Dlaczego warto współżyć w ciąży

Przypływy i odpływy pożądania, odkrywanie innych pozycji i pieszczot... Przygotujcie się na nowe wyzwania i doznania!

Zdjęcie

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnego powodu, by rezygnować ze współżycia. /123/RF PICSEL
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnego powodu, by rezygnować ze współżycia.
/123/RF PICSEL

Konsultacja: Radosław Jerzy Utnik, psycholog, seksuolog. Tekst: Blanka Wolniewicz

Jak na ironię losu, właśnie teraz, kiedy możesz uprawiać seks bez obaw, że zajdziesz w ciążę (bo przecież właśnie w niej jesteś:-)), nie zawsze masz na to ochotę. Ale bywa też odwrotnie: dla wielu par okres ciąży to czas seksualnego wyzwolenia.

Reklama

– Nie trzeba martwić się antykoncepcją lub przeciwnie – kochać się na zawołanie, bo akurat jest dobry czas na spłodzenie potomka. Można po prostu cieszyć się seksem i skupiać jedynie na wzajemnej satysfakcji – mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog i seksuolog.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnego powodu, by rezygnować ze współżycia. Macie jeszcze jakieś wątpliwości? Postaramy się je rozwiać – oto najważniejsze fakty dotyczące życia seksualnego przyszłych rodziców.

1. Nie ma czegoś takiego jak seksualne ciążowe normy

Jednego dnia możesz czuć się tak źle, że sam pocałunek męża będzie cię irytował, a drugiego chciałabyś uprawiać seks co godzinę.

– U połowy przyszłych mam wiadomość o ciąży powoduje spadek libido. Przyczyny są różne: część kobiet po prostu źle się czuje, są zmęczone, śpiące, często mają nudności. Inne boją się, że seks może zaszkodzić dziecku. Ale ta sytuacja może ulec diametralnej zmianie już w drugim trymestrze ciąży – wiele kobiet staje się wówczas bardzo aktywnych erotycznie, a seks dostarcza im mocniejszych doznań, np. takich jak orgazm wielokrotny – wyjaśnia seksuolog.

● Dobra rada: W pierwszym trymestrze ciąży czułości planujcie na popołudnie lub wczesny wieczór. Wtedy przyszłej mamie mniej doskwierają nudności i nie jest jeszcze tak zmęczona.

2. Libido twojego partnera także może się zmieniać, to naturalna sprawa

Gdy w twoim ciele zachodzi hormonalna rewolucja, w głowie partnera kłębią się różne myśli i pojawiają się nowe lęki, a to może odbić się na waszym życiu seksualnym.

– W okresie, gdy kobieta spodziewa się dziecka, nastawienie jej mężczyzny do seksu też ulega zmianie. Niektórzy panowie z radością znoszą ciążę partnerki: chcą ją wtedy rozpieszczać i nosić na rękach. Są też tacy, których ciąża zniechęca, ponieważ trudno im zaakceptować zmianę wyglądu kobiety.

Jeszcze inni zamartwiają się o zdrowie partnerki – boją się, że seks mógłby wyrządzić krzywdę jej lub dziecku, więc wolą z niego zrezygnować – wyjaśnia Radosław Jerzy Utnik.

● Dobra rada: Rozmawiajcie szczerze i na bieżąco o swoich potrzebach oraz lękach. Unikanie tematu jedynie oddala was od siebie, a przecież teraz – gdy oboje przygotowujecie się do roli mamy i taty – poczucie wzajemnej bliskości jest wam szczególnie potrzebne.

3. Podczas seksu mężczyzna nie może wyrządzić krzywdy dziecku

Wielu panów, szczególnie tych hojnie obdarzonych przez naturę, obawia się, że podczas współżycia mogą zrobić coś złego maluszkowi.

– Warto wiedzieć, że dziecko w brzuchu jest dobrze chronione przez macicę, wody płodowe i płyn owodniowy, więc nawet mężczyzna z dużym członkiem nie musi martwić się, że niechcący „uderzy” penisem dzidziusia – wyjaśnia ekspert.

● Dobra rada: Spytajcie ginekologa, czy bez obaw możecie uprawiać seks. Szczera rozmowa ze specjalistą powinna ukoić wasze lęki i pozwolić wam nadal cieszyć się cielesną bliskością.

