Rozwój dziecka w 12. miesiącu życia

Malec coraz częściej staje na własnych nóżkach i domaga się, abyś prowadzała go za ręce. W ten sposób przygotowuje się do postawienia pierwszych samodzielnych kroczków. To może nastąpić lada dzień!

Stawanie na własnych nóżkach zwiastuje koniec okresu niemowlęcego. Maluszek w tym wieku jest już gotowy na to, żeby samodzielnie zdobywać i doskonalić różne umiejętności. Tych 12 miesięcy było dla niego czasem niezwykle intensywnego rozwoju. Już nigdy później malec nie osiągnie takiego tempa w nauce.

Reklama

Niespełna roczny brzdąc ma na koncie mnóstwo ważnych osiągnięć. Jednym z najważniejszych jest stanie na własnych nóżkach. Malec potrafi całkiem sprawnie posługiwać się też rączkami. Zaczyna także komunikować się za pomocą mowy.

Czym szczególnym smyk cię zaskoczy, zanim zdmuchnie pierwszą świeczkę na urodzinowym torcie? Oto nasze podpowiedzi.

Uparcie trenuję równowagę

Można powiedzieć, że 12-miesięczne dziecko przypomina wańkę-wstańkę. Stale próbuje stawać na nóżkach, domaga się prowadzania za rączki, a czasami nawet udaje mu się przez chwilę ustać bez trzymanki. Kiedy jednak poczuje się niepewnie, ugina kolanka i bezpiecznie opada na pupę. Potem znów się podnosi i ponownie próbuje kroczyć. Dzięki tym mozolnym próbom malec doskonali balansowanie ciałem. Ta umiejętność jest mu niezbędna do tego, by nauczyć się chodzić. Każde dziecko opanowuje tę sztukę we własnym tempie. Dopiero gdy do tego dojrzeje, będzie w stanie ruszyć przed siebie samo, bez podparcia.

Możesz pomóc dziecku w treningach. Najlepszym sposobem jest zachęcanie go do zrobienia kilku kroczków. Kiedy np. maluch stoi przy kanapie, spróbuj na drugim jej krańcu położyć atrakcyjną zabawkę. Sama przysiądź obok i zachęcaj szkraba, aby przydreptał w twoją stronę. Niczego jednak na nim nie wymuszaj – niech malec sam zdecyduje, jaki dystans pokona i czy będzie przy tym musiał asekurować się rączkami. Nigdy nie przesuwaj obiektu, do którego smyk zmierza – w ten sposób zniechęcisz go do starań.

Mądrze wspomagaj poczynania dziecka. Od początku dbaj też o jego nóżki. Ich mięśnie podczas nauki chodzenia powinny mieć pełną swobodę. Najlepiej, by maluch ćwiczył boso lub w skarpetkach z ABS-em. Kupno pierwszych butów odłóż do czasu, gdy szkrab zacznie dobrze chodzić.

Mam całkiem pewny chwyt

Blisko roczny smyk potrafi już brać w rączki małe i większe przedmioty. Dzięki temu może np. przytrzymywać się podczas wstawania. Umie też przenosić różne zabawki z miejsca na miejsce. Coraz większa precyzja w posługiwaniu się dłońmi i palcami ułatwi mu później zdobycie innych ważnych umiejętności, np. samodzielnego jedzenia czy ubierania się.

Maluch w tym wieku próbuje swoich sił na różnych polach. Nie tylko uczy się sam chodzić, ale też rwie się do innych czynności, które umożliwią mu samoobsługę. Podczas posiłku smyk chwyta więc za łyżeczkę i zaczyna sam jeść. Interesuje się też guzikami przy ubrankach lub zapięciem od pieluchy. Pozwalaj mu na próby samodzielnego jedzenia lub zdejmowania ubranek. Choć początkowo będą niezdarne, maluszek będzie miał szansę odpowiednio je wyćwiczyć. Nie wyręczaj dziec ka, ale zachęcaj je, by miało motywację do dalszych starań.

Uwielbiam naśladować

Czasami maluch może się zachowywać jak papużka, powtarzając różne wasze gesty lub słowa. Szkrab w tym wieku jest bardzo pilnym obserwatorem. Właśnie dzięki naśladowaniu uczy się różnych nowych czynności. Może cię zaskoczyć, gdy np. zacznie ci „pomagać” przy rozpakowywaniu zakupów lub w swoim języku przeprowadzi rozmowę przez telefon.

Takie poczynania są dowodem intensywnego rozwoju społecznego, który ujawnia się w tym wieku. Bądź zatem dobrym wzorem dla smyka, bo na tym etapie chłonie on jak gąbka zarówno dobre, jak i złe nawyki. Stwarzaj dziecku okazję do wspólnych działań. Kiedy np. gotujesz obiad, daj mu do zabawy, drewniane łyżki i garnki. Takie asystowanie sprawi mu wiele radości. Wspomoże także jego rozwój. To świetny moment, żeby kupić maluszkowi zabawki przypominające przedmioty użytkowe, jak np. telefon, naczynia, plastikowe klucze, itp. Szkrab będzie mógł bezpiecznie z nich korzystać, a przy okazji nauczy się ich używać zgodnie z przeznaczeniem.

Wpadam na różne pomysły

Możesz zauważyć, że dziecko nie tylko naśladuje różne czynności, ale również samo eksperymentuje. Próbuje np. wspinać się po schodach. Wie też, że pewnych rzeczy nie wolno mu robić. Potrafi już cofnąć się i zmienić swoje zamiary. Ale zrobi to dopiero, gdy usłyszy słowo „nie”.

Smyk zaczyna już bowiem zbierać doświadczenia i kontrolować swoje zachowanie. Dzięki temu w przyszłości będzie umiał uniknąć niebezpieczeństw.

Oczywiście nie możesz polegać na rozsądku brzdąca i powinnaś zadbać o jego bezpieczeństwo. Postaw więc barierkę na schodach, załóż blokady na szuflady oraz drzwi. Jednak pod kontrolą ucz dziecko właściwie z nich korzystać. Dzięki temu malec będzie wiedział, jak się zachowywać, by nie zrobić sobie krzywdy. To również są bardzo ważne lekcje.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Patrycja Nowakowska

Pod koniec 12. miesią ca życia maluszek przestaje kroczyć na paluszkach i zaczy na stawiać całe stopy na podłożu. Dzięki temu może na nich oprzeć ciężar swojego ciała i podjąć samodzielne próby chodzenia. Aż 60 proc. maluchów robi to w okolicach swoich 1. urodzin!

Co potrafi 12-miesięczny brzdąc?

 Sam pije z kubka-niekapka. Próbuje też jeść posiłki łyżeczką, ale wciąż jeszcze pomaga sobie palcami.

 Chodzi sam przy meblach lub kiedy jest podtrzymywany przez rodziców za obie rączki.

 Umie coś nagryzmolić na kartce, kiedy podasz mu do ręki świecową kredkę.

 Wskazuje palcem, np. co mu się podoba i co chce dostać.

 Rozumie polecenia i używa prostych słów, jak: „mama”, „tata”, „da”. Może po swojemu określać niektóre przedmioty i osoby lub bawić się głosem, mówiąc własnym językiem.

 Świadomie okazuje emocje, np. przytula się do bliskich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również