• Informacje na temat:

  ft4 tarczycy

Artykuły na temat: ft4 tarczycy
 • Najczęstsze choroby tarczycy

  Choroby tarczycy często nie zauważamy lub lekceważymy jej objawy. Dolegliwości te dotykają częściej kobiet i są zwykle związane z nieprawidłowym funkcjonowanie układu hormonalnego, niekiedy mają charakter autoimmunologiczny.

 • ...tarczycy, czyli nadmiernym wytwarzaniu hormonów przez ten narząd. Internista może nas też skierować na pomiar stężenia kolejnych hormonów tarczycy: T3, T4 lub ich wolnych postaci: FT3, FT4. Jeśli(...)), trijodotyroniny (T3) i kalcytoniny, bo grozi nam stan niebezpieczny dla życia. Przyczyną mogą być choroby zapalne tarczycy i przyjmowanie leków, które zawierają dużą ilość jodu. Czynnikiem ryzyka jest...

 • TSH, czyli tyreotropina, to hormon, który jest produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. Pobudza on komórki tarczycy do wydzielania T3 (trójjodotyronina)...

 • Ten gruczoł miewa humory! Bywa, że ociąga się w pracy – mówimy wtedy o niedoczynności tarczycy. Warto upewnić się, czy to nie ona jest przyczyną naszych kłopotów ze zdrowiem, cerą i figurą. Tekst: Anna Skoczeń. Konsultacja: Hanna Dolińska spec. med. rodzinnej.

 • Nadczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł ten produkuje zbyt dużą ilość hormonów. W większości przypadków leczenie polega na podawaniu tyreostatyków, tj. leków hamujących ich wydzielanie. Nie zawsze takie postępowanie jest wystarczające. Tak właśnie było w przypadku 43-letniej pani Hanny, leczącej się z powodu nadczynności tarczycy od kilku lat.

 • ...✢ Poziom TSH (hormonu tyreotropowego) we krwi. Prawidłowy wynik to 0,4-4,0 mU/l, a poziom przekraczający 2 mU/l to powód do wykonania kolejnych badań. ✢ FT4 (poziom tyroksyny) we krwi. Norma to(...) podawana na kartce z wynikami) oraz robimy USG tarczycy.

 • Anty TPO - przeciwciała przeciwtarczycowe skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej - jej angielski skrót to TPO. TPO to enzym, którego zadaniem jest udział w syntezie hormonów tarczycy. Badanie stężenia przeciwciał anty-TPO jest badaniem krwi stosowanym w diagnostyce chorób tarczycy.

 • Coraz więcej pań cierpi na przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Warto o nim więcej wiedzieć.

 • O nadczynności tarczycy, o podwyższonym ciśnieniu, o miażdżycy, o nadużywaniu niektórych leków. Co robić? Zbadaj poziom...

 • Chodzisz od lekarza do lekarza, by wreszcie któryś znalazł przyczynę twoich kłopotów ze zdrowiem. A trafną diagnozę może postawić endokrynolog. Zaburzenia w pracy tarczycy ma nawet co piąty Polak - zazwyczaj chorują kobiety. Ostatnio jedną z częściej diagnozowanych jest choroba autoimmunologiczna tarczycy Hashimoto.

Dyskusje na temat: ft4 tarczycy
 • Re: Jak polepszyć ochotę na seks

  Na pewno miałaś wszystkie....., obniżone libido w dużej części przypadków jest spowodowane przez problemy z tarczycą..., a zwykłe, kontrolne badania Ci tego nie wykażą..., trzeba w tym celu pobrać krew i zrobić badania na hormony tarczycy i przeciwciała czyli FT3, TSH i FT4....

 • Re: Co dolega tarczycy

  TSH, FT3 i FT4 to tylko czubek góry lodowej i pomagają wykrywać tylko najprostsze schorzenia tarczycy. Nie wprowadzaj w błąd, udając, że wiesz coś, czego nie wiesz.

 • Re: Wypadają mi włosy ratunku

  Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Radzę iść do lekarza i zrobić badania na poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4). Badania nie są drogie - około 20zł, a mogą wiele wyjaśnić. Znam przypadek, że włosy wypadały garściami właśnie przez tarczycę.

 • Re: Co dolega tarczycy

  Nie biorę 2! Brałem euthyrox, doszedłem do 200. Tsh w granicach 6-8, ft4 przeważnie troche powyżej normy. Teraz biorę letrox 225. Tsh poniżej 2,5 co jest zalecane przy niedoczynnosci/hashimoto. Ft4 powyżej normy. Sprawdź co napewno bierze córka, bo letrox to lewotyroxyna.

 • Re: gruba córka

  zbadać jej poziom hormonów tarczycy we krwi:TSH,Ft4,FT3. Może otyłość ma nie tylko jedna przyczynę czyli słodycze. Może warto zadbać o właściwe żywienie.Na śniadanie dawać jej np. leczo z samych warzyw, do szkoły kanapki np. z pomidorem i sałatą.Ugotować codziennie kompot z jabłek niech stoi w dzbanku na jej biurku,bo gdy jej sie chce pić,to nie będzie piła coli ze sklepu czy kolorowego napoju

 • Re: Hashimoto: Przewlekłe zapalenie tarczycy

  Ft3 i ft4 jesli sa poniżej 50% to raczej człowiek czuje sie fatalnie (hashiczlowiek)

 • Re: Hashimoto: Gdy brakuje hormonów tarczycy

  A jak zmusić lekarza ginekologa lub internistę, aby zechciał dać zlcenie na badanie TSH i fT4? Byłam u 3 lekarzy będąc w 4 miesiącu ciąży i każdy tytał czy kiedyś chorowałam na tarczycę, gdy odpowiadałam, że nie, to lekarze odpowiadali: " to nie trzeba badać teraz tarczycy".

 • Re: Hashimoto: Przewlekłe zapalenie tarczycy

  Odstaw kawe .nie znam sie na letroxie ale 25 eutyroxu to dawka dla niemowlaka. Prawdopodobnie masz dramatycznie niska dawkę.znajdz innego endo i zrób badania ft3 i ft4

 • Re: Co dolega tarczycy

  Błąd, zdiagnozowanie problemów z tarczycą jest bardzo łatwe, tylko nie wiedzieć czemu polscy lekarze uparcie leczą na wszystkie możliwe schorzenia a nie potrafią zrobić prostego badania TSH, FT3 i FT4. Wiem bo sam mam problemy z tarczycą, ale na szczęście trafiłem na odpowiedniego specjalistę w tym zakresie, oczywiście prywatnie! 2,5 miesiąca L4 i temat załatwiony, tzn. tak jak to bywa z tarczycą

 • Re: 5 chorób tarczycy - naucz się z tym żyć

  Wyniki badań najlepiej konsultować z lekarzem, bo to bardzo indywidualna sprawa. Wyniki obecne trzeba też porównać z wcześniejszymi. Sama chodzę do endokrynologa dr Małgorzaty Wyszyńskiej w Babka Medica. Jak pani doktor zleca mi badania THS, FT3, FT4 to nie czekam zbyt długo na kolejną wizytę. Dodatkowo, czasem są zniżki przy zapisach online.