5 sposobów na czkawkę

Pojawia się nagle i jest bardzo męcząca. To nieregularne, gwałtowne skurcze przepony i mięśni klatki piersiowej spowodowane podrażnieniem nerwu przeponowego. Może być to reakcja na zbyt pośpieszne jedzenie „na sucho”, przejedzenie powodujące rozciągnięcie żołądka, nadmiar alkoholu.

Reklama

Czkawka jest niegroźna. Ale, by nie osłabiać mięśnia sercowego, należy się jej pozbyć. Oto kilka sposobów.

1. Wstrzymaj oddech. Nabierz jak najwięcej powietrza do płuc. Wstrzymaj oddech tak długo jak potrafisz. Staraj się jednocześnie przełykać ślinę.

2. Zjedz łyżeczkę cukru. Kiedy organizm skupia się na przełykaniu, przepona wraca do normalnej pracy.

3. Połykaj lód. Pokrusz lód i staraj się połykać małe kawałeczki. Podobnie jak przy cukrze, sposób pozwala pokonać czkawkę.

4. Wypij wodę. Pochyl się do przodu i pij, sięgając ustami do przeciwległego brzegu szklanki. Możesz też wypić ją na jednym wdechu. Wstrzymywanie powietrza powoduje stężenie tlenku węgla w tkankach, a mózg skupia uwagę na przełykaniu płynu.

5. Klepanie po plecach. Wywołuje ono drgania, które pomagają przeponie powrócić do normalnego rytmu pracy. Kiedy jednak czkawce towarzyszy ból brzucha, w klatce piersiowej, wzdęcia, wybierz się koniecznie do lekarza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Takie jest życie

Zobacz również

  • Obalamy mity na temat oleju rzepakowego!

    Na temat tłuszczów w diecie krąży dużo - często sprzecznych - informacji. Wiele mitów pojawiło się również na temat oleju rzepakowego, który przez pewien czas był traktowany w naszym kraju jako... więcej