Seks: Jak kochać się długo i zdrowo

Przeważnie jest tak: ty dopiero się rozkręcasz, a on... już finiszuje. Jeśli marzysz o tym, żeby wasze miłosne igraszki trwały dłużej niż statystyczne 13 minut, skorzystaj z naszych porad.

Reklama

Niedawne badania seksuologa Zbigniewa Izdebskiego pokazują, że średnia długość stosunku seksualnego Polaków wynosi... 13,9 minuty. Wiele pań uważa, że to zdecydowanie za krótko!

Owszem, zdajemy sobie sprawę, że gorący seks, który trwa całą noc, zdarza się tylko w filmach. Ale zadowalać się ledwie kwadransem?! My kobiety potrzebujemy więcej czasu na miłość. Szczególnie ważna jest dla nas gra wstępna: pocałunki, przytulanie, pieszczoty... Lubimy, gdy seks jest długi, namiętny, cenimy nastrojową atmosferę. Igraszki z ukochanym to nie tylko orgazm, ale głęboki relaks i dobra energia, których bardzo potrzebujemy.

Niestety, nasi panowie często nie dotrzymują nam kroku i zbyt szybko przechodzą do sedna... Ich zdolność do odczuwania podniecenia i przeżywania orgazmu jest w większym stopniu niż u nas kwestią fizjologii. Seksuolog Joanna Twardo-Kamińska podpowie, jak zwolnić tempo w łóżku, by miłosne zbliżenia trwały jak najdłużej!

Więcej kreatywności

– Próbujcie nowych technik, pobudzajcie więcej zmysłów, bawcie się ze sobą – podpowiada seksuolog. – Aby przedłużyć miłosny akt, nie powinniście kochać się wciąż tak samo, warto rozszerzyć repertuar waszych zachowań seksualnych. Poznać siebie nawzajem. Powiedz partnerowi, jak istotna jest dla ciebie gra wstępna. Wyjaśnij, że twoja skóra jest wrażliwa na dotyk. Poproś, by sprawdził, jak niezwykłych wrażeń mogą dostarczyć ci nie tylko jego dłonie, ale i piórka, kostki lodu, jedwabna chustka...

Lepsze i gorsze pozycje

– Jeśli mężczyzna czuje, że jest bliski osiągnięcia orgazmu, warto, byście zmienili pozycję. Pamiętajmy też, że największą stymulację dają wszystkie pozycje od tyłu. W tym ułożeniu wrażenia mężczyzny są bardzo silne, dlatego nie poleca się ich „szybkim" panom, którzy miewają problemy z powstrzymywaniem wytrysku – mówi seksuolog. Jeśli chcesz kochać się dłużej, zaproponuj partnerowi pozycję, w której to ty jesteś stroną aktywniejszą – masz większą kontrolę, ty nadajesz tempo i rytm. Taką będzie np. pozycja „na jeźdzca”.

Ważne są okoliczności

Im bardziej jesteście zmęczeni, tym krócej trwa seks. Zwłaszcza dla panów, którzy chcą odreagować napięcie, stres po ciężkim dniu. Dlatego najlepszy czas na wydłużenie intymnych chwil to okres weekendów, wakacji, dni wolnych. Rozluźnienie i przerwa od pracy pozwalają pozbyć się napięcia, a także sprawiają, że łatwiej znaleźć czas i ochotę na romantyczne chwile w łóżku. Stopniowo budujcie napięcie. W ciągu dnia flirtujcie ze sobą, przytulajcie się, fantazjujcie o tym, co zdarzy się wieczorem...

Sprawdzone techniki jak zwolnić tempo

Można kochać się w wodzie, np. w wannie. Woda studzi zmysły, zmniejsza zakres pobudzających odczuć w trakcie stosunku. – Ważne jest też, aby twój partner nauczył się rozpoznawać i kontrolować moment zbliżającego się wytrysku – podkreśla Twardo-Kamińska. Wówczas powinien przekazać ci sygnał i oboje powinniście krótką chwilę odpocząć. – Swoim klientom polecam też często następujące techniki. Pomocna może być metoda ucisku, polegająca na tym, że kobieta uciska mocno na kilka sekund żołądź penisa. Kolejną techniką jest metoda ucisku podstawy penisa. Możliwa jest do wykonania nawet przy wprowadzonym członku. Ten ucisk należy stosować co kilka minut, bez względu na to, czy ejakulacja rzeczywiście się zbliża.

Agnieszka Namysł, konsultacja Joanna Twardo-Kamińska, seksuolog

Gdy problemem jest przedwczesny wytrysk

Ma go co 5 mężczyzna w Polsce. Przyczyny są różne: neurobiologiczne, fizyczne (np. choroby prostaty) lub psychiczne (stres). Wywołuje u mężczyzny frustrację i może powodować problemy w życiu seksualnym i emocjonalnym pary. Wymaga leczenia! Pomocna będzie szczera rozmowa z partnerem i zachęcenie go do wizyty u lekarza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Świat kobiety

Zobacz również

  • Dlaczego po czterdziestce warto mieć ochotę na seks

    Dobrze wiemy, że w związku nie wolno zapomnieć o zażyłości, radości, wzajemnym zrozumieniu. Ale także o seksie, który jest bardzo ważny w budowaniu i utrzymaniu bliskości dwojga ludzi. więcej