Nowe zasady pielęgnacji dziecka

Zalecenia, które jeszcze niedawno były aktualne, odeszły już do lamusa. Warto zatem wiedzieć, jak teraz należy dbać o pępek i skórę dziecka.

Jeśli właśnie oczekujecie narodzin dziecka i szukacie informacji związanych z pielęgnacją maluszka, możecie natrafić na wiele nieaktualnych już porad. Ciągły postęp badań naukowych i technologii sprawia, że nie tylko świat się zmienia, ale też zalecenia dotyczące higieny niemowląt.

– Niektóre wytyczne straciły na aktualności nie dlatego, że są złe. Po prostu znaleziono inne, bardziej skuteczne rozwiązania. Stworzono lepsze pieluszki i kosmetyki, które są bardziej przyjazne dla delikatnej skóry małego dziecka – tłumaczy Barbara Jaworska, położna środowiskowa.

Reklama

Nasz ekspert wyjaśnia, jakie zalecenia dotyczące pielęgnacji dziecka obowiązują obecnie, a które uznano za przestarzałe.

Odkażanie wody

Przed laty uważano, że noworodka nie należy kąpać w zwykłej wodzie z kranu, bo zawiera ona bakterie, które mogą okazać się groźne dla niedojrzałej skóry maluszka.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Kiedyś zalecano, aby w pierwszych miesiącach życia maleństwa do wody dodawać roztwór nadmanganianu potasu lub wodny wyciąg z rumianku (Azulan). Ich zadaniem było zniszczenie wszelkich bakterii.

Dziś nie trzeba odkażać wody, bo ta z wodociągów jest regularnie badana i uzdatniana do użycia m.in. za pomocą nowoczesnych filtrów. Dlatego jest ona całkowicie bezpieczna dla dziecka – nawet takiego, które dopiero co przyszło na świat.

Kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu dzisiaj stosuje się wyłącznie leczniczo, w przypadku problemów skórnych, np. potówek albo krostek przy ospie wietrznej. Jeśli zaś chodzi o wyciąg z rumianku, to specjaliści odradzają dodawanie go do kąpieli, bo ma silne działanie alergizujące.

Obecnie zaleca się, by do mycia niemowląt używać delikatnych kosmetyków. Mają one właściwości nie tylko myjące, ale też świetnie neutralizują wodę i nawilżają skórę.

Smarowanie pupy

W dzisiejszych czasach prawie nikt nie zakłada dziecku pieluch tetrowych, tylko jednorazowe. Z każdym rokiem są one doskonalsze, dlatego też pojawiają się nowe zasady pielęgnacji pupy.

Kiedyś radzono, by podczas każdej zmiany pieluszki nakładać na pupę dziecka grubą warstwę maści lub kremu z tlenkiem cynku. Duża ilość kosmetyku miała przyspieszać gojenie skóry i chronić ją przed kontaktem z zawilgoconą pieluszką. Im więcej kremu – tym lepsza ochrona.

Dziś zaleca się stosowanie niewielkiej ilości preparatu, i to tylko w sytuacji, gdy dojdzie do podrażnień. Obecnie większość pieluszek jednorazowych ma wewnętrzne powłoczki o strukturze plastra miodu. Ich zadaniem jest szybkie wpuszczenie wilgoci do środka i zachowanie suchej powierzchni na zewnątrz.

Użycie dużej ilości kremu może zatykać te otworki. Wtedy mocz – zamiast szybko wsiąknąć – utrzymuje się na powierzchni, drażniąc w ten sposób pośladki dziecka.

Nawilżanie skóry

Dawniej uważano, że częste kąpiele z dodatkiem mydła wysuszają naskórek dziecka. Dzisiaj wiadomo, że powodem nadmiernie suchej skóry u niektórych maluszków jest naturalny niedobór w niej lipidów, które chronią ją m.in. przed utratą wilgoci.

Kiedyś zalecano, by codziennie po kąpieli profilaktycznie nawilżać ciało dziecka – niezależnie od tego, czy maluch ma problemy ze skórą, czy nie. Dziś specjaliści radzą, by u niemowląt, które mają zdrową, gładką, skórę, nie stosować preparatów nawilżających i natłuszczających ciało.

