Sikanie do nocnika - problemy i porady

Jak nauczyć dziecko sikania do nocnika? Kiedy zacząć trening czystości? Na pytania mam, dotyczące zdrowia i pielęgnacji dzieci, odpowiada Helena Turlejska-Walewska, psycholog i terapeuta.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Synek chętnie siusia do nocnika, jednak gdy ma zrobić kupkę, upiera się, aby założyć mu pieluchę. Potem na stojąco załatwia swoje potrzeby. Trochę mnie to martwi. Jak zmienić ten nawyk?

Niektórym dzieciom ciężko jest się przyzwyczaić do załatwiania potrzeb fizjologicznych w pozycji siedzącej. Warto wtedy spokojnie pokazać maluchowi, że my zawsze korzystamy z toalety „na siedząco“.

Reklama

Nie należy jednak zmuszać malca do zmiany postępowania, bo brak pieluchy (która potrzebna jest dziecku do wypróżnienia się) może spowodować zaparcia, blokadę psychiczną. W tym przypadku pozostaje okazać cierpliwość i metodą małych kroczków przyzwyczajać brzdąca do zrobienia kupki na nocnik.

Panika na widok kupy...

Niedawno moja 2-letnia córeczka po raz pierwszy załatwiła się do nocnika. Bardzo się ucieszyłam, ale ona na widok kupy wpadła w rozpacz. Co poszło nie tak?

Czasami rodzice przewijają swoje dzieci tak sprawnie, że maluchy w ogóle nie widzą swojej kupy i nie wiedzą, czym ona jest. Dlatego może się zdarzyć, że na jej widok smyk wpadnie w panikę, bo uzna, że odpadł mu kawałek ciała!

Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem treningu czystości warto zaznajomić dziecko z zawartością pieluchy. Poza tym dla dwulatka ważny jest także stan posiadania (to co „moje") – brzdąc uważa po prostu, że jest tym, co ma.

Dlatego zdarza się, że wypróżnianie kojarzy mu się ze stratą i wywołuje lęk. W takiej sytuacji dziecku może pomóc, gdy przez jakiś czas nie będzie widziało momentu, gdy kupka jest spuszczana.

Uczyć bliźnięta razem, czy osobno?

Jestem mamą bliźniąt. Na razie moi chłopcy mają po 11 miesięcy, ale niedługo przyjdzie moment, kiedy będziemy rezygnować z pieluch. Zastanawiam się, czy lepiej zrobić to jednocześnie, czy może w tempie rozwoju każdego z synów?

Rodzice bliźniaków często stają przed dylematami, czy wprowadzać zmiany w tym samym czasie, czy po kolei. W przypadku pozbywania się pieluch najważniejsze jest to, czy dzieci są na to gotowe – czasem warto poczekać miesiąc dłużej i zacząć „akcję nocnik” równocześnie dla dwójki dzieci.

Jeżeli natomiast różnica w rozwoju bliźniaków jest znaczna, warto (co może być bardzo uciążliwe i pracochłonne) dostosować zmiany do dojrzałości każdego z dzieci.

Warto poobserwować rodzeństwo i samej zastanowić się, jak będzie pani łatwiej. Niektórym mamom trudno jest dzielić uwagę i zapanować nad sytuacją, gdy jednocześnie dwoje dzieci uczy się korzystania z nocnika.

Nie chce słyszeć o nocniku

Moja 2-letnia córka siusiała już do nocnika. niedawno jednak leżała w szpitalu, gdzie korzystała z pieluch. Teraz nie chce słyszeć o nocniku. Co robić?

Warto poczekać przynajmniej dwa tygodnie, aż dziecko całkowicie wyzdrowieje i na dobre zapomni o ciężkich przeżyciach. Malutka musi znów odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Zapewne wkrótce to nastąpi.

Kiedy córeczka będzie miała lepszy humor, z pewnością znów zainteresuje się nocniczkiem i wznowi przerwany chorobą trening czystości. Powinna pani cierpliwie poczekać, aż mała da odpowiedni sygnał.

Książeczki, które pomogą pokonać kłopoty

Maluch uczy się poprzez naśladownictwo i zabawę. W oswojeniu się z nocnikiem i pokonaniu niepokoju związanego z wydalaniem kupki czy siusiu mogą pomóc mu specjalne książeczki. Oto, co warto zaproponować dziecku:

1. Tupcio Chrupcio. Żegnaj, pieluszko! (Wydawnictwo Wilga, ok. 25,99 zł),

2. Nocnik nad nocnikami (Wyd. Nisze, ok. 16,49 zł),

3. Żegnaj pieluszko! (Wydawnictwo Debit, ok. 16,99 zł),

4. Kajtuś na nocniczku (Wydawnictwo Rea, ok. 14,90 zł).

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Mój 4-letni wnuczek uwielbia bawić się w żołnierzy. Gdy odbieram go z przedszkola, widzę jak z innymi chłopcami na niby strzela z karabinu i czołga się po podłodze jak żołnierz. Zwierzył mi się, że... więcej