Co to jest odma płucna?

Odma płucna jest to stan, w którym do jamy otrzewnej nagle napływa powietrze lub inne gazy. Przyczyną może być uszkodzenie miąższu płucnego i w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa kontrola lekarska. Ze względu na czynniki ją wywołujące i jej przebieg można wyróżnić kilka odmian tej dolegliwości.

Zdjęcie

Przyczynami wywołującymi odmę opłucną są również różne choroby. /123/RF PICSEL
Przyczynami wywołującymi odmę opłucną są również różne choroby.
/123/RF PICSEL

Odma płucna zamknięta

W przypadku jednorazowego napływu powietrza do płuc mamy do czynienia z odmą płucną zamkniętą. Jej przyczyny to:

- przebicie miąższu płucnego

Reklama

- przebicie ściany klatki piersiowej

- pękniecie pęcherza rozedmowego.

Mała odma płucna zamknięta zazwyczaj nie wymaga żadnego leczenia. Jednak w przypadku spadku płuca z jednej strony o ponad 25%, należy odessać powietrze (odbarczyć płuco). Zabieg ten wykonuje się z pomocą igły lub drenu. Nakłuwa się jamę opłucną i odsysa powietrze za pomocą aparatu ssącego. 

Przy nawrotach odmy zamkniętej może okazać się konieczna operacja chirurgiczna, która usunie przyczyny jej powstawania.

Odma płucna otwarta

Groźniejszym przypadkiem jest odma płucna otwarta. Ma miejsce w przypadku przebicia ściany klatki piersiowej w połączeniu z jamą opłucną, gdy powstaje tzw. rana ziejąca. W związku ze wzrostem ciśnienia w jamie opłucnej płuco szybko zapada się, ograniczając tym samym wydolność oddechową. 

Jest to sytuacja zagrażająca bezpośrednio życiu takiej osoby. Konieczne jest zastosowanie leczenia w postaci uszczelnienia płuca.

Pozostałe rodzaje odmy opłucnowej

Przyczynami wywołującymi odmę opłucną są również różne choroby. U dzieci takie schorzenie może zostać wywołane przez odrę. Ze względu na pozostałe przyczyny wyróżnimy inne odmiany odmy:

- odma zastawkowa (wentylowa)

- odma samoistna (u osób z tzw. zespołem Marfana)

- odma pozabiegowa (po bronchoskopii i torakoskopii)

- odma pourazowa. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Trend na naturalność i ekologię wdziera się z wielka siłą w coraz więcej obszarów naszego życia. Wpływa nie tylko na nasz sposób odżywiania się, ale także na to jak sprzątamy, czego unikamy (np.... więcej