Sposoby na odparzenia u dziecka

Latem mimo dużej ostrożności nietrudno o poparzenie słoneczne u malca. Podpowiadamy, co przyniesie ulgę cierpiącemu dziecku.

Wypróbuj preparaty z apteki

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Gdy na skutek poparzenia słońcem skóra maleństwa jest czerwona, piecze i swędzi, sięgnij po środki, które są dostępne w aptekach bez recepty. Poproś farmaceutę, żeby polecił ci preparat, który działa antyhistaminowo (zmniejsza świąd i reakcje alergiczne), przeciwzapalnie i łagodząco. Na taką okazję w domowej apteczce warto mieć np. Kojącą piankę do twarzy i ciała Pantenol Kids (Farmona, ok. 9 zł/100 ml), Alantan Plus krem (Unia, ok. 7 zł/35 g) czy Fenistil żel (Novartis, ok. 15 zł/30 g).

Przygotuj kompres z ogórka

Ten sprawdzony, znany od pokoleń sposób jest tani oraz niezwykle skuteczny. Wystarczy pokroić świeży ogórek i położyć plasterki na skórze (możesz też zetrzeć warzywo na tarce albo zmiksować je). Dobrze by było jednak mieć pewność, że nie było ono pryskane. Jeśli tego nie wiemy, należy je obrać. Chodzi o to, żeby niepożądane substancje nie zaostrzyły stanu zapalnego. Plasterki ogórka należy zdjąć, kiedy przestaną już być zimne. Całą operację można powtórzyć kilkakrotnie w ciągu dnia.

Reklama

Wykorzystaj zsiadłe mleko

Jeśli skóra jest zbyt długo wystawiona na ostre słońce, może dojść do naruszenia jej prawidłowego, kwaśnego pH, zapewniającego odpowiednie nawilżenie i ochro nę przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Zsiadłe mleko, kefir i jogurt pomagają odbudować naturalne pH skóry i łagodzą ból, dlatego gdy dojdzie do poparzenia słonecznego, warto robić z nich okłady.

Uwaga: nie wyko rzystuj w tym celu słodzonych jogurtów, bowiem cukier może jeszcze bardziej podrażnić skórę.

Przyłóż smykowi chłodzący okład

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Ponieważ poparzona skóra może bardzo boleć malca, dobrze jest zrobić mu zimny okład, który złagodzi trochę dolegliwości.

Pomogą specjalne okłady żelowe, np. Nexcare Coldhot Maxi (3M, ok. 60 zł/szt.) lub Okład żelowy Doktor (Akuku, ok. 14 zł/szt.).

Możesz też zastosować kompres z tetrowych pieluch, które trzeba zmoczyć wodą i włożyć na chwilę do zamrażarki.

Ulgę przyniosą dziecku również kostki lodu zawinięte w pieluszkę i przyłożone na kilka minut do oparzonego miejsca na ciele.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Leśkiewicz

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Siostrze i szwagrowi urodził się niedawno synek. Wcześniej często się spotykaliśmy, teraz to niemożliwe, bo moja 3-letnia córka nie lubi małego kuzyna. Zatyka uszy, gdy ten płacze, marudzi, że chce... więcej