Broń się przed smogiem

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to jedno z najgroźniejszych zjawisk, które ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Co robić w tej sytuacji?

Zdjęcie

Maskę najwygodniej jest kupić przez internet. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by miała certyfikat /123/RF PICSEL
Maskę najwygodniej jest kupić przez internet. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by miała certyfikat
/123/RF PICSEL

Na zewnątrz i w domu

Nie wstydź się maski. Do tej pory dziwiliśmy się, że w Chinach to norma, iż dużo osób nosi maski. Teraz sami coraz chętniej je zakładamy. Jednak, żeby to miało sens, maska musi spełniać pewne warunki - tylko wtedy będzie skuteczna. Ważne, aby miała odpowiedni filtr, najlepiej z wkładką węglową (bo ta radzi sobie również z zanieczyszczeniami gazowymi), który nie przepuści trujących drobinek pyłu (jeśli jest oznaczony międzynarodowym symbolem N99, to oznacza, że zatrzymuje 99 proc. pyłów).

W sprzedaży dostępne są maski jednorazowe i z wymiennymi filtrami. Te pierwsze po określonym w instrukcji czasie po prostu nie nadają się już do użytku. W tych drugich trzeba wymieniać filtr po k. 60 godzinach użytkowania. Trzeba je też regularnie czyścić.

Reklama

Dobrze wykonane maski antysmogowe ściśle przylegają do twarzy i mają zawór na środku, który odprowadza wilgoć i parę wodną. Inne są na krótkie wyjścia z domu, inne do uprawiania sportu. To ważne, bo różnica w cenie jest znaczna. Maskę najwygodniej jest kupić przez internet. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by miała certyfikat (więcej informacji na stronie: smogwawelski. org).

Zadbaj o powietrze w domu. Wśród pięciu najbardziej rekomendowanych roślin przez NASA znalazły się: epipremnum złociste (uwaga, toksyczne dla kotów i psów!), skrzydłokwiat, bambus palmowy, sansewieria i fikus. Ale żeby naturalne oczyszczanie zadziałało, musisz mieć co najmniej trzy rośliny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Co mamy we krwi?

    Zdradź mi swoją grupę krwi, a powiem Ci, jakie jedzenie Ci służy, co kryje Twoja osobowość i jak tam u Ciebie ze zdrowiem. więcej