Pozycje łagodzące ból podczas kolki

Kiedy maleństwo boli brzuszek, weź je w ramiona. Ciepło i bliskość twojego ciała szybko przyniesie mu ukojenie.

Przytulenie malca jest jedną z najskuteczniejszych metod na pokonanie kolki jelitowej. Daje niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa i pomaga też łagodzić niektóre dolegliwości. Gdy trzymasz maluszka blisko swojego ciała, w ten sposób delikatnie rozgrzewasz jego brzuszek.

Reklama

To łagodzi bolesny skurcz i przynosi dziecku ulgę. Dlatego jeśli twoje dziecko zaczyna cierpieć z powodu nagłego bólu brzuszka, jak najszybciej weź je w swoje ramiona.

Skąd ten problem?

Kolka na ogół pojawia się w 2.- 3. tygodniu życia. Dokucza zarówno niemowlętom karmionym piersią jak i tym, które są żywione mlekiem modyfikowanym.

Specjaliści mówią o stu dniach tej dolegliwości. Kiedy malec kończy 4. miesiąc życia, problem zazwyczaj mija sam.Początkowo ataki kolki pojawiają się co wieczór. Mogą trwać od kilkudziesięciu minut nawet do trzech godzin. Z czasem napady bólu są słabsze i rzadsze.

Podczas kolki malec zanosi się płaczem. Jego brzuszek jest twardy i napięty – dziecko pręży ciało, zaciska piąstki i podkurcza nóżki. Nasilone bóle brzuszka często mają związek z alergią. Dlatego jeśli maleństwo cierpi z powodu uporczywych kolek, warto iść z nim do pediatry.

Jak zmniejszyć ból?

Kolkę wywołują gazy, które gromadzą się w jelitach dziecka. Malec nie potrafi jeszcze na bieżąco się ich pozbywać. To prowadzi do powstania bolesnego wzdęcia i skurczu jelit. Aby uniknąć problemu, powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach.

● Podczas karmienia pilnuj, by dziecko nie nałykało się powietrza. Jeśli przystawiasz smyka do piersi, podawaj najpierw tę z której malec ssał ostatnio (wówczas pokarm będzie wypływał łagodniejszym strumieniem i smyk nie będzie łapał haustów powietrza).

Jeżeli podajesz butelkę, dbaj, aby podczas posiłku smoczek zawsze był wypełniony mlekiem. W pierwszych miesiącach warto używać butelek antykolkowych, które mają specjalny system odpowietrzania.

● Nie nadużywaj herbatek z koprem włoskim. Chociaż działają rozkurczowo, to jednocześnie wzmagają produkcję gazów jelitowych, więc mogą nasilać problem.

Niemowlęciu wystarczy podać 50 ml herbatki z kopru dziennie (najlepiej wczesnym popołudniem, nim wystąpi kolka). Jeśli karmisz piersią, taką herbatkę możesz też pić sama – jej składniki przenikną do pokarmu

● W pierwszych miesiącach karmienia, gdy brzuszek malca jest wyjątkowo wrażliwy, unikaj jedzenia wzdymających potraw, jak np. kapusta, groch – to może nasilać ból brzuszka u dziecka.

● Po każdym karmieniu unieś malca do odbicia. Na kilka minut ułóż go pionowo na swoim ramieniu i poklep po pleckach.

Jak złagodzić kolkę u dziecka?

Aby złagodzić kolkę, czasami trzeba wypróbować kilka różnych metod. Oto najbardziej niezawodne z nich:

● delikatny masaż brzuszka – pobudza pracę jelit i pomaga dziecku w pozbyciu się nagromadzonych gazów. Wykonuje się go płaską dłonią, przez 1-2 minuty kreśląc na brzuszku kółko, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

● ciepłe okłady – przynoszą ukojenie, rozluźniają obolałe mięśnie. Można przyłożyć dziecku do brzuszka (przez ubranko) termofor z ciepłą wodą lub przeprasowaną niezbyt gorącym żelazkiem pieluszkę tetrową.

● gimnastyka nóżek – łagodzi skurcz i pomaga uwolnić gazy. Malca trzeba ułożyć na plecach i kilka razy delikatnie zgiąć mu nóżki w stronę brzuszka, a następnie je opuścić.

Warto wiedzieć że...

Zdaniem guru amerykańskiej pediatrii dr Thomasa Berry Brazeltona, maluchy narażone na zbyt wiele bodźców, takich jak np. jaskrawe światła i hałas, mają silniejsze ataki kolki. Malcowi warto więc zapewniać na co dzień jak najwięcej ciszy i spokoju.

Jak nosić maluszka?

1. Obejmowanie „na fasolkę” - przytul malca do swojej piersi, zwracając jego brzuszek w swoją stronę. Głowę dziecka oprzyj na swoim przedramieniu. Ręce skrzyżuj w okolicy pleców i bioder malca. Lekko, z wyczuciem dociśnij maleństwo do siebie i kołysz je w swoich objęciach.

2. Unoszenie pionowo na ramieniu - weź malucha na ręce. Jedną ręką podeprzyj jego pupę, a drugą asekuruj główkę oraz plecy. Unieś smyka tak, by jego broda spoczywała na twoim barku. Trzymaj dziecko pewnie, od czasu do czasu o kilka centymetrów unosząc jego ciało w górę i w dół.

3. Przytulenie brzuch do brzucha - podnieś szkraba, a następnie pionowo przytul go do siebie. Rączki i nóżki maleństwa powinny być podkurczone (aby leżało na brzuszku w pozycji „na żabkę”). Możesz w ten sposób nosić malca lub usiąść z nim np. w głębokim fotelu.

4. Ojcowski chwyt na przedramieniu - ta pozycja jest domeną ojców (z racji tego, że mają oni nieco silniejsze i dłuższe ręce niż mamy). Weź smyka na ręce, a następnie ułóż go na swoim przedramieniu tak, by głowa dziecka spoczęła na wysokości zgięcia twojego łokcia. Dłonią obejmij brzuszek oraz biodra maleństwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej