Wyklucz leki niebezpieczne dla twojego dziecka

Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia oraz...genów. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że korzystając z badań DNA i tzw. farmakogenetyki, możemy wykluczyć leki niebezpieczne dla dziecka i zastosować takie, które będą nieszkodliwe i skuteczne zarazem.

Farmakogenetyka - czym jest i w jaki sposób wpływa na skuteczność leczenia

Obecnie przy doborze leków (dzieciom czy osobom dorosłym) bierze się  uwagę ich skuteczność w populacji (wcześniej przeprowadza się specjalne badania na jak największej grupie osób z danej populacji). Zawsze znajdą się w niej jednak pacjenci, na których konkretny lek nie zadziała.  

W takim razie, jak ich leczyć? Farmakogenetyka jest dziedziną nauki, która stara się odpowiedzieć na to pytanie. Posługuje się przy tym wynikami badań DNA. Na ich podstawie lekarz może potem dobrać np. dziecku odpowiedni rodzaj i dawkę leku - tak, aby zadziałał i nie wywołał niepożądanych reakcji. Każde dziecko ma bowiem inną wrażliwość na leki. Ale co to właściwie oznacza?

Reklama

Wrażliwość na leki - co geny mają z nią wspólnego?

Geny decydują o tym, jak dany lek jest metabolizowany, czyli innymi słowy, przetwarzany w organizmie. W zależności od genotypu substancja zawarta w leku może być metabolizowana szybko lub wolno. Przy szybkim metabolizmie dziecko potrzebuje większej dawki leku, przy wolniejszym, mniejszej. Jeśli lekarz nie dobierze jej prawidłowo, to lek albo nie zadziała, albo wywoła skutki uboczne.

Przykładowo, amikacyna - antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu ciężkich zakażeń górnych dróg oddechowych - może poważnie uszkodzić narząd słuchu oraz nerki dziecka. Z kolei streptomycyna, stosowana m.in. w leczeniu zakażeń układu moczowego, może wywołać wysypkę, zaczerwienienie skóry, świąd i niedokrwistość.

No dobrze, ale skąd lekarz ma czerpać wiedzę na temat wrażliwości dziecka na  zawartą w leku substancję? Okazuje się, że istnieje narzędzie, które pomaga ustalić, które leki będą  niebezpieczne dla dziecka, a które można stosować bez obaw o jego zdrowie. Tym narzędziem jest test NOVA.

Test NOVA - ocenia wrażliwość dziecka na 32 substancje lecznicze

Dzięki temu lekarz może dobrać maluchowi taką dawkę i formę leku, która pomoże mu wyzdrowieć i jednocześnie nie narazi go na skutki uboczne. Test NOVA bada również dziecko w kierunku 87 rzadkich chorób genetycznych. Wszystkie mają pewne wspólne cechy - ich obawy są niespecyficzne, trudne do wychwycenia w początkowym okresie życia dziecka i raczej rzadko kojarzone z chorobami genetycznymi.

Łącznie test NOVA swoim zakresem obejmuje aż 12 000 zmian w DNA, co stawia go na 1 miejscu, jeśli chodzi o wszystkie genetyczne testy przesiewowe dostępne obecnie na świecie. Test NOVA jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 18 lat i wykonuje się go z wymazu z policzka. Nie jest to więc badanie bolesne czy w jakikolwiek sposób nieprzyjemne dla dziecka. Po upływie ok. 1 miesiąca lekarz genetyk przekazuje rodzicom wynik badania i dokładnie go z nimi omawia. Co zyskujemy robiąc to badanie?

Dzięki panelowi farmakogenetycznemu testu NOVA rodzic dowiaduje się, jakie leki może podawać dziecku, aby przyspieszyć leczenie i jednocześnie nie narazić go na skutki uboczne. Badanie daje mu też możliwość zdiagnozowania choroby genetycznej u swojego dziecka, zanim ta zdąży doprowadzić do ciężkich, często nieodwracalnych powikłań, np. niepełnosprawności intelektualnej, a w przypadku niektórych schorzeń nawet śmierci. Badanie pozwala też zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ dziecko od razu badane jest pod kątem wielu mutacji genetycznych.

Natalia Jeziorska

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej