulsywnie reagują na kłopoty, często skarżą się na nerwicę żołądka. W trudnych chwilach ich przewód pokarmowy wariuje i nie potrafią nad tym zapanować. W przypadku bólu brzucha sprawdzają się leki działające rozkurczowo na mięśnie gładkie. Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich występujących w narządach wewnętrznych, np. w jelitach, moczowodach, pęcherzu moczowym, przewodach żółciowych czy macicy.

Reklama

Nudności i wymioty złagodzą krople żołądkowe lub herbatka rumiankowa. Biegunkę może powstrzymać zażycie węgla. W święta dodatkowo trzeba mieć się na baczności, by ból brzucha nie wynikał z kłopotów po zbyt obfitym posiłku - nie przejadamy się i odchodźmy od stołu z lekkim niedosytem - przynajmniej spróbujemy. Jeśli jednak dolegliwości się nasilają, trzeba to skonsultować z lekarzem, bo ból brzucha może także oznaczać np. zapalenie wyrostka robaczkowego czy problemy ginekologiczne.

Zwolnij trochę

Za dużo obowiązków, stresujące spotkania przy wspólnym stole albo zupełnie nieracjonalny powód... I już czujesz, że w środku wszystko się kłębi. Choć to trudne, spróbuj zapanować nad emocjami. W ferworze przedświątecznych przygotowań, znajdź czas na chwilę relaksu i wytchnienia. Lepiej rozsądnie rozłóż siły i nie bierz za dużo na swoje barki.

Przecież nie musisz jak zwykle upiec ciast dla całej rodziny i przemeblować mieszkania łącznie z malowaniem ścian. Zostaw trochę sił na spotkania i rozmowy z najbliższymi. Przekonaj się, że odrobina dystansu do świata poprawia nie tylko samopoczucie, ale i redukuje stres. No i w żołądku tak nie ściska.

Jeśli więc nie zdążysz upiec serników w 5 rodzajach ani przygotować mięsiwa na tydzień, nic to. Za to zrobisz kolorowe pisanki z wnukami, porozmawiasz z córką lub synem tak od serca, zadzwonisz wreszcie do siostry... A potem wszyscy z uśmiechem zasiądziecie do świątecznego śniadania. Właśnie takie obrazki ściskają... ale tylko za gardło!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zawarty w cukierkach Reuttera wysokiej jakości ekstarkt z żeń-szenia wzmacnia organizm, dodaje sił witalnych, pobudza mózg do pracy, poprawia koncentrację oraz zwiększa odporność na stres. Polecany... więcej