Sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Gdy dziecko ma temperaturę powyżej 38°C, jest rozdrażnione, rozpalone, ulgę przyniosą mu chłodne okłady na czoło, kark, przedramiona. Nie przykrywaj malca kołdrą, by się wypocił, bo może się przegrzać.

WYPRÓBUJ!

Ułatw dziecku pomiar temperatury. Gorączkujący maluch jest niespokojny, marudzi, nie chce trzymać termometra pod pachą. Pomiar ułatwi ci termometr bezdotykowy. Wystarczy jedynie zbliżyć go do główki dziecka na 0,5 sekudy!

Reklama

Syropy i czopki zawierające ibuprofen (np. Nurofen, Ibufen, Ibum, ok. 7-15 złotych) można podawać dzieciom powyżej 3. miesiąca życia. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aplikuje się je co 8 godzin. Syropy mają słodki, np. truskawkowy czy pomarańczowy smak, co znacznie ułatwia podanie ich maluszkowi. Pamiętaj, że ich dawkę trzeba dostosować do wagi, a nie do wieku dziecka.

Chłodna kąpiel

Jeżeli – mimo podawania gorączkującemu maluszkowi leków – temperatura nie spada i jest wysoka, sięga prawie 40 st. C, przygotuj chłodzącą kąpiel. Nalej do wanny wodę o temperaturze o 1°C niższej od temperatury ciała dziecka, włóż je ostrożnie do wanny i stopniowo dolewaj coraz chłodniejszą wodę.

Kąpiel powinna trwać maksymalnie 5-7 min. Starsze dziecko można schłodzić prysznicem. Uwaga! Wysoka temperatura grozi odwodnieniem malucha – podawaj mu do picia wodę lub owocową herbatkę. Najlepiej co kilkanaście minut.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Świat kobiety

Zobacz również

  • Moja 4-letnia wnusia uwielbia oglądać telewizję. Wraca z przedszkola i od razu zasiada przed ekranem. Boję się, że zostanie telemaniakiem. więcej