Pigułka antykoncepcyjna bywa skutecznym lekiem

Jej podstawową funkcją jest kontrola owulacji. Ale tabletka wpływa na organizm na wiele sposobów i z tego powodu może być zalecana jako forma terapii.

Zdjęcie

Pigułka antykoncepcyjna może też być lekarstwem /123/RF PICSEL
Pigułka antykoncepcyjna może też być lekarstwem
/123/RF PICSEL

Najlepiej, gdyby każda z nas mogła pochwalić się idealnym zdrowiem, nie odczuwała żadnych dolegliwości ani nie musiała przyjmować lekarstw! Niestety, w praktyce to się rzadko zdarza. Większość kobiet miewa jednak różne, mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. Często są one związane z funkcjonowaniem układu rozrodczego, zmianami w macicy lub jajnikach. 

Przy wielu tego typu schorzeniach z pomocą może przyjść nam właśnie pigułka antykoncepcyjna. Jest tzw. lekiem z wyboru – lekarz doradza jej zastosowanie, ale ostateczną decyzję o przyjmowaniu tabletki podejmujesz ty sama.

Reklama

Jak działa „terapeutyczna” pigułka dwuskładnikowa: w jednym czasie dostarcza organizmowi oba hormony, estrogen oraz progestagen, co powoduje, że hormony są w lepszej równowadze, jeden harmonizuje działanie drugiego; jest to przyczyną korzystnych zmian m.in. w układzie rozrodczym i poprawy stanu zdrowia.

Lista schorzeń do takiej terapii

Endometrioza

Dochodzi w niej do przemieszczenia fragmentów śluzówki macicy (tzw. endometrium) poza obręb narządu. Staje się to przyczyną m.in. bolesnych i obfitych miesiączek. Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane. Czynniki ryzyka to m.in.: uwarunkowania rodzinne (występowanie choroby u matki), wady wrodzone, operacje w obrębie dróg rodnych. 

Przy podejrzeniu endometriozy lekarz powinien wykonać u ciebie USG transwaginalne. Pozwoli ocenić wielkość tzw. ognisk endometrialnych, czyli przemieszczonych fragmentów śluzówki (duże wymagają usunięcia chirurgicznego i specjalistycznego leczenia hormonalnego).

Jak pomoże ci pigułka: zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi śluzówki, czego skutkiem będą m.in. mniej obfite i bolesne miesiączki.

Torbiel jajnika o tzw. czynnościowym podłożu

Powstaje z pęcherzyka Graffa, który nie pęka podczas owulacji, tylko rośnie nadmiernie. Często brak jakichkolwiek objawów. Większa torbiel może powodować m.in. bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe.

Specjalista jest w stanie stwierdzić taką zmianę już podczas badania ginekologicznego. Zalecane jest USG transwaginalne oraz test krwi na poziom markera nowotworowego CA 125. Pierwsze pokaże jak duża jest torbiel (gdy ma powyżej 7 cm średnicy może wymagać interwencji chirurgicznej). Drugie pozwoli sprawdzić, czy zmiana nie ma charakteru nowotworowego (wtedy trzeba ją usunąć laparoskopowo, wykonując równocześnie badanie histopatologiczne).

Jak pomoże ci pigułka: spowoduje wchłonięcie torbieli i zapobiegnie powstawaniu następnych.

Zespół policystyczych jajników, w skrócie PCOS

Stwierdza się go, gdy zamiast jednego pęcherzyka Graffa dojrzewa kilka, które nie osiągają jednak odpowiedniej wielkości. To może być przyczyną m.in. nieregularnych, skąpych miesiączek oraz trudności z zajściem w ciążę. Lekarze dopatrują się związku schorzenia z insulinoopornością (często będącą następstwem nadwagi).

Ważne badania: USG transwaginalne oraz test krwi na poziom hormonów, m.in. estrogenu, progesteronu, testosteronu, prolaktyny i androstedionu, a także stężenie glukozy.

