Próchnica mleczaków

Moja 6-letnia córka ma zaawansowaną próchnicę. Wciąż chodzimy do dentysty, czego ona nie znosi. Spodziewam się drugiego dziecka. Co zrobić, by miało zdrowe zęby? Anna, 36 lat, Iława

Już niemowlęciu należy delikatnie myć dziąsła.

Reklama

Na to, czy dziecko będzie miało zdrowe zęby, mamy wpływ od pierwszych dni jego życia. Nie ma większego znaczenia, czy niemowlę jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Każdy rodzaj mleka zawiera bowiem laktozę, czyli cukier mleczny, który może przyczyniać się do rozwoju próchnicy. W przypadku dzieci karmionych piersią ryzyko jest trochę mniejsze, ponieważ mechanizm ssania piersi jest inny niż ssania smoczka.

Po karmieniu rodzic powinien delikatnie przetrzeć niemowlęciu dziąsła, gazikiem lub miękką silikonową szczoteczką nałożoną na palec (do kupienia w aptekach). Zagrożenie próchnicą zwiększa karmienie nocne lub tzw. spanie z piersią w buzi (nocą cukier jest wolniej wymywany, bo zmniejsza się wtedy wydzielanie śliny).

Po trzecim miesiącu życia niemowlę zwykle tego nie potrzebuje, to nawyk. Około pierwszego roku życia warto zamienić butelkę ze smoczkiem na kubek-niekapek.

Próchnicą łatwo dziecko zarazić, np. podczas dawania buziaka w usta. Dorosły może być nieświadomy, że ma próchnicę. Dlatego nie wolno całować dziecka w usta ani podawać mu oblizanej łyżeczki czy smoczka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej