Zmiany przy przyjęciu dziecka do przedszkola

Czy i jakie zmiany nastąpiły w związku z przyjęciem dzieci do przedszkoli? Marta Jodłowska z Poronina

W marcu w większości przedszkoli samorządowych ruszyła rekrutacja. Odbędzie się ona według nowych zasad. Ostatnie zmiany przepisów o systemie oświaty dotyczą preferencji dla wybranych dzieci, które na mocy prawa mają mieć przyznane miejsca w placówkach przedszkolnych.

Gmina jest zobowiązana zadbać o przyjęcie pięcio- i sześciolatków urodzonych po 30.06. 2008 r. W przedszkolu musi się znaleźć miejsce dla maluchów z rodzin wielodzietnych, a takich preferencji wcześniej nie było.

Nowości

Reklama

Ponadto z nowych warunków skorzystają dzieci z rodzin niepełnych, niepełnosprawne lub mające niepełnosprawnych rodziców bądź rodzeństwo, i te objęte pieczą zastępczą. O miejsce nie będą musieli martwić się opiekunowie pociech, które już uczęszczają do przedszkola, ale na siedem dni przed rozpoczęciem powszechnej rekrutacji powinni potwierdzić, że w kolejnym roku nadal chcą posyłać tam swoje potomstwo.

Nowością jest także to, że rodzice dzieci nieprzyjętych do przedszkola będą mogli odwołać się do wojewódzkich sądów administracyjnych. Opiekun, którego potencjalny przedszkolak nie dostanie się do wybranej placówki, może wnieść odwołanie do dyrektora. Ma na to 7 dni od otrzymania uzasadnienia. W przypadku odmowy zgłasza się właśnie do sądu administracyjnego.

Zdjęcie

Edukacja przedszkolna pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. /Arch./Fotolia
Edukacja przedszkolna pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.
/Arch./Fotolia

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Super TV

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej