Sposoby na kłopoty z siusianiem u dziecka

Zauważyłaś, że maluch co chwilę biegnie do toalety? A może niepokoi cię, że rzadko się w niej pojawia? Oto, co radzą lekarze.

Takie zachowanie nie musi oznaczać problemów ze zdrowiem. Może mieć związek np. z dietą lub przyjmowanymi przez dziecko preparatami. Jeśli nie zaobserwowałaś innych niepokojących objawów, maluch ogólnie jest w dobrej formie, raczej nie ma powodów, by się martwić. Wystarczą np. zmiany w jadłospisie, by przywrócić właściwą częstotliwość siusiania.

Jakie są normy

Reklama

Według specjalistów: przedszkolak (2,5–6 lat) powinien oddawać mocz 6–8 razy dziennie (ogólnie 500–700 ml); uczeń klas początkowych (7–9 lat) – 4–6 razy w ciągu dnia (ogólnie 700–900 ml); starszy uczeń (10–14 lat) – 3–5 razy dziennie (1000–1400 ml).

Pomocne sposoby

Co zrobić, by uregulować oddawanie moczu przez malucha? Podawaj dziecku odpowiednią ilość płynów. Przedszkolakowi 1,2–1,5 l, uczniowi 1,5–2,5 l. Najlepsza jest niegazowana woda, ale liczą się także zupy, jogurty oraz płynne desery.

Pamiętaj, że niewskazany jest zarówno niedobór płynów (dziecko siusia za rzadko), jak również ich nadmiar (skutkiem tego są częste wizyty w toalecie). Ogranicz soki cytrusowe, napoje gazowane i herbatę – jeśli dziecko siusia zbyt często. Te napoje podrażniają śluzówkę pęcherza i nasilają oddawanie moczu.

Zaprzestań podawania preparatów z wit. C – z tych samych powodów jak wyżej.

Zachęcaj dziecko do jedzenia warzyw i produktów pełnoziarnistych. To uchroni je przed zaparciami, uciskaniem pęcherza i zbyt częstym siusianiem.

Kiedy do lekarza

Zawsze, gdy pojawiają się niepokojące objawy, takie jak: wzmożone pragnienie, utrata wagi – w połączeniu z częstym oddawaniem dużych ilości moczu mogą ostrzegać przed cukrzycą;

podwyższona temperatura, ból głowy, zapach amoniaku z ust, nudności, częste i bolesne oddawanie niewielkich ilości moczu – sygnalizują stan zapalny nerek (może być powikłaniem np. po infekcji gardła);

apatia, suchość ust – uwaga na odwodnienie, dziecko trzeba jak najszybciej napoić!

Ciepła kąpiel

Jest zalecana przy rzadkim i bolesnym oddawaniu moczu (infekcja cewki moczowej).

Kolor – o czym świadczy?

Jasnożółty jest oznaką zdrowia. Po nocy może być nieco ciemniejszy.

Bezbarwny występuje w następstwie wielomoczu spowodowanego np. cukrzycą.

Mleczno-żółty i mętny może wskazywać na rozwijające się zakażenie układu moczowego.

Pomarańczowy lub brunatny świadczy o zagęszczeniu moczu, do którego dochodzi np. przy długotrwałej gorączce lub zatruciu i rozpadzie krwinek.

Czerwony zdradza obecność krwi w moczu. Krwiomocz może być skutkiem poważnego zapalenia pęcherza, urazu cewki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej