Implant antykoncepcyjny - pewność na trzy lata

To nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży, która nie obciąża wątroby. Stosowana już od lat na Zachodzie, cieszy się dużą popularnością.

Reklama

Dagmara nie wierzyła, że po rozwodzie spotka ją jeszcze tyle szczęścia. Przed rokiem 40-latka poznała Sławka, który okazał się miłością jej życia. Dojrzały seks sprawiał obojgu mnóstwo radości. Kobieta postanowiła, że zacznie brać pigułki.

Ginekolog, którego poprosiła o receptę, nie chciał ich jednak wypisać bez wykonania kilku badań. – Nie każda kobieta może bezpiecznie zażywać pigułkę antykoncepcyjną – tłumaczył Dagmarze. – Zależy to od stanu zdrowia wątroby i nerek, a także parametrów układu krzepnięcia. Trzeba zrobić badania krwi.

Czy ma pani pajączki albo żylaki? – zapytał lekarz. – Mam kilka sporych żylaków, a na dodatek nogi często mi puchną, zwłaszcza po całym dniu pracy. Dwa lata temu robiłam badanie dopplerowskie, które wykazało u mnie uszkodzenie zastawek – odparła.

Ginekolog uznał, że Dagmara nie powinna stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej, zwiększyłoby to bowiem ryzyko groźnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

– Powinna pani wybrać inną metodę, mniej obciążającą układ krążenia – stwierdził specjalista. – Od kilku lat jest w Polsce dostępna antykoncepcja z wykorzystaniem implantu. Umieszcza się go pod skórą na wewnętrznej części ramienia lub uda.

Dzięki temu do organizmu stale uwalnia się hormon, lewonogestrel, hamujący owulację i zapobiegający zajściu w ciążę. Zagęszcza on ponadto śluz szyjkowy i zapobiega rozrostowi endometrium. Implant antykoncepcyjny działa z niemal stuprocentową skutecznością i można go stosować przez 3 lata.

Nie obciąża wątroby, nie zawiera również estrogenów niekorzystnie oddziałujących na układ żylny i zwiększających ryzyko nowotworu piersi.

Dagmara zdecydowała się na wszczepienie implantu. Wcześniej musiała jednak wykonać test, by upewnić się, że nie jest w ciąży. Zabieg można wykonać tylko w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu (zapewnia wówczas natychmiastową ochronę).

Pacjentka nie odczuła bólu, a cała procedura chirurgiczna trwała jedynie 15 minut. Ginekolog za pomocą specjalnej igły zaaplikował 4-centymetrowy cieniutki implant pod skórę na udzie pacjentki. Jakie zalecenia otrzymała?

«Nie obawiaj się, jeśli w pierwszym miesiącu (lub dwóch) noszenia implantu zauważysz niewielkie plamienia. Powinny one minąć bez śladu. Gdyby później pojawiły się krwawienia niezwiązane z menstruacją, idź do ginekologa.

« Zwracaj też uwagę, czy pojawiają się inne objawy, jak nasilone bóle głowy, trądzik, bolesność piersi lub mleczna wydzielina z brodawek. Implant jest przez większość kobiet dobrze tolerowany, jednak zawsze może wystąpić indywidualna niepożądana reakcja na hormon, np. obniżenie nastroju czy stany depresyjne.

«Raz na sześć miesięcy badaj krew na poziom transaminaz i kreatyniny. Skierowanie dostaniesz od ginekologa lub lekarza rodzinnego.

PAMIĘTAJ! Implant można usunąć w każdym momencie, a płodność wraca już w następnym cyklu.

Jakie przeciwwskazania?

Nie stosuj tej metody, jeśli występują u Ciebie:

- niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych (konieczne są wtedy szczegółowe badania);

- przebyte zapalenie żyły lub nieprawidłowe parametry krzepnięcia krwi;

- nowotwór złośliwy piersi – w trakcie leczenia lub przebyty;

- ciężka niewydolność wątroby objawiająca się podwyższonymi wskaźnikami ALAT i ASPAT;

- choroba nerek, o której świadczy zbyt wysokie stężenie kreatyniny i mocznika we krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Na żywo

Zobacz również