4. Przyszłej mamie nie wszystkie pieszczoty mogą sprawiać przyjemność

Szczególnie dotyczy to piersi, które już na początku stają się obrzmiałe i wrażliwe. – Właśnie dlatego należy ich dotykać wyjątkowo delikatnie, a jeśli kobieta odczuwa ból, w ogóle zrezygnować z ich pieszczenia i skoncentrować się na innych strefach erogennych – mówi seksuolog.

W trzecim trymestrze ciąży partner może wyczuć na piersiach kobiety niewielkie zgrubienia – to zatkane kanaliki mleczne. Przyszłej mamie przyniesie ulgę delikatny masaż dłonią lub miękką myjką.

● Dobra rada: Panowie, zamiast ubolewać nad tym, że jedna z ulubionych części ciała waszych ukochanych stała się nagle „strefą zakazaną”, skupcie się na odkrywaniu nowych miejsc na ciele partnerki, których pieszczoty mogą sprawić jej przyjemność.

U kobiet szczególnie wrażliwe są m.in.: kark, płatki uszu, zgięcia kolan, a także wewnętrzne części ud.

5. Ciąża to dla pary czas swego rodzaju seksualnego sprawdzianu

Pozycje, w których zwykle się kochaliście, teraz mogą nie zdać egzaminu. Jeszcze większe wyzwanie czeka te pary, którym ginekolog w ogóle zabronił współżycia. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie innych dróg do seksualnego zaspokojenia.

– Może to być seks oralny lub stymulacja manualna. Niektóre pary w takiej sytuacji decydują się też na wypróbowanie gadżetów z sex-shopu (przy ich wyborze trzeba oczywiście brać pod uwagę to, czy będą bezpieczne dla przyszłej mamy).

Bez względu na to, na jaką zastępczą formę współżycia się zdecydujemy, bardzo ważne jest, aby ten „inny, ciążowy seks” odbywał się w połączeniu z osobą partnera i dawał zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie poczucie emocjonalnej bliskości. Warto skupić się wówczas na czułości, przytulaniu, pieszczotach itp. – radzi Radosław Jerzy Utnik.

● Dobra rada: Jeśli lekarz nie zabronił wam współżycia w pierwszym trymestrze ciąży, nie musicie zmieniać upodobań, brzuszek jest jeszcze na tyle mały, że możecie się kochać się w dawnych, ulubionych pozycjach. Jednak w miarę, jak brzuch się powiększa, wybierajcie pozycje które będą go chronić, np. „na łyżeczki”, „na jeźdźca” czy „od tyłu”.

6. Mężczyzna nie potrafi czytać w kobiecych myślach, więc...

...nie licz na to, że nagle odgadnie twoje pragnienia. On też na swój sposób „jest w ciąży” i trudno mu odnaleźć się w nowej sytuacji.

● Dobra rada: Nim stwierdzisz, że ciąża powinna być dla was czasem celibatu lub – przeciwnie – okresem szalonych uniesień, porozmawiaj z partnerem. Teraz macie szansę na to, by rozpocząć w waszym życiu seksualnym zupełnie nowy, ekscytujący rozdział.

7. Twój partner wciąż za tobą szaleje, nawet jeśli jesteś duuużą kobietą

Wiele kobiet, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, nie jest w stanie uwierzyć w to, że nadal mogą być atrakcyjne dla swoich partnerów.

– Tymczasem dla wielu mężczyzn ciężarne partnerki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Ciąża to przecież rozkwit kobiecości – mówi seksuolog. Tatusiowie potwierdzają tę teorię.

– Moja żona w ciąży bardzo mi się podobała. Bił od niej taki blask... – mówi Adam, tata 3-letniego Karola. – No i miała wtedy fantastyczne piersi! – dodaje.

● Dobra rada: Spytaj swego mężczyznę, co teraz najbardziej podoba mu się w twoim ciele. Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Zdaniem specjalisty

Udany seks daje korzyści obu stronom: mężczyzna czuje, że jest nadal potrzebny kobiecie jako partner (a nie tylko ojciec jej dziecka), kobieta zaś ma świadomość, że ciągle jest atrakcyjna, dzięki czemu łatwiej jej zaakceptować fakt, że ciąża zmienia jej ciało.

Współżycie pogłębia więź i uczucia partnerów, co w momencie spodziewania się dziecka jest szczególnie ważne. Poczucie emocjonalnej i fizycznej bliskości sprawia, że później łatwiej jest razem sprostać trudom rodzicielstwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Więcej na temat:

Zobacz również