Seks po 50 – mnóstwo przyjemności i zdrowia

Seks jest najlepszym sposobem na przedłużenie młodości oraz satysfakcji ze związku.

Reklama

Z badań seksuologów wynika, że Polacy po pięćdziesiątce uprawiają seks rzadziej niż Niemcy czy Francuzi, ale z roku na rok jest coraz lepiej. Nie tylko mamy ochotę na seks, ale także szukamy pomocy i najlepszych rozwiązań, gdy pojawią się problemy we współżyciu. To dobrze, bo seks to ważna część naszego życia, która może przynieść nam wiele radości i korzyści.

Lek prawie na wszystko. Namiętne współżycie w wieku 50 czy nawet 70 lat jest możliwe i w wielu wypadkach da się obejść bez sztucznych wspomagaczy. Żyjemy bowiem dłużej i lepiej.

Kanadyjski badacz David Wikenheiser podkreśla, że miłość, także fizyczna, w połączeniu z odpowiednią dietą i sportem daje nam dodatkowych kilkanaście lat życia.

Seks zwiększa bowiem odporność, zmniejsza ryzyko nowotworów prostaty u mężczyzn i piersi – u kobiet

Ponadto łagodzi ból (stosunek daje efekt podobny do zażycia 2 tabletek aspiryny) i poprawia krążenie. Rozluźnia i rozgrzewa mięśnie. Hamuje migreny i bóle reumatyczne. Relaksuje, odpręża. To wspaniały lek! Współżycie z partnerem to również forma aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie, poprawia się wytrzymałość.

Ponadto seks jest bardzo dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Regularne uprawianie seksu poprawia samopoczucie. Osoby, które nie zrezygnowały ze współżycia ze swoim partnerem są po prostu szczęśliwsze. Seks wzmacnia też poczucie bliskości ze współmałżonkiem.

Jeśli pojawią się problemy. Trzeba pamiętać, że zbyt długa przerwa we współżyciu może skutkować tzw. syndromem wdowca lub wdowy. Pojawiają się wtedy trudne zaburzenia erekcji, dochodzi do całkowitego zatrzymania się pracy hormonów, co może doprowadzić do zaniku popędu. Dlatego właśnie seksuolodzy zachęcają do masturbacji.

Jest to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie aktywności seksualnej dla osób, które z różnych powodów nie mogą współżyć z partnerem.

Po 50. roku życia zdarzają się też problemy ze zdrowiem, które utrudniają współżycie

Kobiety po okresie menopauzy narzekają przede wszystkim na suchość pochwy. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie kremów nawilżających (lubrykantów). Mężczyźni najczęściej martwią się problemami z erekcją. Jeśli nie są one spowodowane chorobą, to mogą mieć nawet pozytywne skutki.

Jeśli czas dochodzenia do orgazmu znacznie się wydłuża, dzięki temu jest więcej czasu na urozmaiconą grę wstępną. Przy zaburzeniach erekcji pomagają też nowoczesne leki, a także specjalne implanty.

Prezerwatywy

Powinni ich używać także seniorzy. Prezerwatywy służą nie tylko do zapobiegania niechcianej ciąży, ale przede wszystkim zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Jeśli nie jesteś pewna zdrowia partnera, zawsze proś, by użył prezerwatywy.

Marcin Miduch, lekarz chorób wewnętrznych

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • To nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży, która nie obciąża wątroby. Stosowana już od lat na Zachodzie, cieszy się dużą popularnością. więcej