Jak pomoże ci pigułka: zablokuje dojrzewanie pęcherzyków Graffa, a dodatkowo obniży poziom androgenów winnych trądziku i nadmiernego owłosienia ciała.

Dodatkowo postaraj się o: zmniejszenie wagi ciała (jeśli jest nadmierna), a także bardziej zdrową, składającą się z pokarmów o niskim indeksie glikemicznym dietę.

Anemia

Może być skutkiem obfitych i długich (np. trwających ponad 7 dni) krwawień miesiączkowych na tle hormonalnym (ale nie tylko).

Ważne badania: powinnaś mieć wykonane USG transwaginalne – na wszelki wypadek warto sprawdzić, czy nie występują u ciebie mięśniaki. Te niezłośliwe guzy zmieniają budowę macicy i pogarszają odnawianie się śluzówki, przez co mogą powodować obfite miesiączki. Dzięki USG można także „namierzyć” zmiany w jajnikach, inną możliwą przyczynę wzmożonych krwawień. Dodatkowo wskazana jest morfologia krwi.

Jak pomoże ci pigułka: zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się śluzówki w macicy, a w efekcie jej intensywnemu złuszczaniu się i silnym krwawieniom.

Dodatkowo postaraj się o: pożywną, bogatą w żelazo oraz witaminy B i C dietę.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS

Jest definiowany jako grupa objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych pojawiających się kilkanaście lub kilka dni przed menstruacją i ustępujących w momencie jej wystąpienia. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest bolesność piersi.

Lekarze wskazują na zbyt niski poziom progesteronu i przez to nadmierne działanie estrogenów w II fazie cyklu.

Ważne badanie: test krwi na poziom progesteronu i prolaktyny. Jak pomoże ci pigułka: podniesie poziom progesteronu (może być jedno- lub dwuskładnikowa).

Kiedy ostrożnie z pigułką

Przeciwwskazaniem do jej stosowania mogą być: silne bóle głowy (np. migrenowe), nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, choroby pęcherzyka żółciowego (np. kamica), długotrwałe unieruchomienie kończyn (np. gdy masz założony gips), palenie tytoniu (pow. 15 papierosów dziennie).

Bezwzględnie nie wolno przyjmować pigułki przy: stanach zapalnych żył, chorobie zakrzepowo-zatorowej, chorobie niedokrwiennej serca oraz niewydolności wątroby.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Jednoskładnikowe (tzw. minipigułki)

Występuje w nich tylko jeden hormon, progestagen. Jako antykoncepcja są odpowiednie dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów oraz karmiących piersią. Bywają stosowane do leczenia endometriozy i obfitych krwawień, ale ich skuteczność jest mniejsza niż pigułek dwuskładnikowych.

Dwuskładnikowe (z estrogenem i progestagenem). Wszystkie tabletki mogą zawierać taką samą ilość hormonów (pigułki tzw. jednofazowe) lub różnić się ich stężeniem (dwu- lub trzyfazowe). To właśnie pigułki dwuskładnikowe są najczęściej przepisywane przez specjalistów w celach leczniczych.

Konsultacja medyczna: Ryszard Rutkowski, ginekolog.

Pigułka antykoncepcyjna zapobiega powstawaniu łagodnych zmian w piersiach, tzw. mastopatii (do pewnego stopnia) – gdy jest przyjmowana długotrwale, przez co najmniej kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że możesz zaniedbać regularne badania kontrolne. Pamiętaj, o samobadaniu (raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu) oraz USG piersi (średnio co 3 lata).

Jej zażywanie zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych przydatków (jajników i jajowodów).

Pigułka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową! Jeśli masz podstawy, by obawiać się zakażenia (np. z powodu licznych partnerów seksualnych) bezpieczniej byłoby stosować i pigułki, i prezerwatywy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Dlaczego po czterdziestce warto mieć ochotę na seks

    Dobrze wiemy, że w związku nie wolno zapomnieć o zażyłości, radości, wzajemnym zrozumieniu. Ale także o seksie, który jest bardzo ważny w budowaniu i utrzymaniu bliskości dwojga ludzi. więcej