Wystarczy, że maluch będzie umyty w wodzie z dodatkiem tzw. emolientu. Dodatkowe nawilżanie jest konieczne tylko wtedy, gdy maluszek ma stale przesuszoną, łuszczącą się skórę (np. cierpi z powodu atopii).

Przemywanie pępka

Od 2010 roku w Polsce obowiązują nowe wytyczne dotyczące pielęgnacji kikuta pępowiny u noworodka. Obecnie są one takie same jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Kiedyś do odkażania kikuta pępowiny stosowano 70-procentowy roztwór spirytusu. Rodzice musieli przecierać nim rankę kilka razy dziennie, do czasu aż kikut odpadnie. Dodatkowo nie mogli zamaczać go w kąpieli.

Dziś do pielęgnacji pępka nie zaleca się spirytusu, bo wydłuża czas gojenia się i może podrażniać delikatną skórę wokół ranki. Zamiast niego stosuje się szare mydło, które zawiera ług (naturalną substancję o działaniu bakteriobójczym).

Dodatkowo na rankę warto też psiknąć niewielką ilość preparatu Octenisept. Kikut należy też umyć podczas kąpieli i osuszyć, dbając, by do ranki docierało powietrze (w tym celu podwija się pieluszkę i ubranko).

Stosowanie oliwki

To najpopularniejszy kosmetyk do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Przez lata oliwka była jedynym dostępnym na rynku preparatem, którym mamy mogły nawilżać ciało maluszka.

Kiedyś zalecano, aby stosować oliwkę codziennie po wieczornej kąpieli. Jednak mamy nadużywały tego kosmetyku, dlatego skóra malca była ciągle lepka i błyszcząca.

Dziś wiadomo, że nadmiar oliwki może powodować zatykanie porów skóry. Dlatego należy smarować nią ciało dziecka tylko w 1. miesiącu życia, kiedy naskórek jest jeszcze bardzo delikatny i suchy. Potem odpowiednie nawilżenie zapewnią mleczka i balsamy do ciała. Produkty te mają konsystencję znacznie lżejszą niż oliwka.

93 procent mam nie wyobraża sobie przewijania bez chusteczek nawilżanych. To jeden z najczęściej stosowanych produktów w pielęgnacji dziecka.

Zdjęcie

1. Płyn do kąpieli natłuszczający Ziajka, ok. 12 zł/370 ml.  2. Emulsja olejowa do kąpieli Emulinka, ok. 17 zł/250 ml. /Mat. Prasowe
1. Płyn do kąpieli natłuszczający Ziajka, ok. 12 zł/370 ml. 2. Emulsja olejowa do kąpieli Emulinka, ok. 17 zł/250 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

1. Ochronny krem do przewijania Mixa Baby, ok. 15 zł/100 ml. 2. Krem antyseptyczny dla dzieci i dorosłych z problemami  skórnymi Sudocrem, ok. 14 zł/60 g. /Mat. Prasowe
1. Ochronny krem do przewijania Mixa Baby, ok. 15 zł/100 ml. 2. Krem antyseptyczny dla dzieci i dorosłych z problemami skórnymi Sudocrem, ok. 14 zł/60 g.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

1. Oliwka Happy Baby Oil, ok. 6,70 zł/200 ml.  2. Oliwka dla dzieci i niemowląt Bambino, ok. 15 zł/300 ml. /Mat. Prasowe
1. Oliwka Happy Baby Oil, ok. 6,70 zł/200 ml. 2. Oliwka dla dzieci i niemowląt Bambino, ok. 15 zł/300 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

1. Mydło Biały jeleń, ok. 3,50 zł/200 g.  2. Płyn na skórę Octenisept, ok. 23 zł/50 ml. /Mat. Prasowe
1. Mydło Biały jeleń, ok. 3,50 zł/200 g. 2. Płyn na skórę Octenisept, ok. 23 zł/50 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

1. Lekki balsam do ciała Emolient Linum Dermedic Baby, ok. 25 zł/205 g.  2. Balsam nawilżający do ciała Pharmaceris Baby, ok. 44 zł/300 ml. /Mat. Prasowe
1. Lekki balsam do ciała Emolient Linum Dermedic Baby, ok. 25 zł/205 g. 2. Balsam nawilżający do ciała Pharmaceris Baby, ok. 44 zł/300 ml.
/Mat. Prasowe

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa z NZOZ w Markach. Tekst: Iwona Jankowska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej