Problemy w łóżku? Ekspert radzi

Mam 38 lat. Nie miałam problemów ze współżyciem, ale teraz, gdy kocham się z mężem, odczuwam ból, a po współżyciu pieczenie. Jaka może być przyczyna?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest infekcja. Jeśli zauważyłaś upławy, świadczą one o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Białe, serowate upławy wskazują na grzyby, natomiast żółtawe czy zielonkawe – na bakterie.

Reklama

Musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci leki i pobierze wymaz na badanie bakteriologiczne. Po wyleczeniu infekcji Twoje dolegliwości miną.

Mija 5 lat od ślubu, a ja nigdy nie miałam orgazmu. Czy jestem oziębła?

Nie musi tak być – przyczyną braku orgazmu bywa np. niewłaściwa pozycja podczas stosunku. Postaraj się zachęcić męża do wypróbowywania różnych pozycji. Pamiętaj, że dla kobiety niezwykle ważna jest także delikatna gra wstępna. Jeśli partner poświęca na nią dużo czasu, kobieta łatwiej osiąga orgazm.

Jeśli Twój partner stara się, a efektów nie ma, zgłoś się do ginekologa. Przyczyną może być bowiem anorgazmia. Kobieta nie może osiągnąć satysfakcji, choć libido jest w normie i inne reakcje seksualne są prawidłowe. Za brak orgazmu odpowiada wówczas zbyt niski poziom hormonów płciowych. Odpowiednie leczenie rozwiąże problem.

Mąż ma tylko 43 lata, a już stracił ochotę na seks. Czy może być to związane z jakąś chorobą?

Tak. Osłabienie libido (także kłopoty z erekcją) może mieć związek z rozwijającymi się skrycie scho rzeniami prowadzącymi do zwężenia i twardnienia naczyń krwionośnych penisa – nadciśnieniem czy miażdżycą. Zmniejszenie zainteresowania seksem może się też wiązać z zaburzeniami hormonalnymi, np. za wysokim poziomem prolaktyny.

Stężenie tego hormonu zwiększa się u panów żyjących w stresie lub zbyt intensywnie ćwiczących na siłowni. Nakłoń męża, aby zgłosił się do lekarza na bada nia krwi. Należy przede wszystkim oznaczyć poziom cholesterolu, cukru, prolaktyny.

Mam 51 lat. Seks wciąż sprawia mi radość. Dokucza mi jednak dyskomfort przy współżyciu...

Twoje dolegliwości mają przypuszczalnie źródło w zmniejszonym wytwarzaniu wydzieliny pochwowej. Lekarz może zalecić np. stosowanie tzw. lubrykantów, czyli żeli łagodzących dyskomfort podczas współżycia.

Są też nawilżające żele do stałego stosowania np. 3 razy w tygodniu, a nie tylko przed zbliżeniem. Zapewniają długotrwałe nawilżenie (Replens MD, Floragyn). Na receptę lekarz może zaś zapisać dopochwowy preparat z estrogenami – np. w formie kremu (OeKolp, Ortho-Gynest, Ovestin) lub globu- lek (Gynoflor, OeKolp,). Stężenie hormonów w tym preparacie jest bardzo niskie, działa on jedynie miejscowo, łagodząc objawy suchości pochwy.

Mój mąż od dwóch miesięcy bierze leki na nadciśnienie. Czuje się lepiej, ale stracił zainteresowanie seksem...

Słusznie podejrzewasz, że słabsze libido męża ma związek z lekami na nadciśnienie. Nie należy ich jednak odstawiać, tylko poprosić lekarza o zmianę leku na inny.

Podobnie mogą działać antydepresanty. Z badań wynika, że obniżają one popęd płciowy u 34% kobiet i 15% zażywających je mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że sama depresja również osłabia libido.

Koleżanka poleciła mi preparat działający jak viagra. Czy mi pomoże?

Warto spróbować. Vamea, poprawiająca ukrwienie narządów płciowych, nie zawiera hormonów, a m.in. L-argininę. Zażywa się 3 kapsułki 2 razy dziennie, a po miesiącu połowę dawki. Efekty (zwiększenie libido) odczujesz po 3 tygodniach.

Czytelnicy pytają – ekspert odpowiada dr Ksawery Wolski, seksuolog

Zanim zaczniesz stosować dostępne bez recepty środki zwiększające libido, zrób badania krwi.

Zamiast leków – filiżanka kakao na śniadanie

Teobromina – panaceum na problemy w sypialni

Jeśli martwisz się, bo apetyt na seks się zmniejsza, wypróbuj dietę na wzmocnienie libido. Ważnym jej elementem jest kakao.

Zawarta w nim teobromina wprawia w euforię, uwalniając do krwi dopaminę (jej poziom gwałtownie wzrasta, gdy przeżywamy orgazm).

Natomiast wapń (jego źródłem jest mleko) usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych, co sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na dotyk.

Ukochanemu często przyrządzaj wątróbkę. Jest ona bogata w cynk i witaminy z grupy B, które zwiększają produkcję testosteronu. A właśnie od tego hormonu zależy męska forma w łóżku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Na żywo

Zobacz również

  • Dlaczego po czterdziestce warto mieć ochotę na seks

    Dobrze wiemy, że w związku nie wolno zapomnieć o zażyłości, radości, wzajemnym zrozumieniu. Ale także o seksie, który jest bardzo ważny w budowaniu i utrzymaniu bliskości dwojga ludzi. więcej