Pożegnanie z pieluszką

Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym samym wieku, z powodzeniem sypia bez pieluchy.

Zdjęcie

Czas nowych nawyków /123/RF PICSEL
Czas nowych nawyków
/123/RF PICSEL

1. Nie ma powodu do zmartwienia. Niektóre trzylatki przesypiają noce „na sucho”, inne nie. Nocne wpadki mogą zdarzać się cztero-, a nawet pięciolatkom.

2. Gdy zdecydujesz się zrezygnować z zakładania synkowi na noc pieluchy, przygotuj się na to, że przez jakiś czas może budzić się w mokrej piżamce. Nie okazuj wtedy złości ani rozczarowania. W żadnym razie go nie zawstydzaj. Podkreśl, że to nie jego wina.

Reklama

3. Dopilnuj, by maluch przed snem skorzystał z nocnika i położył się z pustym pęcherzem.

4. Możesz ograniczyć ilość wypijanych przez dziecko przed snem płynów. Wiem, że wielu rodziców korzysta z tego rozwiązania, ale akurat w przypadku moich wnuków to się nie sprawdziło. Gdy były spragnione, budziły się w nocy.

5. Jeżeli synek śpi na tyle mocno, że nie budzi go parcie na pęcherz, możesz wysadzać go przez sen. Zapewne nie będzie tego pamiętał, ale zwiększy to szansę na suchą pobudkę.

6. Zabezpiecz materac podkładem – gdy dziecku zdarzy się nocna przygoda, nie zamoczy łóżka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej