Antykoncepcja: Co wybrać

Najczęściej stosowaną przez Polki metodą antykoncepcji hormonalnej jest tabletka, ale brak dyscypliny w jej przyjmowaniu jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży. Dlatego przyszłością antykoncepcji są metody tzw. niecodzienne.

Zalicza się do nich pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu i system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.

– Mechanizm działania antykoncepcyjnego tych nowoczesnych metod jest taki sam jak w przypadku tabletki, ale skuteczność w zapobieganiu ciąży jest wyższa – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, ekspert „Wakacje na okrągło”.

Reklama

Plaster: Raz na tydzień

Zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Optymalnym miejscem na przyklejenie plastra jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki.

Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet może powodować podrażnienia skóry, rzadko odczyny alergiczne.

Pierścień: Raz w miesiącu

Elastyczny pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1. a 5. dniem cyklu miesięcznego – na 3 tygodnie, a następnie usuwa w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony.

Po 7-dniowej przerwie wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Pierścień można bezpiecznie usunąć na 3 godziny (np. przed wizytą u ginekologa) bez obawy o efekt antykoncepcyjny!

Wkładka: Raz na pięć lat

W Polsce dostępne są klasyczne wkładki uwalniające jony miedzi oraz domaciczne systemy hormonalne. Obie są zakładane przez lekarza ginekologa. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie rekomenduje zakładania wkładek domacicznych u kobiet, które nie rodziły. Decyduje lekarz Hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza.

– „Niecodzienne” metody można stosować wyłącznie po konsultacji medycznej – wyjaśnia dr Południewski.

MAB

Wkładka

Zawierająca miedź i uwalniająca hormon zmniejsza ryzyko rozwoju raka endometrium i raka szyjki macicy.

Kalendarzyk

Ze względu na wiele możliwości zakłóceń rytmu, polecany raczej do planowania rodziny.

Twój sekretny pomocnik

Nowa bezpłatna aplikacja KalendaRing (do pobrania na stronie www.kobiety.org.) ułatwi monitorowanie cyklu miesiączkowego i kontrolę stosowania dowolnej metody antykoncepcji.

Aplikacja daje też możliwość sprawdzania historii cyklu na wykresie graficznym, zaznaczenia początku i końca miesiączki, dnia rozpoczęcia stosowania metody antykoncepcyjnej, terminów wyznaczonych badań profilaktycznych (np. cytologii, USG piersi, morfologii krwi), wizyty u lekarza czy terminu wykupienia recepty. Przy każdej informacji możliwe jest ustawienie opcji przypomnienia.

Plaster

Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Nie dla kobiet ważących powyżej 90 kg.

Kapturek

Wykonany jest z silikonu. Jego rozmiar dobiera lekarz, ale kobieta zakłada go sama (na 6 godzin przed stosunkiem).

Prezerwatywy

Są tanie i łatwo dostępne. Chronią przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zastrzyk

Wykonuje się go raz na trzy miesiące. Niestety, może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie oraz osteoporozę.

Pigułki

Zawierają dwa hormony – estrogen i gestagen.Idealny sposób dla zdyscyplinowanych (codzienne przyjmowanie).

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Tele Tydzień

Zobacz również

  • To nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży, która nie obciąża wątroby. Stosowana już od lat na Zachodzie, cieszy się dużą popularnością. więcej