Proste zabawy, które wspierają rozwój dziecka

Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem.

Dzięki takim wspólnym chwilom małe dziecko ma poczucie bliskości z rodzicami i nabiera poczucia bezpieczeństwa. Poznaje otoczenie i siebie. To stymuluje jego fizyczny i psychiczny rozwój.

Do 3. miesiąca życia

Reklama

● A teraz idziemy do kuchni – trzymając maluszka na rękach tak, by widział otoczenie, przejdź się z nim po mieszkaniu i opisuj jego wygląd, np. lodówka (wskazując na urządzenie).

●A gu..! A ga..! – powtarzaj wszystkie dźwięki, jakie wydaje dziecko, uśmiechając się przy tym do niego. Rób śmieszne miny, ruszaj językiem w otwartych ustach. Dzieci uwielbiają takie „konwersacje”!

●A kuku! – połóż dziecko na kolanach i baw się z nim pieluszką tetrową. Złap za jej róg i przesuwaj drugim końcem po buzi dziecka. Połóż pieluszkę na główce, tak, aby swobodnie opadała. Zdejmując ją, zawołaj „a kuku”. Powtórz zabawę kilka razy. Nie zrażaj się, jeżeli dziecko początkowo nie reaguje.

Od 3. do 6. miesiąca życia

●Jedziemy rowerkiem – możesz delikatnie zginać na przemian nóżki dziecka, udając jazdę na rowerze.

●Idzie rak nieborak... – w rytm słów przemieszczasz palce, delikatnie łaskocząc malucha.

●Magiczne butelki – przygotuj kilka małych przezroczystych plastikowych butelek. Napełnij je różnymi przedmiotami, np.: ziarnami kawy, kaszy, ryżu, fasoli, kamykami, kolorowymi koralikami, monetami, cukrem, płatkami owsianymi lub kukurydzianymi, piaskiem, zabarwioną wodą. Mocno zakręć.

Pokaż dziecku, jak potrząsać butelkami i że ich zawartość może się przesuwać raz szybko, raz wolno.

Od 7. do 9. miesiąca życia

●Zaraz cię złapię! – połóż dziecko na brzuszku na podłodze. Na sznureczku lub łańcuszku zawieś jakiś atrakcyjny przedmiot np. pluszaka i ciągnij go przed maluszkiem, zachęcając go do przemieszczania się.

●Jest, nie ma, jest – schowaj w dłoni jakiś mały przedmiot, np. kamyk lub koralik. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj, gdzie jest koralik, znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że przedmiot wciąż tam jest.

●Im głośniej, tym lepiej – daj dziecku do rączki drewnianą łyżkę i pokaż, jak można nią stukać o garnek, podłogę czy blat stołu. Zachęcaj, aby maluch sam bębnił.

Wspólna kąpiel

Jest dozwolona już powyżej 1.–2. miesiąca życia . Jeśli dziecko jest jeszcze maleńkie i nie potrafi samodzielnie siedzieć, połóż je na sobie na brzuchu – w pozycji na pleckach lub brzuszku. Kilkumiesięcznego maluszka posadź na swoich kolanach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Naj

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej