• Informacje na temat:

  wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowo rdzeniowych

Artykuły na temat: wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowo rdzeniowych
 • Płyn mózgowo- rdzeniowy - kiedy się go bada?

  Płyn mózgowo rdzeniowy (PMR) znajduje się w przestrzeni podpajęczynówkową wokół mózgu, układzie komorowym oraz w rdzeniu kręgowym. Jest to bezbarwna ciecz stanowiąca ochronę dla ośrodkowego układu nerwowego przed mechanicznymi urazami. W przypadku ogólnej diagnostyki neurologicznej wykorzystuje się go do badania.

 • Silny ból głowy, karku, światłowstręt i ogólne osłabienie mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych. Choroba może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe.

 • ...mózgowo-rdzeniowych, a następnie do zapalenia mózgu. Zapalenie opon objawia się bardzo silnym bólem głowy ze sztywnością karku, gorączką przekraczającą 40ºC, zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami(...) zwykle większą liczbę zachorowań. Odkleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Ujawnia się zwykle w ciągu dwóch tygodni od ukąszenia. Na początku pojawiają się...

 • Układ nerwowy ma wpływ praktycznie na każdą funkcję naszego ciała - reguluje podstawowe czynności życiowe i umożliwia nam kontakt ze światem zewnętrznym. Choroby układu nerwowego to wiele różnych schorzeń - od migreny po groźny udar mózgu.

 • Chore zatoki

  Chore zatoki najczęściej są efektem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, rzadziej grzybiczego. Przedłużający się katar i charakterystyczny ból głowy mogą świadczyć, że dokuczają nam właśnie chore zatoki.

 • Mononukleoza zakaźna

  ...uwagi. Na szczęście, powikłania występują rzadko.  Należą do nich m. in.: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, niedokrwistość, padaczka, zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie splotu barkowego. Lekarze ostrzegają, że osoba, która przebyła mononukleozę może zarażać nawet pół roku po ustąpieniu objawów choroby. KOL...

 • Czy podawać dziecku szczepionki dodatkowe

  Dodatkowy zastrzyk może uchronić malca przed zachorowaniem na zapalenie płuc, grypę lub ospę. Choć trzeba za niego zapłacić, lekarze przekonują, że taki wydatek to dla rodzica najlepsza inwestycja: w zdrowie dziecka.

 • By wrócić do formy, trzeba wyleżeć się w łóżku, pić dużo płynów i stosować leki doustne i maści przeciwwirusowe. Niedawno zgłosiła się do mnie pani Helena (53). Skarżyła się na silne bóle w okolicy piersiowo-lędźwiowej i swędzącą wysypkę, która obejmowała tylko prawą stronę ciała. Wspomniała, że niedawno przeszła zapalenie płuc. Od razu zdiagnozowałam półpasiec, chorobę o podłożu wirusowym, która...

 • Nazywa się ją także nagminnym zapaleniem przyusznic. U nastolatka płci męskiej lub dorosłego mężczyzny może stać się przyczyną poważnych problemów z płodnością.

 • ...bakteryjne u dzieci i u seniorów. Istnieje aż 90 odmian tego drobnoustroju, a powikłaniami infekcji bywa zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią, zapalenie wsierdzia(...) powikłań. Jakich? Różyczka: zapalenie stawów, opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jąder u mężczyzn. Świnka. Wirusy mogą zaatakować ucho środkowe, stawy, trzustkę (zwiększając ryzyko cukrzycy) oraz tarczycę...