Promiskuityzm - przyjemność bez zobowiązań czy seksualna patologia?

Promiskuityzm (inna nazwa: promiskuizm) to zachowanie seksualne polegające na nawiązywaniu kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami, bez nawiązywania więzi uczuciowych.

Zdjęcie

Promiskuityzm to seks z przypadkowymi partnerami, bez więzi uczuciowych /123/RF PICSEL
Promiskuityzm to seks z przypadkowymi partnerami, bez więzi uczuciowych
/123/RF PICSEL

Promiskuityzm u zwierząt

W świecie zwierząt takie zjawisko nie jest rzadkością, zaobserwowano je u wielu gatunków, od muszek owocówek i innych owadów, przez niektóre ptaki, gryzonie, po ssaki, w tym naczelne, jak np.  u szympansa bonobo.  Ich strategia rozrodcza polega na niełączeniu się w pary i możliwości kopulacji z różnymi przedstawicielami przeciwnej płci.

Zachowania promiskuityczne u ludzi

U ludzi określenie promiskuityzm odnosi się do skrajnych przypadków angażowania się jednostki w przygodne kontakty seksualne, które pozbawione są podłoża emocjonalnego czy jakiejkolwiek więzi uczuciowej.  Zaliczany jest do zachowań patologicznych, często jest jednym z przejawów erotomanii i hiperseksualizmu.

Reklama

Choć promiskuityzm bywa traktowany jako jeden ze stylów seksualności, przejaw bujnego temperamentu i beztroskiego stosunku do seksu, może być również objawem problemów psychicznych, np. depresji związanej z kryzysem wieku średniego. 

Czasem jest wyrazem niskiej samooceny i potrzeby potwierdzenia swojej wartości w oczach innych lub wynika z lęku przed nawiązywaniem bliskich relacji emocjonalnych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Zobacz również

  • Dlaczego po czterdziestce warto mieć ochotę na seks

    Dobrze wiemy, że w związku nie wolno zapomnieć o zażyłości, radości, wzajemnym zrozumieniu. Ale także o seksie, który jest bardzo ważny w budowaniu i utrzymaniu bliskości dwojga ludzi. więcej