Antykoncepcja dla kobiet dojrzałych Antykoncepcja w dojrzałym wieku

Najbardziej skuteczne metody zapobiegania ciąży dostosowane do wieku

Reklama

Stosujesz ją po to, aby mieć dziecko w najbardziej odpowiednim dla ciebie momencie. O tym jaką metodę antykoncepcji wybrać, kobieta powinna decydować w porozumieniu z lekarzem.

Ginekolog w trakcie rozmowy (uwzględniając stan zdrowia i styl życia kobiety) podpowie, jaki rodzaj antykoncepcji będzie odpowiedni. Im bardziej szczera będzie relacja między lekarzem a pacjentką, tym lepiej będzie dobrany dla niej sposób zapobiegania ciąży.

W poszukiwaniu idealnej metody zapobiegania ciąży

Idealna metoda antykoncepcyjna powinna być skuteczna, łatwa w stosowaniu, nie powodująca skutków ubocznych (nieszkodliwa dla zdrowia), odwracalna (oznacza to, że po zaprzestaniu jej stosowania wraca pełna płodność), niedroga i akceptowana przez oboje partnerów.

Według definicji WHO za antykoncepcję można uznać tylko taką metodę, która nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia chociażby na kilka dni.

Skuteczność metod antykoncepcji mierzy tzw. wskaźnik Pearla. Podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok. 1200 cykli). Metoda antykoncepcji jest tym skuteczniejsza, im niższy jest współczynnik Pearla, np. 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, natomiast wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna. Indeks składa się z dwóch liczb. Pierwsza dotyczy osób o dużej samodyscyplinie, które stosują daną metodę ściśle według zasad, druga – tych, które popełniają błędy, np. zażywają pigułki o różnych porach dnia albo co najmniej raz w miesiącu zapomniały połknąć pigułkę. Oto metody najskuteczniejsze według tego wskaźnika.

Tabletki antykoncepcyjne. Jest ich na rynku ogromny wybór

Dwuskładnikowe jednofazowe.Wszystkie tabletki zawierają tę samą ilość hormonów: estrogen (mniejszą lub większą ilość w zależności od rodzaju tabletek) i różne rodzaje progestagenu.

Hormony sprawiają, że owulacja zostaje zahamowana (komórka jajowa nie zostaje uwolniona). Z tego też powodu nie może dojść do zapłodnienia. Do wyboru masz wiele preparatów o podobnym składzie (np. Yasminelle, Mercilon, Mar- velon, Novynette i inne).

Ten rodzaj antykoncepcji nie polecany jest paniom, które cierpią na zakrzepowe zapalenie żył lub chorobę zakrzepowo-zatorową, przeszły zawał lub udar, cierpią na choroby serca, nadciśnienie, miażdżycę, migrenę, raka piersi.

Tabletki łyka się przez 21 dni, codziennie o tej samej porze. Potem następuje tygodniowa (7 dni) przerwa. W tym czasie występuje tzw. krwawienie z odstawienia.

Pigułka dwu- i trzyfazowa. Zasada ich działania jest taka sama jak pigułek jednofazowych – hamują one owulację i zagęszczają śluz szyjkowy.

W tabletkach trójfazowych (np. TriNovum, Tri-Minulet, Trisiston) zawartość estrogenów jest w każdej pigułce taka sama (lub zwiększa się w środkowej fazie), zmienia się natomiast ilość progestagenu.

Czterofazowa dwuskładnikowa pigułka z naturalnym estradiolem.Polecana jest zwłaszcza kobietom zbliżającym się do menopauzy.

Zawiera waleranian estradiolu – hormon taki sam, jak estrogen produkowany w naszym organizmie. Dlatego mówi się, że to hormon naturalny. Drugim składnikiem pigułek jest hormon dienogest. Tzw. minipigułki jednoskładnikowe.

Minipigułki jednoskładnikowe zawierają tylko progestagen. Są odpowiednie dla pań, które nie mogą stosować tabletek z estrogenem, bo np. palą papierosy.

Pigułka hamuje jajeczkowanie i zagęszcza śluz szyjkowy (staje się nieprzepuszczalny dla plemników).

Plastry, pierścienie, wkładki oraz implanty

Plastry antykoncepcyjne to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Mają więc identyczne działanie i przeciwwskazania do ich stosowania jak tabletki. Stosuje się je jednak tylko raz w tygodniu.

Przez 3 kolejne tygodnie nakleja się plaster na skórę na 7 dni. Po 3 tygodniach robi się tygodniową przerwę, podczas której nastąpi tzw. krwawienie z odstawienia. Wkładka domaciczna z hormonami zawiera miniaturowy zbiorniczek z progestagenem.

Uwalniany hormon zagęszcza śluz szyjkowy, nie mogą się więc przez niego przedostać plemniki. Nie powoduje efektu wczesnoporonnego. Pierścień z hormonami uwalnia pochodne progestagenu i estrogenu. Wyglądem przypomina silikonową bransoletkę. Umieszcza się go w pochwie w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego.

Po upływie 3 tygodni usuwa się krążek, a następnie robi 7-dniową przerwę. W tym czasie następuje tzw. krwawienie z odstawienia. Podskórny implant antykoncepcyjny Norplant (5-6 pręcików o wymiarach 34 x 2,4 mm), wszczepia się pod skórę. Uwalnia gestagen, zapobiega on jajeczkowaniu i zagęszcza śluz w szyjce macicy. Implant działa 5 lat.

Zabezpieczają nie tylko przed ciążą, ale także chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. opryszczką narządów płciowych lub chlamydiozą). Tej zalety nie mają ani pigułki antykoncepcyjne, ani wkładki domaciczne. Dlatego warto stosować prezerwatywy, jeśli nie masz stałego partnera lub nie jesteś pewna jego stanu zdrowia. Uwaga! Prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).

Antykoncepcję należy stosować od momentu rozpoczęcia współżycia aż do okresu menopauzy.

O tym, że kobieta przeszła menopauzę (miała ostatnią miesiączkę w życiu) mówimy, gdy menstruacja nie pojawiła się co najmniej przez 12 kolejnych miesięcy.

Aby przekonać się, czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest jeszcze konieczne, około 45. roku życia trzeba zrobić badania.

Ginekolog zaleca analizę poziomu hormonów podwzgórzowych FSH i estradiolu. Pomaga to ocenić czy kobieta weszła w pierwszy, czy drugi okres klimakterium, kiedy to antykoncepcję można odstawić.

Metody zapobiegania ciąży, w tym także antykoncepcja hormonalna, powinny być dobierane indywidualnie. Dlatego konieczne są:

Wywiad lekarski.

Lekarz powinien zapytać czy pacjentka nie ma: zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, chorób wątroby, kobiecych nowotworów, np. piersi, jajnika, macicy, nadciśnienia lub innych chorób układu krążenia, schorzeń neurologicznych np. udaru mózgu, padaczki. Ważne jest także czy kobieta pali papierosy.

Badania.

Ginekolog zleca zazwyczaj: mammografię (lub USG piersi), morfologię, krzepliwość krwi, badanie poziomu cholesterolu i glukozy, wykonanie tzw. prób wątrobowych oraz profilu hormonalnego kobiety.

Co powinnaś wiedzieć...

40 lat- mimo że coraz częściej niektóre kobiety dopiero w tym wieku decydują się na macierzyństwo, to większość pań po czterdziestce nie chce mieć więcej dzieci.

Ponieważ wkraczają w okres premenopauzy, ich cykle mogą być nieregularne. Dlatego dla tych pań najlepszą metodą antykoncepcji będzie pigułka z małą ilością hormonów (jeśli nie ma przeciwwskazań, bo np. nie mogą jej stosować palaczki).

Nie tylko regulują miesiączki, ale także chronią przed rakiem jajnika i osteoporozą.

50 lat – Polki przechodzą menopauzę (ostatnią miesiączkę) średnio w wieku ok. 52 lat. W tym wieku często pogarsza się stan zdrowia pań, zaczynają chorować na schorzenia układu krążenia, cukrzycę.

Są one przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Paniom w tym wieku zaleca się m.in. wkładki domaciczne (np. spirale).

60 lat – w tym wieku nie ma ryzyka zajścia w ciążę, nie trzeba więc stosować antykoncepcji.

Nie wolno jednak zapominać o prezerwatywach, jeśli nie masz stałego partnera, dla którego jesteś jedyną partnerką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Świat & Ludzie

Zobacz również